MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Anthony Hopkins w filmie "Jedno życie" 15 czerwca w ramach cyklu Spotkania Młodych Amatorów Kina w Kinie Pod Baranami

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
"Jedno życie"
"Jedno życie" Materiały prasowe
Prawdziwa historia zwykłego człowieka, którego działania wpłynęły na życie tysięcy. W sobotę, 15 czerwca, o godz. 11, uczestnicy Spotkania Młodych Amatorów Kina obejrzą oparty na faktach film "Jedno życie" z Anthonym Hopkinsem w roli głównej. Po projekcji w sali Kina Pod Baranami zmierzą się ze sobą uczestnicy finału III Turnieju Debat Filmowych, organizowanego przez Krakowskie Stowarzyszenie Mówców. Całe wydarzenie zakończy otwarta dyskusja.

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

od 7 lat

Jest rok 1938, gdy młody Brytyjczyk Nicholas Winton podczas wizyty w Pradze odkrywa, że tysiące rodzin zbiegłych przed hitlerowcami z Niemiec i Austrii, żyją w dramatycznych warunkach, często bez dachu nad głową i żywności. Niemiecka inwazja na Czechosłowację jest kwestią najbliższych tygodni, a wtedy los uchodźców będzie już przesądzony.

Nicholas postanawia zrobić wszystko, co w jego mocy by ocalić jak najwięcej potrzebujących. Wraz z grupą współpracowników organizuje transporty dzieci, które podążają z Pragi do Anglii w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Jak wiele istnień uda się ocalić zanim granice zostaną zamknięte? Po 40 latach Nicholas wciąż wraca wspomnieniami do tamtych dni, zadając sobie pytania o los ocalonych i obwiniając się za to, że nie udało mu się ocalić wszystkich.

W postać Wintona wcielili się Johnny Flynn ("Ripley", "Emma", "Stardust") i dwukrotny laureat Oscara, sir Anthony Hopkins. Film kręcony był w autentycznych lokacjach z udziałem krewnych osób uratowanych przez głównego bohatera. W obsadzie znaleźli się również: Helena Bonham Carter, Jonathan Pryce, Lena Olin, Romola Garai i Alex Sharp.

- Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby dostać się do autentycznych lokacji i zrekrutować osoby ze społeczności żydowskiej. Wielu najmłodszych członków obsady pochodziło z lokalnych szkół żydowskich. Większość z nich nigdy nie miała styczności z aktorstwem, jednak uwzględnienie odpowiedniego dziedzictwa kulturowego i doświadczenia rodzinnego było dla nas bardzo ważne - mówi reżyser.

- Nicholas nie był żołnierzem. Nie stoczył żadnej bitwy, walczył o ludzką przyzwoitość. Ta historia nie pokazuje II wojny światowej, ale jest okazją do nakreślenia pewnych ważnych podobieństw między tamtymi czasami a dzisiejszym światem - Joanna Laurie, producentka filmu.

Czerwcowej odsłonie Spotkań Młodych Amatorów Kina (SMAK) towarzyszyć będzie szczególne wydarzenie: finał III Turnieju Debat Filmowych, organizowany przez Krakowskie Stowarzyszenie Mówców. Uczestnicy debatować będą nad tezą skonstruowaną w oparciu o film Jedno życie w reżyserii Jamesa Hawesa.

Finał III Turnieju Debat Filmowych odbędzie się bezpośrednio po projekcji filmu. Każdy z uczestników zaprezentuje krótką wypowiedź, która następnie zostanie oceniona przez sędziów. W debacie wezmą udział dwie drużyny, złożone z uczniów III Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Krakowie i IV Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie..

Po debacie, w oczekiwaniu na werdykt, wszyscy uczestnicy Spotkania Młodych Amatorów Kina wezmą udział w otwartej dyskusji o filmie. Bilety dla uczniów: 18 zł.

Krakowskie Stowarzyszenie Mówców od 10 lat zajmuje się propagowaniem merytorycznej i kulturalnej dyskusji wśród młodzieży. Prowadzi szkolenia z wystąpień publicznych oraz organizuje turnieje w formacie Debat Oksfordzkich.

Debata Oksfordzka jest to rodzaj sformalizowanej dyskusji, w której dwie drużyny składające się z 4 mówców muszą zająć wcześniej wylosowane stanowisko względem tezy zaproponowanej przez organizatorów i obronić je przed sędziami. Sprawdza ona umiejętności perswazyjne, retoryczne i argumentacyjne mówców, pozwala nauczyć się opanowania stresu związanego z wystąpieniami publicznymi i pomaga nabyć doświadczenie w zakresie współpracy drużynowej.

Krakowskie Stowarzyszenie Mówców organizuje w tym roku trzecią edycję Debat Filmowych, które mają na celu nie tylko uczyć o tym, jak dyskutować, ale również zachęcać do głębszej analizy oglądanych produkcji filmowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto