Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś to jedno z najbardziej znanych muzeów w Krakowie, wcześniej było tu ciężkie więzienie św. Michała. Tuż przy Plantach, u stóp Wawelu

Wojciech Matusik
Wojciech Matusik
Tak wyglądało więzienie św. Michała w Krakowie.
Tak wyglądało więzienie św. Michała w Krakowie. NAC
Tuż przy plantach, niemal u stóp Wawelu, znajduje się Muzeum Archeologiczne. To najstarsza tego typu instytucja w Polsce. Niewiele osób wie, że w tym miejscu od 1797 mieściło się więzienie św. Michała założone przez Austriaków, okupujących wówczas Kraków.

Utworzone w miejscu klasztoru Karmelitów Bosych więzienie, przetrwało do czasów powojennych. Swój wyrok odbywała w nim Rita Gorgonowa, bohaterka najsłynniejszego procesu z lat 20. ubiegłego wieku. Po wojnie, przetrzymywano tutaj więźniów politycznych i wrogów ówczesnego systemu, związanych głównie z Armią Krajową i Narodowymi Siłami Zbrojnymi.

W 1946 roku partyzanci ze zgrupowania "Błyskawica" Józefa Kurasia "Ognia", dokonali rozbicia więzienia i uwolnienia 64 więźniów. Po tych wydarzeniach zostało zlikwidowane. W 1954 władze Krakowa zadecydowały o przeznaczeniu budynku na muzeum archeologiczne. Dwanaście lat później w lokalizacji dawnego więzienia powstało muzeum, które pozostaje w tej lokalizacji do dziś.

"W więzieniu św. Michała od początku istnienia przetrzymywano licznych więźniów politycznych, wśród nich uczestników powstań narodowych – listopadowego (1830–1831 r.) i styczniowego (1863–1864 r.); powstania krakowskiego (1846 r.) i Wiosny Ludów, których więziono razem z pospolitymi kryminalistami. Od przełomu XIX i XX wieku do więzienia trafiali ówcześni opozycjoniści, organizatorzy i uczestnicy strajków robotniczych, studenci i działacze organizacji młodzieżowych" - pisze na swojej stronie krakowski IPN.

Na zachowanych zdjęciach można zobaczyć, jak więzienie wyglądało ponad sto lat temu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto