Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Walki z AIDS

Redakcja
Dziś z okazji dwudziestego Światowego Dnia Walki z AIDS odbyła się konferencja dotycząca tematyki tej choroby. Organizatorami był Urząd Miasta oraz Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.

Już na samym początku spotkania, które kierowane było przede wszystkim do młodzieży, dyrektor do spraw Ochrony Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa, Andrzej Bochosiewicz zachęcał zgromadzonych do wykonania bezpłatnych testów. Pierwsze 50 osób mogło testy wykonać na miejscu, natomiast pozostali chętni dostali zaproszenie do przychodni.

- Testy można wykonywać przez cały rok i są one całkowicie anonimowe. Zapraszamy wszystkich, którzy mogli znajdować się w sytuacjach ryzykownych – zachęcał Andrzej Bochosiewicz.

- Ryzyko zakażenia wirusem HIV pojawia się przy kontakcie z krwią oraz płynami pochodzenia organicznego. Podczas pomocy drugiej osobie, pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie, a także zaopatrzeniu się w gumowe rękawiczki i maski – powiedziała Małgorzata Polaska, kierownik punktu konsultacyjnego w zakresie HIV/AIDS w swoim referacie o medycznych skutkach ryzykownych zachowań.

- Trzeba zdobywać i wykorzystywać wiedzę o HIV oraz AIDS. Nie wolno bać się rozmawiać ze swoimi partnerami o przeszłości seksualnej, gdyż nieważne kim jesteś, co robisz, gdzie pracujesz. HIV i AIDS może dotyczyć i ciebie – dodała wymownie Polaska.

- Różnego rodzaju używki zdecydowanie zwiększają ryzyko zarażenia wirusem HIV. O uzależnieniu możemy mówić, gdy nie wyobrażamy sobie życia bez pewnych wspomagaczy. Nałóg powoduje zaciskanie kręgu, w którym człowiek w końcu pozostaje sam. Samotnej osobie łatwiej popaść w jeszcze głębsze uzależnienie, które poprzez swoje różne odmiany podwyższa ryzyko zakażenia HIV. Bardzo łatwo zakazić się HIV wstrzykując sobie narkotyki lub inne substancje i używając wspólnie tych samych igieł, strzykawek, lub innych akcesoriów, co osoba zakażona HIV – tłumaczyła Małgorzata Polaska.


Światowy Dzień AIDS obchodzony jest od 1988 roku i ma na celu uświadomienie ludziom ryzyka zarażenia wirusem HIV, a także ograniczenia zasięgu epidemii HIV/AIDS. W roku poprzednim przyjęty został harmonogram realizacji Krajowego Programu Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV, którego realizacja przewidziana jest do roku 2011.

Do głównych zadań Krajowego Programunależą:

  • Ograniczenie rozprzestrzeniania się zakażeń HIV m.in. poprzez zwiększenie dostępu do informacji, edukacji i usług w zakresie profilaktyki HIV/AIDS

  • Rozszerzanie sieci punktów wykonujących testy na obecność HIV z profesjonalnym poradnictwem, międzynarodową wymianę doświadczeń w walce z HIV/AIDS

  • Poprawę jakości życia i dostępu do opieki zdrowotnej dla osób żyjących z HIV/AIDS oraz ich bliskich poprzez promowanie i wspieranie działań organizacji pozarządowych i wolontariatu w zakresie profilaktyki HIV

  • Pomoc zakażonym HIV i chorym na AIDS, promowanie projektów integracyjnych z chorymi.

Realizacją Programu kieruje minister zdrowia, a koordynatorem jest Krajowe Centrum ds. AIDS.



emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto