Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Demo-kreacja w rocznicę wyborów

Aleksander Glowania
Aleksander Glowania
Interdyscyplinarna akcja młodzieży Razem 89 w 20. rocznicę pierwszych wolnych wyborów odbędzie się już 4 i 5 czerwca w Krakowie.

"Demokreacja", bo tak nazywa się projekt, realizowany będzie w 3 etapach. - 4 czerwca odbędzie się etap I - Nasze Wybory. Od 11 do 17 w 50 punktach na terenie Krakowa młodzież krakowskich szkół przeprowadzi wybory - mówi Anna Worobiec-Tonia, organizator happeningu.

Na czym polegać będzie pierwszy etap? - Młodzież otrzymuje wcześniej przygotowane przez ich rówieśników kartonowe "urny wyborcze", z nimi przemieszcza się w różne części Krakowa. Zadaniem młodzieży jest zaangażowanie mieszkańców Krakowa w projekt oraz poprzez wykorzystanie przygotowanych ankiet zdobycie informacji na temat tego, co rzeczywiście przez te 20 lat zmieniło się w życiu mieszkańców Krakowa. Zespoły reporterów stworzą reportaże i mini wywiady dokumentujące to zdarzenie - opowiada Worobiec-Tonia.

II etaprozpocznie się 5 czerwca. Będzie to akcja happeningowa przy podwórku Galerii Atelrier oraz na ulicy Szerokiej 16, w siedzibie Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży. - Uczestnicy happeningu naklejają na kartony wydrukowane i przygotowane przez organizatora materiały archiwalne: karty, ulotki, plakaty z pierwszych wyborów z 4 czerwca 1989. Oklejone kartony ułożone zostaną przez uczestników akcji w Okrągły Stół (średnica ok. 10m). Całość instalacji będzie dopełniała projekcja multimedialna – kolaż filmowy 
z materiałów archiwalnych pozyskanych dzięki współpracy z IPN w Krakowie oraz materiałów dziennikarskich zarejestrowanych podczas I etapu Akcji 4 czerwca - mówi o projekcie jego organizatorka.

Akcja happeningowa będzie animowana przez zespól Freeday Teatr.

Kolejny element drugiego etapu happeningu (początek 5 czerwca o 11:00 na Szerokiej) to "Słup pamięci", na którym mieszkańcy Krakowa oraz turyści będą mogli zamieszczać swoje uwagi, przemyślenia, wspomnienia dotyczące minionych 20 lat. Stworzony będzie także punkt dokumentacyjny ’89, gdzie będzie można przynosić zdjęcia i inne materiały związane z latami przełomu 89 roku, które zostaną wykorzystane również podczas kolejnego etapu projektu.

Ciąg dalszy "Demo-kreacji" to projekcja filmów dokumentalnych w reżyserii Pawła Kędzierskiego i Andrzeja Piekutowskiego "Dar wolności" oraz "Każdy wie kto za kim stoi" w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz. Początek o 19:00

III i ostatni etap "Pomiędzy" odbędzie się 22 października. Będzie to wernisaż wystawy fotograficznej w Galerii Atelier.

Anna Worobiec-Tonia: - "Pomiędzy" to akcja społeczna angażująca społeczność Krakowa oraz wystawa fotograficzna. W ramach tej części przewidziana jest akcja zbierania zdjęć dokumentujących przemiany, jakie zaszły w Krakowie. Zebrane zdjęcia ukazujące codzienne wydarzenia, życie ludzi, miejsca, na przełomie PRL-u i roku 1989 oraz dalsze przemiany związane ze stabilizacją ustrojową zostaną zaprezentowane na wystawie.

Wernisaż wystawy odbędzie się w październiku w zabytkowej części krakowskiego Kazimierza, podczas którego zostanie zaprezentowany film młodego twórcy niezależnego. Film będzie stanowił głos wprowadzenia do dyskusji dotyczącej rozumienia Demokracji, Wolności i Odpowiedzialności przez młode pokolenie.


MM Kraków jest patronem medialnym "Demo-kreacji"






od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto