Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ampfutbol. Powstaje reprezentacja piłkarska osób po amputacji [ZDJĘCIA, VIDEO]

red. inf. pras.
Maciej Biedrzycki/ampfutbol.pl
Czy po amputacji można grać w piłkę nożną? Okazuje się, że tak i to profesjonalnie! Ampfutbol znany jest na świecie od trzydziestu lat, rozwija się bardzo dynamicznie i w przyszłości ma szanse stać się oficjalną dyscypliną paraolimpijską. Teraz – dzięki Mateuszowi Widłakowi, studentowi fizjoterapii z Warszawy – sport ten uprawia się też w naszym kraju. Drużyna Ampfutbolu rozpoczęła właśnie treningi. Z zawodników wytypowana zostanie kadra narodowa, która będzie reprezentować Polskę w rozgrywkach międzynarodowych. Trenerem drużyny jest Marek Dragosz, m.in. były piłkarz Wisły Kraków, a obecnie profesjonalny trener klasy UEFA A.

„Piłka nożna osób po amputacjach uprawiana jest w ponad 25 krajach, do których stale dołączają nowe. Praktycznie co roku odbywają się międzynarodowe turnieje tej odmiany futbolu” - wyjaśnia Mateusz Widłak, pomysłodawca projektu. „Wszystko zaczęło się w USA w latach osiemdziesiątych, kiedy to grupa niepełnosprawnych narciarzy, z Donem Bennettem na czele, wymyśliła Amp Soccera, jako element treningów i sposób na utrzymanie aktywności fizycznej również w lecie. Niedługo potem grą zainteresował się profesjonalny sędzia piłkarski Bill Barry, dzięki czemu sport ten zaczął się dynamicznie rozwijać.

„Drzwi do drużyny Amp Futbol są cały czas otwarte. Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcieliby wziąć udział w profesjonalnych treningach piłkarskich i spróbować swoich sił w tej dyscyplinie.” – mówi Mateusz Widłak.

Trenerem drużyny jest Marek Dragosz, m.in. były piłkarz Wisły Kraków, a obecnie profesjonalny trener klasy UEFA A. W trakcie swojej kariery trenerskiej pracował m.in. w Afryce, gdzie spotkał się już z drużynami ampfutbolu. Na co dzień jest trenerem Orła Myślenice. Jest też założycielem szkoły bramkarskiej "KeeperLeo" oraz podobnych akademii piłkarskich w Afryce. W sztabie szkoleniowym znaleźli się również, trener bramkarzy, drugi trener i fizjoterapeuta.

Dwudniowe zgrupowania odbywają się co miesiąc w Warszawie i przyjeżdżają na nie zawodnicy z całej Polski (m.in. z Bielska-Białej, Krakowa, Łodzi, Trójmiasta, Poznania i Warszawy). Obecnie chętnych do gry jest już ponad 25 osób. Dla zawodników każde zgrupowanie to prawdziwe święto – spotykają się razem, ćwiczą i rozgrywają sparingi.

Mimo że drużyna jest dopiero na początku swojej kariery, już zainteresował się nią PZPN, który deklaruje wsparcie i uważnie przygląda się postępom zawodników.
„Na przełomie marca i kwietnia drużyna złożona z naszych zawodników pojedzie reprezentować Polskę na turnieju w Manchesterze, gdzie zmierzymy się z Anglią, Niemcami i Irlandią. Pod koniec roku chcielibyśmy również pojechać na Mistrzostwa Świata” – zdradza Mateusz Widłak.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na oficjalną stronę drużyny: www.ampfutbol.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto