Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Był parking, jest park Szymborskiej. Pierwszy taki. Uroczyste otwarcie w setne urodziny poetki

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
2 lipca, w setne urodziny Wisławy Szymborskiej, park jej imienia został oficjalnie otwarty. Zamiast wylanego asfaltem parkingu, mieszkańcy zyskali zieleń, a poetka niezwykły pomnik. Tym bardziej, że park Szymborskiej to projekt zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego. Wreszcie alejkami mogli się przejść mieszkańcy.

Park Szymborskiej, oficjalnie otwarty!

- Ten park powstał dzięki współpracy ludzi, którym na nim zależało i którym się chciało. Dziękuję mieszkańcom Krakowa, ze wyrazili wolę i zgodę, by taki pomnik Wisławy Szymborskiej może nie wznieść, ale zasiać i posadzić. Niech rośnie, zieleni się i zacienia, i niech sprawi, że będziemy pamiętać o Wisławie Szymborskiej, myśleć o niej z zadumą, ale i uśmiechem i zaglądać do jej wierszy - mówi Michał Rusinek, prezes Fundacji im. Szymborskiej.

W setną rocznicę urodzin poetki nie mogło zabraknąć wierszy - utwory noblistki można było usłyszeć w wykonaniu aktorów sąsiadujących z parkiem teatrów Bagatela i Groteska. Zabrzmiały także ulubione standardy jazzowe Wisławy Szymborskiej w wykonaniu Luka Mazur Quartet.

Uroczystemu otwarciu towarzyszył piknik. Rano w ramach święta Szymborskiej odbył się spacer tematyczny zorganizowany przez Dzielnicę I. Szlakiem „Szymborskiej we wspomnieniach” poprowadziła uczestników wydarzenia krakowska przewodniczka Agnieszka Kuźma. Na zabawy literackie warsztaty i konkurs zaprosiła Biblioteka Kraków. Były wydawnictwa i gadżety związane z noblistką, a nawet ubrania z kolekcji przygotowanej z okazji 100. rocznicy urodzin poetki. Ci, którzy zastanawiali się, jakie lody lubiła poetka, będą mogli skosztować "lodów Szymborskiej" przygotowanych przez firmę Good Lood.

W otwarciu wzięli udział przedstawiciele władz miasta i Fundacji im. Wisławy Szymborskiej, Senatu RP oraz aktywiści miejscy.

- W Krakowie jest wiele miejsc, które świadczą o obecności Wisławy Szymborskiej. Teraz dodajemy nowe miejsce – park jej imienia – mówił Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, dziękując Michałowi Rusinkowi, prezesowi Fundacji Szymborskiej oraz Natalii Nazim, która zgłosiła pomysł parku do budżetu obywatelskiego.

W Krakowie, w którym na każdym kroku natrafimy na pomniki, tych poświęconych kobietom jest zaledwie kilka: Lilli Wenedy, Grażyny, św. Barbary, Marii Konopnickiej, Jadwigi. Do nich dołączył park, jako niezwykły pomnik poświęcony Szymborskiej. To także pierwszy krakowski park poświęcony kobiecie.

Tak powstawał park Szymborskiej

Park przy Karmelickiej realizowany jest dzięki uporowi mieszkańców i aktywistów miejskich. Miasto chciało teren sprzedać pod inwestycję, ale grupa mieszkańców na to nie pozwoliła przymuszając urzędników do zmiany planów. Jedną z pierwszych koncepcji zagospodarowania działki był hotel. Miała tu też stanąć nowa siedziba Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Swoją propozycję i wizualizację dla tego terenu miało też miasto. Urzędnicy widzieli tam jednak głównie zabudowę. Teren na gminnych działkach przy Karmelickiej w ostatnich latach służył jako parking.

- Czy marzą się państwu czasem sytuacje niemożliwe do urzeczywistnienia? Ja wyobraziłam sobie sześć lat temu, że w tym miejscu może powstać park imienia Wisławy Szymborskiej. Były to jeszcze czasy, kiedy znajdował się tu parking, a cała działka była przeznaczona pod zabudowę – przypomniała Natalia Nazim, pomysłodawczyni parku. - Czy to nie ironia losu, że oba słowa: „park” i „parking” tak niewiele się od siebie różnią? Trzy litery, które mają ogromna moc, by zmienić miejsce dla samochodów w miejsce przyjazne dla ludzi – mówił aktywistka dziękując mieszkańcom, którzy głosowali za powstaniem parku, szczególnie wskazując Monikę Bogdanowską, byłą małopolską wojewódzką konserwator zabytków, jako tę, która pierwsza wyszła z inicjatywą budowy parku.

Dziś rosną tu klony, graby, topoli, kasztanowce, dęby, jabłonie, grusze, wiśnie, czereśnie i śliwy, ponad 1500 różnych krzewów, m.in.: bez czarny, lilak pospolity, kalina wonna, róża, hortensja dębolistna, świdośliwa lamarcka, porzeczka biała oraz kielichowiec wonny. 18,5 tys. bylin: przywrotników, olszewników himalajskich, lilowców, płomyków wielkolistnych, astrów rozkrzewionych oraz 70,8 tys. cebul m.in. szafran Tommasiniego, rannik zimowy, śnieżyczka przebiśnieg i ponad tysiąc roślin wodnych: kosaćce żółte, krwawnice pospolite, przetaczniki bobowniczki czy grzybienie białe.

Zamiana parkingu w park kosztowała ponad 9 mln zł.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Był parking, jest park Szymborskiej. Pierwszy taki. Uroczyste otwarcie w setne urodziny poetki - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto