Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet Obywatelski w Krakowie. Są wyniki głosowania mieszkańców. Zwycięskim projektem "Posadźmy drzewa na Rynku Głównym"

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
W tegorocznym głosowaniu BO wygrało w sumie 13 projektów ogólnomiejskich oraz 172 dzielnicowe. Najwięcej projektów dotyczy zieleni i ochrony środowiska, choć na podium znalazły się też projekty kulturalne i te dotyczące infrastruktury sportowej. Do rozdysponowania było 38 mln złotych. Zwycięskie projekty będą realizowane w przyszłym roku.

Wyniki Budżetu Obywatelskiego 2022 w Krakowie

Jak zaznaczył wiceprezydent Andrzej Kulig wyniki pokazują stabilizację liczby projektów zgłaszanych do BO, wzmacniają się też pomysły dotyczące zieleni.

- Cieszy nas, że jest potrzeba takich projektów, bo to oznacza, że wracamy do normalności i widać troskę o najbliższe otoczenie – powiedział wiceprezydent Andrzej Kulig

Wiceprezydent Andrzej Kulig zaznaczył, też że to nad czym trzeba w przyszłości popracować to przygotowanie wniosków zgłaszanych z inicjatywy mieszkańców, gdyż w tym roku sporo projektów odpadło z powodu błędów w dokumentacji. Andrzej Kulig zwrócił też uwagę na potrzebę skuteczniejszego zachęcania młodzieży do głosowania. Będzie rozwijany szkolny budżet obywatelski, a spotkania warsztatowe będą organizowane od początku roku, a nie dopiero po ogłoszeniu kolejnej edycji budżetu obywatelskiego.

Na podium: zieleń i ochrona środowiska, szeroko rozumiana kultura oraz sport i infrastruktura sportowa

Mieszkańcy zdecydowali, że będzie realizowanych 13 projektów ogólnomiejskich oraz 172 dzielnicowe (najwięcej zadań zostanie wykonanych w dzielnicy V Krowodrza i XIII Podgórze - 14, najmniej w IX Łagiewniki_Borek Fałęcki – 5). Najczęściej wybieranymi projektami pod względem kategorii były te z zakresu zieleni i ochrony środowiska - 34 proc, szeroko rozumianej kultury - 25 proc., a 16 proc. głosów przypadło na sport i infrastrukturę sportową. W IX edycji budżetu obywatelskiego miasta Krakowa, na realizację zadań zaplanowano kwotę 38 mln. złotych (30 mln 400 tys. złotych przeznaczono na projekty dzielnicowe, natomiast 7 mln 600 tys. złotych na wnioski ogólnomiejskie).

Zwycięzcy w kategorii projekty ogólnomiejskie i dzielnicowe:
Wśród projektów ogólnomiejskich zwycięzcą okazał się projekt "Posadźmy drzewa na Rynku Głównym", który zebrał 20,1 tys., głosów. Tuż za nim na podium znalazło się miejsce dla projektu "Zagospodarowanie Bagrów-kontynuacja" z liczbą głosów 11,2 tys., a także "Kraków zrywa z Betonem - II edycja", który lekko przekroczył barierę 11 tys. głosów. Poza podium znalazły się też takie projekty jak: "Park Białe Morza", "Zatrzymaj powódź - sprzęt przeciwpowodziowy dla Strażaków", "NA RATUNEK Zakup 15 zewnętrznych AED" czy "Domki dla Jeży w Krakowie".

W projektach dzielnicowych przeważały projekty związane z utworzeniem parków, w tym kieszonkowych, zielonych przystanków czy sadzenia drzew w dzielnicach. Mieszkańcy stawiali też na kulturę - w wielu dzielnicach jako zwycięzca pojawiał się festiwal "Wschód-Zachód", mieszkańcy poparli również zakup książek i i lektur dla lokalnych bibliotek czy zorganizowanie seansów filmowych "pod chmurką".

Kto najchętniej głosował?

Najbardziej aktywną grupą były osoby pomiędzy 36 a 45 rokiem życia (11 779 głosów) oraz te w przedziale od 26 do 35 roku (10 038 głosów).

Reakcja rynku pracy na inflację

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto