Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy kabaret można studiować? [materiał dziennikarza obywatelskiego]

alla
alla
Polska Akademia Kabaretu, to jedyny jak do tej pory projekt w Polsce, umożliwiający młodym ludziom" kabaretowy start".

Czym jest Polska Akademia Kabaretu?

PAK to całoroczny cykl warsztatów zorganizowany przez Stowarzyszenie Promocji Sztuki Kabaretowej PAKA we współpracy z Agencją Artystyczną Antrakt. Zajęcia prowadzą najznakomitsi twórcy polskiej sceny kabaretowej - w zeszłym roku byli to m.in. Artur Andrus, Tomasz Jachimek, Znany Wojtek Kamiński (kabaret Jurki), Liquidmime, kabarety PUK, Czesuaf, Szarpanina, Made In China i inni...

Zjazdy odbywają się raz w miesiącu i trwają cały weekend. Skąd taka formuła? Ano stąd, że na warsztaty Polskiej Akademii Kabaretu uczęszczają Studenci z całej Polski, na mapie uczestników znalazły się takie miasta jak: Szczecin, Warszawa, Lidzbark Warmiński, Zielona Góra, Kielce, Rzeszów, Wrocław i oczywiście Kraków. Ta lista stale się wydłuża, bo 5 września wystartowały zapisy do kolejnej edycji PAK.

Ubiegłoroczni Studenci byli zachwyceni zajęciami - do tego stopnia że większość z nich zadeklarowała chęć uczestnictwa w kontynuacji projektu. Z tego względu, organizatorzy postanowili uruchomić w tym roku dwie grupy zajęciowe: początkującą, której opiekunem został Abelard Giza z kabaretu Limo oraz kontynuującą naukę, którą zajmie ponownie Jerzy Jan Połoński.

Kliknij i zobacz więcej zdjęć

Studenci Polskiej Akademii Kabaretu są niesamowici. Każdy z nich ma inny temperament i charakterystyczną osobowość. To niesamowite jak bardzo i szybko się zintegrowali od razu przystępując do działania. Nie chcieli słuchać teorii na wykładach - oni pragnęli praktyki! Jak się okazało stanie oko w oko z ulubionym kabareciarzem, to tylko sympatyczny dodatek do warsztatów.

Takiego zapału do pracy nie przewidywaliśmy! Postanowiliśmy więc pozwolić im zasugerować zajęcia na kolejny rok nauki. Tym sposobem od Joanny Kołaczkowskiej i Dariusza Kamysa z kabaretu Hrabi dowiedzą się jak stworzyć osobowość sceniczną i program idealny, z Szarpaniną będą z mozołem tworzyć nowe teksty. Nie zabraknie im ulubionych warsztatów improwizacji kabaretowej z kabaretem PUK oraz Wojtkiem Tremiszewskim z kabaretu Limo, który jest także aktorem grupy impro W Gorącej Wodzie Kompani. - chwalą Studentów organizatorzy.

A co z młodym narybkiem polskiego kabaretu? Skoro mowa o studiowaniu, to jakiś wykład musi się pojawić. Agnieszka Kozłowska, organizatorka Przeglądu Kabaretów PAKA od pierwszej edycji, opowie o historii festiwalu oraz o historii polskiego kabaretu. Kabaret Made In China zapewni integrację grupy na najwyższym poziomie.

Nie zabraknie śpiewania piosenek z Karolem Wolskim z Grupy Rafała Kmity, ani zajęć aktorskich z Agatą Słowicką (kabaret PUK, Teatr KTO). Będzie także dużo improwizacji z kabaretem PUK, konferansjerka ze znanym nowohuckim patriotą Adamem Grzanką. Swoje sposoby na tworzenie skeczy przedstawi początkującej grupie kabaret Czesuaf. Wszystkie nowo zdobyte umiejętności oszlifuje na wielu próbach wspomniany na początku Abelard Giza.

Jak widać Polska Akademia Kabaretu prężnie się rozwija. Ale czy na zajęcia mogą uczęszczać tylko fani kabaretu, którzy z tą właśnie sztuką wiążą swoją przyszłość? Oczywiście, że nie! - odpowiada Antrakt - Jeżeli nie uda się aktorsko to zawsze można liczyć, że będziemy mieli wyjątkową, wrażliwą na dobry żart i czułą na świetną puentę, obeznaną zarówno z historią jak i ze współczesnością naszego kabaretu, cudowną publiczność, która będzie kochać artystów i szanować za ich pracę...

Polska Akademia Kabaretu, to jedyny jak do tej pory projekt w Polsce umożliwiający młodym ludziom kabaretowy start - korzystając z doświadczenia uznanych artystów, mogą szybko doskonalić swój talent i warsztat; mają także okazję by poznać być może przyszłych kabaretowych partnerów! A jeśli przyjdą na PAK z ciekawości, to z pewnością wyjdą z Akademii bogatsi o nowe znajomości, doświadczenia, umiejętności... Kiedy patrzę na Absolwentów PAKu, widzę jak bardzo zmienili się przez cały ten okres pracy – są pewniejsi siebie i świadomi tego, jak chcą wykorzystać nową wiedzę. Mam nadzieję, że usłyszymy o nich wszystkich w przyszłości - mówi dyrektor tegorocznej edycji, Alicja Rzepa.

Udział w warsztatach jest płatny - koszt to 800zł przy zapisie do 20 września i 900zł przy zapisie po 20 września. Istnieje możliwość wpłaty ratalnej po wcześniejszym uzgodnieniu.

Wszystkie informacje o zapisach, szczegółowy program oraz karta zgłoszeniowa znajdują się na stronie Stowarzyszenia PAKA: www.PAKA.pl

Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto