Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aktywiści domagają się likwidacji spółki Kraków 5020. Wyrok odroczony, radni miejscy nie zajęli się obywatelskim projektem uchwały

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
W środę (5.4) przed magistratem zgromadzili się zwolennicy likwidacji miejskiej spółki
W środę (5.4) przed magistratem zgromadzili się zwolennicy likwidacji miejskiej spółki Krzysztof Kwarciak, Facebook
Radni zdjęli z porządku obrad środowej (5.4) sesji obywatelski projekt uchwały w sprawie likwidacji spółki Kraków 5020, której działalność budzi duże kontrowersje. - Jej funkcjonowanie pochłania dziesiątki milionów złotych - podkreślali aktywiści. - Dajmy komisji rady miasta ds. zbadania wydatków spółki zakończyć prace i sporządzić raport, a później zadecydujmy, czy ją likwidować - odpowiadał podczas sesji radny niezależny Stanisław Moryc. W ostatnich latach Rada Miasta Krakowa postanowiła o likwidacji innej miejskiej spółki, która miała budować parkingi Park and Ride, ale jej funkcjonowanie zakończyło się dużym niepowodzeniem.

Pod koniec stycznia br. krakowianie w tydzień zebrali 1300 podpisów pod obywatelskim projektem uchwały, zakładającym likwidację gminnej spółki Kraków 5020. Głównie zasłynęła ze stworzenia drugiej miejskiej telewizji Play Kraków News (obecnie Hello Kraków News), która kosztuje miasto mln złotych.

Projekt uchwały przygotowali aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa, Stowarzyszenia Ulepszamy Kraków oraz Alternatywy Młodych dla Krakowa. Miał być głosowany przez RMK na środowej sesji (5.4), jednak już na samym jej początku radni miejscy większością głosów zdjęli dokument z porządku obrad.

Raport o wydatkach spółki

- Pozwólmy komisji RMK, która bada wydatki spółki, zakończyć prace i sporządzić raport, żeby każdy miał możliwość się z nim zapoznać przed ewentualnym podjęciem decyzji o likwidacji Krakowa 5020 - mówił radny niezależny Stanisław Moryc, jeden z członków komisji. - To nie jest tak, że chcemy temat schować pod dywan. Traktujemy mieszkańców poważnie i chcemy, by oni również mogli zapoznać się z raportem przed głosowaniem nad projektem uchwały - dodał Moryc.

- Rada zdjęła z porządku obrad naszą uchwałę w sprawie likwidacji spółki Kraków 5020. Mamy nadzieję, że ostatecznie 26 kwietnia odbędzie się głosowanie w tej sprawie. Dziennie wydajemy na spółkę 200 tysięcy złotych, a miesięcznie 6 mln - napisał po głosowaniu aktywista Tomasz Pytko.

W uzasadnieniu projektu uchwały społecznicy podkreślili, że działalność spółki Kraków 5020 pochłania dziesiątki mln złotych, a wydane pieniądze nie przynoszą mieszkańcom żadnych wymiernych pożytków.

"Sprzeciw budzą głównie gigantyczne nakłady na drugą miejską telewizję, jej wyposażenie, studio nagrań i obsługę. Trudno uwierzyć, że bliskie bankructwa miasto, które nie jest już w stanie finansować swoich podstawowych zadań, może tak nieodpowiedzialnie wydawać pieniądze" - podkreślili aktywiści.

Z ich punktem widzenia nie zgadza się prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który wydał negatywną opinię do obywatelskiego projektu uchwały. "Teza o gigantycznych wydatkach nie znajduje oparcia w danych finansowych spółki, według których koszty działalności operacyjnej Krakowa 5020 za rok 2022 wyniosły 25 mln zł netto, w tym koszty projektu Play Kraków News/Hello Kraków to około 7 mln zł netto" - wyliczył w uzasadnieniu opinii prezydent Krakowa.

Zdaniem aktywistów spółka dubluje też kompetencje innych miejskich instytucji kultury i turystyki.

"Ciężko jest znaleźć uzasadnienie dla dalszego funkcjonowania podmiotu, którego istnienie komplikuje procesy decyzyjne i przyczynia się do nadmiernego rozrostu biurokracji. Dlatego uważamy, że dysponowanie Centrum Kongresowym ICE Kraków powinno zostać ponownie powierzone Krakowskiemu Biuru Festiwalowemu. Dzięki temu miejskie instytucje kultury łatwiej mogłyby korzystać z obiektu. Z innymi obecnymi i przyszłymi zadaniami spółki świetnie poradzą sobie odpowiednie agendy miasta" - dodali społecznicy. Z tym również nie zgadza się prezydent.

Anulowanie rezerwacji w ICE

Dodał ponadto, że w kontekście zarządzania przez spółkę krakowskim Centrum Kongresowym jej likwidacja wiązałaby się z koniecznością anulowania wszystkich rezerwacji w ICE do roku 2032, "co aktualnie wynosi ponad tysiąc zarezerwowanych dni kalendarzowych dla blisko czterystu wydarzeń".

- W konsekwencji oznaczałoby to konieczność rozwiązania umów krótko, jak i długookresowych, oraz związanych z najmem długoterminowym, z przyczyn leżących po stronie spółki, co implikuje prawo do dochodzenia przez najemców roszczeń odszkodowawczych - przekonuje prezydent Jacek Majchrowski.

Temat Krakowa 5020 wróci pod obrady RMK końcem kwietnia.

Kilka lat temu radni zdecydowali o likwidacji innej gminnej spółki: Miejskiej Infrastruktury, która nie poradziła sobie z budową parkingów Park and Ride w Krakowie. Więcej o tej sprawie pisaliśmy poniżej:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto