Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co robi hejnalista, kiedy nikt nie widzi [wideo]

Redakcja
Co robi hejnalista, kiedy nie gra hejnału? Kto może kandydować ...
Co robi hejnalista, kiedy nie gra hejnału? Kto może kandydować ... Krzysztof Nęcka
Co robi hejnalista, kiedy nie gra hejnału? Kto może kandydować na hejnalistę? I co słyszy hejnalista, kiedy wszyscy myślą, że nikt nie słyszy?

Hejnalista: Czuć, że coś się wydarzy


Krakowscy filmowcy z grupy Butcher's Films, którzy zwyciężyli w konkursie na film reklamowy ogłoszony przez BGŻ wpadli na pomysł, aby przedstawić krakowskiego hejnalistę, który budzi się skacowany i zamiast grać na żywo, uruchamia magnetofon z hejnałem na wieży Mariackiej.

Filmik wywołał burzę, jednym się podobał, drudzy uważali, że stawia on w niekorzystnym świetle sam Kraków. Filmik z internetu wycofano, a my postanowiliśmy pokazać, jak naprawdę wygląda praca hejnalisty na Wieży Mariackiej.

Zbigniew Ojczyk, który od 18 lat pracuje jako hejnalista na Wieży Mariackiej, opowiada nam o swoim zawodzie.


"Jedyny wykonawca, którego kawałek zna cała Polska, a nikogo nie interesuje jego życie prywatne"

Aby dostać się na Wieżę Mariacką trzeba pokonać 239 schodów. Na samej górze jest stolik, tablica informacyjna ze zdjęciami obecnych hejnalistów, tuba zbierająca dźwięk i okna, z których co godzinę rozbrzmiewa hejnał. I tyle. Zamknięte dla zwiedzających pomieszczenie to prywatny pokój hejnalistów.

Pokój hejnalistów

W pokoju znajduje się kanapa, kuchenka, lodówka, telewizor, komputer i oczywiście zegar. Hejnaliści zmianę rozpoczynają od 7.30. Śniadanie, kawa, prasa. - Między godzinami jak jest więcej czasu to oglądamy telewizję, czytamy książki. Mamy również internet. Jakoś sobie organizujemy czas wolny - mówi pan Zbigniew.

Zawód punktualność

Tutaj nawet minuta spóźnienia będzie zauważona. Jak hejnaliści radzą sobie z presją? - Mamy zegar, który jest zsynchronizowany z czasem bardzo dokładnym, dlatego nie możemy się spóźnić z graniem hejnału - zapewnia pan Zbigniew.

Obecnie na Wieży Mariackiej pracuje siedmiu hejnalistów. Są trzy zmiany po 24 godziny. Na każdej zmianie  pracuje dwóch hejnalistów. - To bardzo przyjemna praca. Poza tym ogromna satysfakcja z tego, że jest się hejnalistą. Jesteśmy jedynym oddziałem strażaków wieżowych na świecie - mówi z dumą pan Zbigniew.

A co trzeba zrobić żeby zostać hejnalistą? Trzeba skończyć szkołę muzyczną i mieć ukończoną przynajmniej szkołę średnią. A następnie wziąć udział w konkursie na hejnalistę.

Co słyszy hejnalista, kiedy wszyscy myślą, że nikt nie słyszy? Wieża Mariacka liczy 81 metrów. Hejnaliści znajdują się na wysokości 54 metrów nad płytą Rynku Głównego. Co hejnalista może usłyszeć z takiej wysokości. - Proszę mi wierzyć, ale szczególnie w nocy dokładnie słychać co ludzie mówią. To zadziwiające, ale czasem wyraźnie słychać każe słowo - przyznaje pan Zbigniew.

Pytanie którego nie było

Po wejściu na Wieżę Mariacką, gdzie umówieni byliśmy na wywiad z panem Zbigniewem, zdyszanym głosem wydusiałam do niego: - A wie pan, miałam zapytać, czy wychodzicie z wieży w wolnych chwilach, ale stwierdzam, że to jednak nietrafione pytanie. - Sama pani sobie odpowiedziała - powiedział z uśmiechem pan Zbigniew.

Zobacz też: Wieża Kościoła Mariackiego otwarta dla zwiedzających


Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

"Szpila" i "Tiger" znowu spełniają marzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto