Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Ale kosmos!" Hafty i koronki na wystawie Muzeum Etnograficznego

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Prace członkiń Stowarzyszenia LUD-Art
Prace członkiń Stowarzyszenia LUD-Art Joanna Urbaniec / Polska Press
Prawie czterysta haftów i koronek - prace członkiń Stowarzyszenia LUD-Art - złożyło się na nową wystawę w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Koronkową robotę można podziwiać od 23 maja do 31 grudnia.

„Nieprzebrana ilość zgromadzonych tu mistrzowskich ściegów i misternych splotów przyprawia o zawrót głowy. Nieskończony świat kolorów, wzorów, form i formatów dowodzi nie tylko kunsztu autorek, ale też ich nieposkromionej wyobraźni. Ale kosmos!” - tak zapowiada nową ekspozycję Muzeum Etnograficzne.

Autorkami rękodzielniczych cudów prezentowanych na wystawie "Ale kosmos!" jest 36 członkiń Stowarzyszenia Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego LUD-Art działającego przy Muzeum Etnograficznym w Krakowie od 30. lat – „Ale kosmos!” to wystawa prezentująca dorobek hafciarek właśnie z okazji tego jubileuszu. Związane z nim koronczarki i hafciarki wspólnie poznają tajniki sztuki rękodzielniczej, inspiracji szukając, m.in. w tradycyjnych wzorach odnajdywanych w muzealnych zbiorach.

Historia Stowarzyszenia LUD-Art od samego początku splata się z dziejami Muzeum Etnograficznego, przede wszystkim dzięki Urszuli Janickiej-Krzywdzie, wówczas kustoszce MEK, która to zainicjowała pierwsze warsztaty hafciarskie wykorzystujące wzory z etnograficznej kolekcji i zaszczepiła w swoich kursantkach miłość do ludowych haftów, która trwa do dziś.

Przez trzy dekady ze stowarzyszeniem związanych było ponad sto osób, ale społeczność miłośniczek rękodzieła liczy ich o wiele więcej – to uczestniczki warsztatów, spotkań i wystaw – także o tej historii opowiada wystawa „Ale kosmos!”.

Na ekspozycję złożyły się także obiekty ze zbiorów Muzeum Etnograficznego, które stanowiły pierwsze inspiracje dla hafciarek.

Wystawę haftu i koronek uzupełniają narzędzia, dzięki którym hafciarki i koronczarki, wyczarowują swoje misterne dzieła, ujawniające nie tylko ogrom wiedzy, ale też precyzji i cierpliwości niezbędnych do tworzenia tych skomplikowanych i niezwykle misternych niekiedy dzieł.

Na wystawie „Ale Kosmos!” zaprezentowane zostały prace: Małgorzaty Bednarskiej, Małgorzaty Biały, Barbary Binias, Magdaleny Burgieł, Barbary Chruściel, Anny Czechowskiej, Haliny Dulemby, Doroty Dylskiej, Elżbiety Filipowicz, Barbary Gorzkowskiej, Jadwigi Grucy, Małgorzaty Grucy, Urszuli Janickiej-Krzywdy, Krystyny Jareckiej, Grażyny Kicza, Marii Klichowskiej, Marty Klichowskiej, Urszuli Kosakowskiej, Aliny Kulig, Jadwigi Lachowicz, Małgorzaty Łaz, Marii Malagi, Marii Marczyńskiej, Barbary Mazur, Barbary Michalskiej, Zuzanny Michalskiej, Zofii Myśliwiec, Mieczysławy Pasternak, Krystyny Poterek, Urszuli Roman, Danuty Rusek, Anny Ścisłowicz, Teresy Ścisłowicz, Cecylii Wiążewskiej, Katarzyny Wrońskiej, Bogumiły Zając.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Ale kosmos!" Hafty i koronki na wystawie Muzeum Etnograficznego - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto