Czas na studenckie wynalazki. Ponad milion złotych na projekty kół naukowych AGH

OPRAC.:
Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Koło Naukowe Mechaników będzie pracować w ramach projektu nad udoskonaleniem motocykla elektrycznego
Koło Naukowe Mechaników będzie pracować w ramach projektu nad udoskonaleniem motocykla elektrycznego KSAF AGH
Prawie 30 innowacyjnych projektów studenckich Kół Naukowych AGH otrzyma dofinansowanie - w kwocie ponad miliona złotych - ze środków programu „Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza” (IDUB). Przykłady? Efektem jednego z takich projektów ma być prototyp turbiny wiatrowej wykorzystującej do wytworzenia energii elektrycznej strumień powietrza wytwarzany przez... przejeżdżające pojazdy. Z kolei inny projekt stanowią badania studentów dotyczące możliwości wykrywania stresu i zapobiegania mu za pomocą smartfonów i specjalistycznych czujników.

FLESZ - Minimalna płaca w górę

Z uwagi na pierwszą edycję konkursu oraz spełnienie wymaganych kryteriów przez Koła Naukowe, przyznane zostało dofinansowanie w wysokości 100 proc. dla wszystkich projektów aplikujących w konkursie. Tym samym na dofinansowanie o łącznej kwocie w wysokości 1 mln 138 tys. 205 zł może liczyć 29 projektów studenckich.

Najwyższe dofinansowanie, w kwocie ponad 160 tys. zł, otrzyma Koło Naukowe Geowiert na realizację projektu dotyczącego wykorzystania otworów wiertniczych do magazynowania energii oraz opracowania systemu ogrzewania na przykładzie kampusu AGH.

Dofinansowanie w wysokości ponad 19,5 tys. zł pozwoli z kolei stworzyć AGH Solar Boat - mobilną stację ładowania zasilaną energią słoneczną.

Innymi wysoko dofinansowanymi przedsięwzięciami są m.in. bolidy autonomiczne, spalinowe (Koło Naukowe Kinematics) czy akumulatory litowe do zastosowań w motosporcie (Koło Naukowe Mechatronics).

Wśród nagrodzonych projektów znalazł się także druk 3D makiet zabytków Krakowa dla osób z niepełnosprawnością wzroku (Koło Naukowe Metaloznawców). - W ramach zadania studenci podejmą się przygotowania specjalistycznej prezentacji najciekawszych obiektów historycznych z przeznaczeniami dla osób słabo- i niedowidzących - przekazuje Anna Żmuda-Muszyńska, rzecznik prasowa AGH.

Innym wyróżnionym projektem jest bezzałogowy robot inspekcyjny "Kanalia", przeznaczony do pracy w trudnych warunkach, przede wszystkim w przewodach wodociągowo-kanalizacyjnych, rurach, studzienkach (Koło Naukowe New-Tech).

Kolejny doceniony projekt to badania studentów dotyczące możliwości wykrywania stresu i zapobiegania mu za pomocą smartfonów i specjalistycznych czujników (Koło Naukowe Biometr).

Jak informuje uczelnia studenci realizujący projekty w tej edycji konkursu mogą ubiegać się o zaliczenie części efektów swojej pracy w ramach badawczej ścieżki kształcenia w projekcie „Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza”.

- Środki finansowe z projektu IDUB są dla naszych studentów ogromnym zastrzykiem i wsparciem. Pokładamy w tych naukowych przedsięwzięciach oraz w pracach studentów ogromne nadzieje. Rozwiązania, które zaproponowali są nowatorskie, twórcze i zdecydowanie odpowiadają na współczesne problemy - podkreśla prorektor ds. Studenckich AGH, prof. Rafał Dańko. - Ponadto „ścieżka badawcza kształcenia” w ramach IDUB, która powstała z myślą o najzdolniejszych studentach, pozwala im na bardzo elastyczne łączenie studiów z pracą naukowo-badawczą. Jesteśmy przekonani, że integracja procesu kształcenia bezpośrednio z realizacją zaawansowanych projektów studenckich przyniesie młodym ludziom wiele korzyści.

Jednym z celów programu "Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza" jest podnoszenie jakości kształcenia studentów i doktorantów, zwłaszcza na kierunkach i dyscyplinach naukowych związanych z priorytetowymi obszarami badawczymi uczelni. Akademia Górniczo-Hutnicza jest jedną z 10 uczelni w Polsce które uzyskały prestiżowy tytuł uczelni badawczej, a tym samym realizuje projekty w następujących obszarach:

  • Zrównoważone technologie energetyczne, odnawialne źródła energii i magazyny energii
  • Nowe technologie dla gospodarki o obiegu zamkniętym
  • Woda-energia-klimat: interdyscyplinarne podejście dla zrównoważonego rozwoju
  • Rozwiązania techniczne: od badań podstawowych, przez modelowanie i projektowanie, aż do prototypów
  • Materiały, technologie i procesy inspirowane naturą
  • Inteligentne techniki informacyjne, telekomunikacyjne, komputerowe i sterowania
  • Projektowanie, produkcja, badanie nowoczesnych materiałów i przyszłościowych technologii
  • Przekraczanie granic: eksperymentalna fizyka wysokich energii, ekstremalne stany materii, zastosowania transdyscyplinarne.

Wideo

Materiał oryginalny: Czas na studenckie wynalazki. Ponad milion złotych na projekty kół naukowych AGH - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie