Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Dzień z korupcją. Dzień na opak": edukacyjny komiks dla dzieci

Redakcja
Instytut Kościuszki przygotował pierwszy w Polsce, ...
Instytut Kościuszki przygotował pierwszy w Polsce, ... Małgorzata Wojnarowska (scenariusz) i Łukasz Lenda (ryunki)
Instytut Kościuszki przygotował pierwszy w Polsce, antykorupcyjny podręcznik w formie komiksu, skierowany do dwunastolatków.

MM Kraków dzieciom [serwis specjalny]


Poruszane są w nim zagadnienia norm społecznych i jednej z form ich łamania - korupcji.

- Pierwsze objawy korupcyjnej "choroby" mogą dotyczyć także Was. Zaczyna się ona pozornie niewinnie: od ściągania, drobnych oszustw, np. niekasowania biletu w autobusie czy nielegalnego kopiowania programów komputerowych, a więc, najprościej rzecz ujmując, od łamania zasad. Jest, niestety, bardzo zaraźliwa i szybko się rozprzestrzenia. Potem przybiera coraz groźniejsze oblicze i może prowadzić do bardzo poważnych przestępstw. Szerzeniu się korupcji są winni nie tylko ci, którzy sami dokonują takich czynów, ale także wszyscy, którzy wiedzą, a nie reagują, czyli tolerują takie zachowania, dając na nie swoje przyzwolenie - czytamy we wstępie słowa autorów komiksu, Małgorzaty Wojnarowskiej (scenariusz) i Łukasza Lendy (ryunki).

Małgorzata Wojnarowska opracowała scenariusze zajęć, dostosowane do możliwości i wieku uczniów szóstych klas szkoły podstawowej. Bohaterami komiksu są Julka i Maciek - uczniowie szóstej klasy. Ich przygody pomagają dzieciom zrozumied zjawisko korupcji, kontekst jej występowania i konsekwencje. Realizację publikacji wsparło Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Krakowski Instytut Kościuszki od kilku lat zajmuje się przeciwdziałaniem korupcji w Polsce: najpierw w ramach projektu "Małopolska bez Korupcji", a od 2010 roku także projektem "Polska bez Korupcji". - Uważamy, że tylko działając u podstaw, rozmawiając na temat korupcji z uczniami szkół możemy wpłynąć na ich zachowanie, jako dorosłych obywateli, w sytuacji korupcyjnej - mówi Alicja Drapała, koordynator projektu "Polska bez Korupcji". - Szczególnie niepokoi nas fakt, że w programie nauczania dla szkoły podstawowej temat korupcji nie występuje, natomiast tematyka związana ze społeczeństwem obywatelskim jest traktowana nieco "po macoszemu". Stąd też pomysł, aby przygotować nowoczesne, innowacyjne pomoce naukowe, które ułatwią nauczycielom prowadzenie zajęć z uczniami. - dodaje Drapała.

W walce z korupcją kluczowa okazuje się być edukacja, dlatego Instytut Kościuszki podejmuje działania edukacyjne w ramach kampanii "Małymi Krokami w stronę społeczeostwa obywatelskiego". Temat korupcji poruszany już od najmłodszych lat – w rozmowie z uczniami w szkole podstawowej - może doprowadzid do zmiany postaw funkcjonujących wśród dorosłych obywateli. Małymi krokami, dzięki swojej postawie obywatelskiej, każde dziecko, jako świadoma jednostka społeczna, jest w stanie przeciwstawiad się tzw. "dobremu klimatowi" dla "cwaniactwa" i korupcji w Polsce.

Inicjatywa obejmuje opracowanie pomocy dydaktycznych dostosowanych do wieku różnych grup uczniów - od szkoły podstawowej po szkoły ponadgimnazjalne, a następnie przeprowadzenie lekcji antykorupcyjnych w czasie godziny wychowawczej. Zajęcia będą prowadzone przez wolontariuszy – studentów kierunków pedagogicznych i humanistycznych, którzy zostaną przeszkoleni w zakresie edukacji obywatelskiej oraz wezmą udział w treningu umiejętności komunikacyjnych w kontakcie z dziedmi i młodzieżą. Pilotażowe lekcje antykorupcyjne odbyły się w ramach Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Korupcji w grudniu 2010 roku.

- Niezmiernie ważne, obok zwalczania samych skutków korupcji przez sprawny i niezależny wymiar sprawiedliwości, jest jej przeciwdziałanie. Bardzo istotną rolę pełnią tu media, nagłaśniające skandale korupcyjne i wytykające przypadki różnej skali nieprawidłowości. Istotna jest również edukacja, najlepiej od najmłodszych lat wyczulająca na problem korupcji – mówi dr Paulina Polak z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellooskiego.

Społeczny wymiar problemu korupcji w Polsce obejmuje przede wszystkim przyzwolenie, przyzwyczajenie i brak etyki urzędniczej. Dlatego też inicjatywa Polska bez Korupcji skierowana jest na przeciwdziałanie wszystkim tym trzem formom. Obejmuje ona kampanię edukacyjną "Małymi Krokami… w stronę społeczeostwa obywatelskiego", cykl szkoleń antykorupcyjnych "Czysta Ręka", skierowanych do pracowników urzędów i innych instytucji oraz ekspertyzy i badania socjologiczne, pogłębiające wiedzę teoretyczną na temat przyczyn występowania zjawiska korupcji w Polsce 20 lat po transformacji.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto