Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne badania mammograficzne w Krakowie

Redakcja
Od 10 stycznia w szpitalu św. Rafała w Krakowie przy ul. Bochanka 12, będzie można zrobić bezpłatnie mammografię. Badanie finansowane jest ze środków NFZ i skierowane jest do kobiet w wieku 50-69. Rejestrować można się już dziś pod numerem 12 370 26 01. Samobadanie piersi nie zastępuje badania lekarskiego!

„Rak gruczołu piersiowego jest nowotworem o długiej fazie przedklinicznej i zazwyczaj objawia się po latach utajonego wzrostu. Najwięcej zachorowań obserwuje się u kobiet między 50-tym a 70-tym rokiem życia. Problem jednak dotyczy wszystkich kobiet, nawet tych po 20-tym roku życia. Pamiętajmy przy tym, że prawdopodobieństwo wystąpienia raka rośnie z wiekiem, dlatego tak ważne są badania zarówno USG, jak i mammografia, które obrazowo pokazują, że w piersiach nie ma dostrzegalnych zmian patologicznych” - mówi ginekolog-położnik Krzysztof Bereza z Centrum Medycznego Scanmed Multimedis w Krakowie. Badanie mammograficzne pozwala wykryć nawet bardzo małe zmiany w piersiach. Piersi kobiet po 40-tym roku życia zbudowane są w przewadze z tkanki tłuszczowej, a w niej promienie rentgenowskie lepiej ukazują wszelkie zmiany.

Podczas badania mammograficznego zauważa się zmiany, które w okresie dwóch lat mogą się przemienić w wyczuwalnego dotykiem guzka. Guz ten może oznaczać chorobę nowotworową, zatem mammografia to nieoceniony sposób wczesnego wykrywania zmian nowotworowych piersi - komentuje dr Bereza z Scanmed Multimedis.

Guz wcześnie wykryty ma zazwyczaj małe rozmiary, a im mniejszy, tym mniejsze prawdopodobieństwo istnienia przerzutów. Odpowiednio prowadzona profilaktyka pozwala na wczesne wykrycie guza i wdrożenie odpowiedniego leczenia, często pozwalającego zachować pierś, a przede wszystkim życie.
Jak przygotować się do badania?

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, niemniej jednak zaleca się , aby było przeprowadzane pomiędzy 5-12 dniem cyklu miesiączkowego. Ponadto w dniu badania nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicy górnej połowy ciała. W niektórych przypadkach przed mammografią wykonuje się ultrasonografię (USG) lub biopsję cienkoigłową gruczołu sutkowego. W związku z tym przed wykonaniem badania mammograficznego należy przedstawić wyniki poprzednio wykonanych badań piersi.

Więcej szczegółów na temat badania można znaleźć na www.multimedis.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto