Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Duże remonty krakowskich ulic. Będą utrudnienia

Piotr Ogórek
Przed Światowymi Dniami Młodzieży w lipcu Kraków zamieni się w wielki plac budowy. Remontowanych ma być w sumie kilkanaście ulic, a jeśli doliczymy do tego trwającą budowę łącznicy kolejowej Zabłocie - Krzemionki oraz bieżące remonty w innych rejonach miasta, to nie ma wątpliwości, że remonty oznaczają wielkie utrudnienia dla kierowców. Prace mają zakończyć się już w czerwcu, a to spowoduje rozkopanie wielu ulic w krótkim okresie.

Szukamy "Królowej krakowskich dziur"! Zgłoś dziurę w krakowskiej ulicy za pomocą specjalnego formularza. Czekamy na informacje, zdjęcia i nagrania wideo! Przyślij je na adres [email protected]. Do Twojej dyspozycji są też nasze profile na Facebooku: Mój Reporter Kraków | Gazeta Krakowska

W połowie marca zaczną się pierwsze remonty nakładkowe. Obejmą blisko 20 ulic, m.in. Zakopiańską, Brożka, Wielicką, Nowosądecką, Piastowską czy Reymonta. Większość z nich planowano już wcześniej, ale niektóre są realizowane specjalnie pod kątem ŚDM.

W ostatnim tygodniu lutego rozstrzygnięto przetarg na remont ulic Piastowskiej i Reymonta (za niecałe 5 mln zł), a w pierwszym tygodniu marca wyłoniono wykonawcę dla ulic Nowosądeckiej, Zakopiańskiej, Brożka i Skotnickiej (za 5,25 mln zł). W sumie na tegoroczne remonty drogowe Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu ma przeznaczyć łącznie ok. 40 mln zł.

Jako pierwszy zacznie się remont Brożka i Nowosądeckiej (od 14 marca, na razie prace brukarskie) i Zakopiańskiej (od 16 marca, od razu nastąpi wyłączenie po jednym pasie ruchu w obu kierunkach). Te ulice i Skotnicka mają być gotowe do 30 maja. Natomiast początek prac na Piastowskiej i Reymonta jest dopiero ustalany. Urzędnicy zastrzegli, że zanim ruszy dany remont, wykonawca musi ustawić znaki informujące o dacie jego rozpoczęcia (takie znaki stoją już np. na Brożka).

Wyłanianie wykonawców i układanie harmonogramu pozostałych remontów (szczegóły w ramce) jeszcze trochę potrwa. Na razie wybrano firmę, która zrealizuje remont odcinka ulicy Wielickiej (za 1,5 mln zł), a wczoraj wyłoniono wykonawcę remontu ulic Focha (od Kraszewskiego do Alej), Nawojki (od Piastowskiej do Czarnowiejskiej), Królowej Jadwigi (wybrane odcinki) oraz Junackiej i Chełmskiej (od Rysi Stok do ronda Chełmskiego) za blisko 3 mln zł.

Tymczasem już teraz krakowianie natrafiają na utrudnienia w związku z pracami drogowymi, m.in. na Prądniku Białym, gdzie zamknięte jest skrzyżowanie ulic Siewnej i Bociana, przez co okoliczni mieszkańcy muszą nadkładać drogi i stać w korku na ulicy Mackiewicza.

Utrudnienia powodują też remonty ulic Igołomskiej, Przewóz, Ludmiły Korbutowej i Reduta. Kiedy dojdą do tego prace drogowe na południu i północnym-wschodzie Krakowa, to mamy pełny obraz czekającego nas paraliżu komunikacyjnego.

Jego dopełnieniem jest budowa łącznicy kolejowej Zabłocie - Krzemionki w rejonie ulic Wielickiej, Powstańców Śląskich i Powstańców Wielkopolskich. Od 12 marca na trzy miesiące z ruchu zostanie wyłączona tam estakada Obrońców Lwowa. Wtedy na jednym pasie Powstańców Śląskich zostanie wyznaczony buspas (Kamieńskiego do Wielickiej).

Urzędnicy nie ukrywają, że do czerwca ruch po mieście będzie ciężki, ale deklarują, że nie zamkną całych dróg, a prace będą prowadzone, w miarę możliwości, na zwężeniach lub w nocy i weekendami.

- Remontów będzie jednak tyle, że nie wszystkie da się realizować w czasie wolnym od pracy. Będziemy starali się je tak ułożyć, aby jak najmniej z sobą kolidowały. Dlatego harmonogram prac jest dopracowywany - mówi Michał Pyclik, rzecznik ZIKiT.

W drugiej połowie roku, już po ŚDM, czekają nas jednak kolejne utrudnienia. Wtedy drogowcy zajmą się krakowskimi torowiskami, w tym przebudową ul. Basztowej. Po inwestycji wprowadzony będzie ruch jednokierunkowy na odcinku od Dworca Głównego do ul. Piłsudskiego. Ten remont miał się zacząć wiosną, ale istniało ryzyko, że nie skończy się przed ŚDM.

Oprócz tego, w drugim półroczu ZIKiT rozważa remonty torowisk w następujących lokacjach: rondo Kocmyrzowskie, aleja Solidarności, Mrozowa, Starowiślna, Krakowska, Królewska, Zwierzyniecka i Kościuszki. To wstępny plan, który może się jeszcze zmienić. Urzędnicy czekają na harmonogram prac, który ma być gotowy przed Wielkanocą.

- Najbardziej zaawansowane w przygotowaniach do remontu jest rondo Kocmyrzowskie. Być może ta inwestycja zaczęłaby się jeszcze przed ŚDM, ale to będzie wiadomo, gdy dostaniemy harmonogram - mówi Michał Pyclik z ZIKiT-u.

Krakowianie muszą się więc uzbroić w cierpliwość. W pierwszym półroczu czeka nas paraliż związany z remontami drogowymi, a w drugim w związku z naprawami torowisk.

Ważniejsze remonty ulic:

1. Brożka,
2. Zakopiańska (od Brożka do Kościuszkowców),
3. Skotnicka (od Baczyńskiego do A4),
4. Nowosądecka (od Łużyckiej do Na Kozłówce),
5. Piastowska,
6. Reymonta,
7. Budowa łącznicy kolejowej,
8. al. Focha,
9. Wielicka (od Malborskiej do Dworcowej),
10. Gen. A. Fieldorfa Nila,
11. Tetmajera (od Truszkowskiego do Pod Strzechą),
12. Wiślicka,
13. Pińczowska,
14. Meissnera,
15. Heltmana ,
16. al. Kijowska (od Lea do Królewskiej),
17. Weissa.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto