Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski. Park przy Karmelickiej, ławeczka, siłownia albo boisko. Głosujemy!

Dawid Serafin
fot. Tomasz Bolt
Trwa głosowanie w budżecie obywatelskim. Tylko do niedzieli mieszkańcy mogą zdecydować, na co wydać ok. 15 mln złotych z miejskiej kasy.

Pięć dni. Tyle czasu zostało, by zdecydować o tym, jakie projekty powinny być zrobione w przyszłym roku w ramach budżetu obywatelskiego. Krakowianie mogą wybierać spośród 467 zgłoszonych przez mieszkańców pomysłów ogólnomiejskich i lokalnych.
W ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego złożyliśmy pięć projektów, które zostały poddane pod głosowanie:

  • Powstanie parku z placem zabaw między ul. Karmelicką a ul. Dolnych Młynów.
  • Ławeczka z pomnikiem Dawida Kurzmanna naprzeciwko synagogi Tempel na Kazimierzu. Postać Kurzmanna - krakowskiego Korczaka, związana jest z Krakowem. To filantrop i biznesmen, który przed wojną zarządzał żydowskimi sierocińcami. W czasie wojny miał możliwość ucieczki z getta, ale z niej nie skorzystał. Zdecydował, że zostanie z dziećmi. Zginął w obozie w Bełżcu.
  • Budowa boiska do siatkówki plażowej w pobliżu ul. Wietora.
  • Pole do minigolfa w parku Lotników.
  • Siłownia na świeżym powietrzu nad Wisłą.

Warte uwagi są także projekty rewitalizacji parku Krakowskiego, budowa toru motocyklowo-samochodowego czy zielona ścieżka wokół Błoń.

Dodatkowo mieszkańcy śródmieścia mogą głosować na projekty lokalne złożone przez naszych partnerów z Centrum Młodzieży im. Jordana. Zgłosili oni m.in. pomysł rozdania tysiąca darmowych biletów do kina dla seniorów mieszkających w dzielnicy I.
Kolejnym ich pomysłem jest zorganizowanie akademii komputerowej dla dzieci i osób starszych mieszkających na Starym Mieście. Chcą oni także zakupić sprzęt do monitoringu. Ma to poprawić bezpieczeństwo rodzinnego ogrodu przy ulicy Krupniczej 38 i uchronić go przed dewastacją.

Aby oddać ważny głos, należy wybrać sześć różnych zadań. Trzy z nich mają mieć charakter lokalny, a pozostałe trzy zadania mają być ogólnomiejskie. Najwyżej ocenionemu projektowi należy przyznać trzy punkty, a ocenianemu najniżej - jeden punkt.
Trzeba też uzupełnić wszystkie rubryki na karcie do głosowania.

Oddawać głosy można na dwa sposoby. Pierwszy - wypełnienie elektronicznego formularza na stronie internetowej www.budzet.krakow.pl. Na stronie znajdziemy też listę wszystkich projektów.

Drugi sposób to oddanie głosu w siedzibach rad dzielnicy za pomocą papierowej karty. Głos będzie mógł oddać każdy, kto ukończył 16. rok życia i mieszka w Krakowie. Głosować można do 28 czerwca do północy.

Wyniki głosowania mieszkańcy poznają najpóźniej tydzień po jego zakończeniu. Zwycięskie projekty muszą powstać najpóźniej do końca przyszłego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto