Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bieg Tropem Wilczym pod Krakowem. Pamięć o wyklętych bohaterach i hołd na patriotyczno-sportowej imprezie w Bibicach

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Start Biegu Tropem Wilczym w Bibicach w gminie Zielonki
Start Biegu Tropem Wilczym w Bibicach w gminie Zielonki Barbara Ciryt
Około 150 zawodników wystartowało w Biegu Tropem Wilczym pod Krakowem na cześć Żołnierzy Wyklętych. W niedzielę, 3 marca 2024 r. jak zwykle w Bibicach w gminie Zielonki wytyczono dwie trasy biegu patriotycznego. Jedna na dystansie 5000 m, druga na 1963 m, która jest symbolem - nawiązującym do roku śmierci ostatniego z Żołnierzy Niezłomnych Józefa Franczak ps. Lalek. W Bibicach na tym dystansie zwycięzcą został Kamil Kowalewski z Łukawca na Podkarpaciu, a na 5-kilometrowym dystansie wygrał Mateusz Roman z Krakowa.

Piękne słońce przywitało biegaczy na boisku Klubu Sportowego Bibiczanka przy ul Sportowej 2, gdzie od ośmiu lat organizowany jest Bieg Tropem Wilczym. To impreza patriotyczno-sportowa z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, który przypada 1 marca.

Biegli wszyscy - od dzieci po seniorów

W Bibicach limit miejsc ograniczony do 150 zawodników został wyczerpany, ale poza konkursem, bez numerów startowych tez pobiegli zawodnicy, którzy chcieli uczcić wyklętych bohaterów . Jak co roku w biegu startowali: dorośli, dzieci, nawet kilkuletnie oraz seniorzy. Najstarszy zawodnik miał 73 lata - to Krzysztof Olech z Raciborowic w gminie Michałowice, a najmłodszym był 4-letni Norbert Marczyk z Trojanowic w gminie Zielonki.

W skali kraju jest to już XII edycja biegu organizowana przez Fundację Wolność i Demokracja. Ideą przedsięwzięcia jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie powojennych granic RP. Jest to też sposób na popularyzowanie wiedzy na temat tej trudnej powojennej historii oraz okazja do poznawania losów Żołnierzy Niezłomnych.

W Bibicach trasy z podbiegami

Tym razem w Bibicach zmieniono trasę biegu. Na obydwa dystanse zawodnicy pobiegli w jednym kierunku, tylko uczestnicy biegu na 5 km mieli większą pętlę do pokonania.

- Jest na tej trasie kilka podbiegów, które momentami dają w kość. Ale piękne widoki wokół, chociaż w biegu nie ma czasu na przyglądanie się krajobrazom. W Wilczym Biegu startują pierwszy raz, ale zwykle biegam w zawodach na dystanse 5 lub 10 kilometrów - mówi Mateusz Roman z Krakowa, zwycięzca dystansu na 5 km.

Na krótszym dystansie na 1963 metry podbiegów było mniej. Właściwie pod górkę było na dwóch odcinkach i to łagodnych.

- Takie podbiegi łagodne nie męczą mocno. W Bibicach na tym biegu startuje drugi raz. Ale swoją przygodę z biegami zaczynałem przed siedmioma laty właśnie od Biegu Tropem Wilczym, a który pojechałem do Przemyśla - mówi Kamil Kawalerski z Łukawca w województwie podkarpackim. Przyznaje, że obecnie na co dzień biega po 90 lub 100 km, ale na biegu Tropem Wilczym wybrał dystans symbolizujący śmierć ostatniego z wyklętych.

W Bibicach bieg zaczęto organizować od 2016 roku. Inicjatorem był wówczas mieszkaniec Bibic Piotr Pątko. Obecnie wspiera organizatorów z Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach we współpracy z Fundacją Wolność i Demokracja. Zwykle przybywają na nią nie tylko mieszkańcy gminy Zielonki, ale sąsiednich miejscowości i gmin, także z Krakowa, bo w mieście ten bieg nie jest organizowany (w okolicy Krakowa bieg odbywa się tylko w Bibicach, Wieliczce, Myślenicach). A ponadto tutaj w gminie Zielonki co roku pojawiają się zawodnicy z różnych stron Polski, m.in. ze Śląska.

Uczestnicy przy odbieraniu nagród i dyplomów oddawali cześć bohaterom polskiego podziemia walczących z sowietyzacją Polski po II wojnie światowej. Po rozdaniu nagród i dyplomów zawodnikom często towarzyszyła pieśń Jacka Kaczmarskiego: "Obława! Obława! Na młode wilki obława!"

Wyniki - trzy najlepsze czasy obu dystansów

5000 metrów mężczyźni

 1. Mateusz ROMAN, Dominikowice/Kraków, czas 00:18:41
 2. Arkadiusz DZIUBA, Bibice, czas 00:20:30
 3. Michał CHUCHMACZ, Bosutów, czas 00:20:31

5000 metrów kobiety

 1. Katarzyna ZAJĄCZKOWSKA-ORŁOWSKA, Modlnica, czas 00:23:47
 2. Katarzyna OBIREK, Bibice, czas 00:25:26
 3. Joanna PIETRZAK, Kraków, czas 00:26:09

1963 metry mężczyźni

 1. Kamil KAWALERSKI, Łukawiec/Kraków, czas 00:07:44
 2. Szymon WASIL Wojkowice, czas 00:08:57
 3. Wojtek TOMASZEWSKI, Maszków 00:10:08

1963 metry kobiety

 1. Amelia MARSZAŁEK, Masłomiąca, czas 00:13:11
 2. Kinga TOMASZEWSKA, Maszków, czas 00:13:26
 3. Jagoda JASKIERNIA, Michałowice, czas 00:13:54

Opaska na depresję - to może być przełom!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto