18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fabryka stanika w Zabierzowie: zobacz, jak powstaje biustonosz [ZDJĘCIA]

Iwona Wcisło
archiwum Polskapresse
Zanim biustonosz podkreśli piękno kobiecych piersi, cały sztab ludzi musi wykonać niezwykle precyzyjną pracę. Jeśli ktoś pomyli się choćby o milimetr, to produkt będzie niezgodny z rozmiarem. Tajniki produkcji tej części bielizny poznaliśmy w firmie „ewa bien” w podkrakowskim Zabierzowie.

Wszystko zaczyna się od pomysłu zainspirowanego trendami na rynku. Główny projektant, w tym przypadku Ewa Bień, właścicielka firmy, przedstawia konstruktorowi bielizny swoją wizję. Powstaje projekt, do którego dobiera się kolorystykę i materiały.

- Podstawowym źródłem wiedzy dla projektanta są targi bielizny w Paryżu, na których dowiadujemy się, jakie kolory, wzory i faktury będą modne w kolejnych sezonach – opowiada Ewa Bień.

Kiedy projekt biustonosza jest gotowy, powstaje jego pierwowzór. Niezastąpione na tym etapie są testerki, które go mierzą i zgłaszają swoje uwagi dotyczące konstrukcji i ułożenia. Dopracowany pierwowzór stanowi punkt wyjścia do stopniowania kolejnych rozmiarów i opracowania technologii etapów produkcji.

- Jest duże zainteresowanie biustonoszami dla kobiet o obfitych kształtach. Praktycznie z każdym sezonem rozszerza się nasza rozmiarówka - przyznaje Paulina Kowalska, technolog odzieżowy w firmie „ewa bien”.

Na krojowni rozpoczyna się część produkcyjna. Biustonosz może składać się nawet z 20 elementów, które trzeba wykroić z różnych materiałów. Różnica pomiędzy szablonami w kolejnych rozmiarach wynosi zaledwie 5 mm, dlatego tak niezwykle istotna jest precyzja. Najbardziej skomplikowane jest krojenie haftu, ponieważ wzory na biustonoszu muszą być względem siebie symetryczne.

Wycięte fragmenty biustonosza - wykroje, trafiają na szwalnię. Uszycie jednego stanika to praca zespołu składającego się z 10-12 osób, z których każda wykonuje inną czynność: uszycie szelek, zszycie miseczek, środeczka, boczków, a później montaż tych części. Również tu wymagana jest wielka precyzja, ponieważ trzeba zszyć ze sobą drobne elementy, mierzące nawet 5 cm. Średni czas na uszycie jednego stanika wynosi 30 minut.

Na końcu każdy biustonosz jest starannie oglądany i czyszczony – obcinane są wszystkie nitki, niepotrzebne fragmenty materiału. Każde stanowisko na szwalni jest jednocześnie stanowiskiem kontroli jakości, jednak ostateczną kontrolę przeprowadza kierowniczka szwalni, która sprawdza zgodność produktów z określonymi parametrami technicznymi i tabelą rozmiarów.

Zanim biustonosze trafią na półki sklepowe są jeszcze metkowane, pakowane i magazynowane. A później możemy je już podziwiać na kobiecych biustach.

Zobacz piękne, wysportowane kobiety. Weź udział w naszym plebiscycie na najładniejszą sportsmenkę Małopolski

Miss Polonia z dawnych lat! Zobacz archiwalne zdjęcia kandydatek

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto