Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dni Ziemi 2009: Krakowska wystawa ekologiczna

Marcin Zieliński
Marcin Zieliński
W miniony piątek, w alei Róż w Nowej Hucie rozpoczęto oficjalnie Krakowskie Dni Ziemi. W sobotę można było wziąć w nich aktywny udział, przynosząc surowce do recyklingu, zapoznając się z inwestycjami ekologicznymi na terenie Krakowa, bądź wybierając się na wycieczkę komunalną.

Imprezę otworzył oficjalnie wiceprezydent Krakowa Wiesław Starowicz w towarzystwie dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 130, które zaprezentowały swój program artystyczny. W tegorocznych obchodach Dni Ziemi największym powodzeniem cieszyła się akcja wymiany surowców wtórnych na sadzonki kwiatów. Za 20 aluminiowych puszek, butelek lub zużytych baterii można było otrzymać m.in. bratki, maciejki i krzewy ogrodowe.

Dla młodszej publiczności zorganizowano liczne konkursy plastyczne oraz proekologiczną wycieczkę. Spory udział w Dniach wzięły udział przedszkola samorządowe, prezentujące dokonania w kwestii ochrony środowiska. Swoje stoiska miały też spółki komunalne takie jak: Krakowski Holding Komunalny, MPWiK, MPEC, MPK, MPO oraz ZIKiT, które prezentowały dotychczasowe inwestycje związane z ekologią.

Uczestnicy Dni Ziemi, mogli wybrać się na wycieczkę komunalna na wysypisko odpadów w Baryczy, w dzielnicy Swoszowice. Na miejscu można było się szybko przekonać, że obiekt ten nie jest wielką, cuchnącą dziurą, do której jedynie wrzucane są odpadki, pozostawiane same sobie, lecz sprawnie działającym przedsiębiorstwem, gdzie odpady są nie tylko gromadzone ale też segregowane i częściowo przetwarzane.

Dbając o wiedzę na temat ochrony środowiska, kierownictwo składowiska przygotowało "ścieżkę edukacyjną", na której młodsza część publiczności dowiedziała się co można, a czego nie można wrzucać do kosza na śmieci i jakie ma to konsekwencje dla środowiska.

W trakcie podróży z alei Róż do Baryczy można było również zobaczyć działkę przy ulicy Giedroycia, na której na przełomie roku 2013/2014 powstanie Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów, czyli spalarnia śmieci. Jest to teren niezagospodarowany, położony w sąsiedztwie czynnego składowiska popiołów i żużli Elektrociepłowni Kraków.
Dzięki uprzejmości MPK Kraków wycieczkowiczów przewoził jeden z najnowszych nabytków firmy: autobus Solaris Urbino 12 trzeciej generacji, spełniający najsurowsze normy dotyczące emisji spalin.


Składowisko Barycz powstało w roku 1974 w miejscu wyeksploatowanej otworowej kopalni soli w Baryczy i od tego roku przyjmuje odpadki z Krakowa i Wieliczki. Dziennie do Baryczy dociera około 200 kursów śmieciarek z 700 tonami odpadków z czego ok. 100 kierowanych jest na Sortownie. W sortowni materiały odnawialne jak szkło, plastik i papier dzielone są na poszczególne rodzaje i sprzedawane do indywidualnych odbiorców, do ponownego wykorzystania. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie wszystkie odpady z Krakowa wywożone są do Baryczy; spora ilość składowana jest w okolicach Oświęcimia. Z kolei materiały organiczne przeznaczone są na kompostownie, w tym jedną mobilną, gdzie pod wpływem temperatury, wilgotności i ciśnienia wytwarza się gaz. Dzięki wykorzystaniu generatorów zasilanych gazem składowisko wytwarza 1,3 MW/h przy zużyciu 700 m sześciennych surowca zawierającego min. 56 proc. metanu. Śmieci, które nie mogą być wykorzystane w sortowni czy kompostowni są zasypywane, jednak przy użyciu specjalnych gatunków gleby i wapna. Cały obiekt posiada szczelny system odwadniający oraz instalację przeciwodorową powodującą, że żaden przykry zapach nie wydostaje się z obiektu.


Zobacz też:







emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto