MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bruksela żegna Świat sułtanów. Ottomania od 26 czerwca w Krakowie

red.
materiały promocyjne
Jeszcze tylko do niedzieli 31 maja można oglądać ekspozycję The sultan’s world. The Ottoman Orient in Renaissance Art (Świat sułtanów. Orient osmański w sztuce renesansu”) w Palais des Beaux-Arts (BOZAR) w Brukseli. Od 26 czerwca inspirowane orientem prace renesansowych mistrzów pokaże Muzeum Narodowe w Krakowie na ekspozycji Ottomania. Osmański Orient w sztuce renesansu.

Ekspozycja jest częścią dużego międzynarodowego projektu „Ottomans & Europeans: Reflecting on five centuries of cultural relations”. Biorą w nim udział ważne europejskie i tureckie instytucje kultury. Oprócz wspomnianego Palais des Beaux-Arts (BOZAR) w Brukseli są to: Kunsthistorisches Museum, w Wiedniu, Istanbul Foundation for Culture and Arts (Istambuł) czy Witte de With, Center for Contemporary Art (Rotterdam).

Renesans kojarzony z rozwojem nauki i sztuki był także czasem inwazji tureckiej w Europie. Starcie z nieznanym wcześniej przeciwnikiem budziło zarazem fascynację odległą kulturą. Wystawa w BOZAR, której współorganizatorem jest Muzeum Narodowe w Krakowie, ma na celu ukazanie wszechstronnego wizerunku Turcji osmańskiej i Turków w sztuce Włoch, Niemiec, Niderlandów, Węgier i Polski.

Jej polska odsłona: Ottomania. Osmański Orient w sztuce renesansu, zostanie otwarta w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie 26 czerwca. Dzięki niej nasza publiczność po raz pierwszy będzie mogła obejrzeć niektóre z dzieł wybitnych twórców renesansowych, znajdujące się na co dzień w najważniejszych kolekcjach europejskich. Będą to inspirowane orientem prace takich artystów jak: Gentile Bellini, Albrecht Dürer, Hans Memling, Tycjan Vecelli, Jacopo Tintoretto, Paolo Veronese, Vittore Carpaccio, Hans von Aachen i inni. Dzieła pochodzą m.in. z kolekcji Kunsthistorisches.

Wystawa "Ottomania. Osmański Orient w sztuce renesansu” zrealizowana w ramach projektu “Ottomans & Europeans, reflecting on 500 years of cultural relations” przy wsparciu Programu „Kultura” Unii Europejskiej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Museum i Galerii Albertina w Wiedniu, British Museum oraz National Gallery w Londynie, Galerii Uffizi we Florencji, Starej Pinakoteki w Monachium czy Palacio Real w Madrycie.

Kraków nie został wybrany bez powodu. Jako siedziba królów polskich i centrum życia kulturalnego dawnej Rzeczypospolitej pełnił ważną rolę w wymianie wpływów między Turcją a Europą. Rola ta została uwypuklona na krakowskiej wystawie i w katalogu wieloma bezcennymi dziełami z kolekcji polskich i zagranicznych, jak np. wspaniała zbroja Stefana Batorego czy też piękna kapa liturgiczna, wykonana z tkaniny tureckiej, ufundowana przez nuncjusza papieskiego Francesco Simonettę.

Już teraz w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie można zwiedzić ekspozycję Imperium Osmańskie w oczach Europy. Turcja w dobie renesansu Warto na niej zobaczyć m.in. rękopis z końca XVI w. z rysunkami ukazującymi przedstawicieli różnych grup społecznych Turcji, „Kronikę wszystkyego świata” Marcina Bielskiego oraz cenne i rzadkie mapy. Wystawa w Bibliotece Jagiellońskiej przygotowana jest w ramach projektu Ottomans & Europeans: Reflecting on five centuries of cultural relations.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto