Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

7xGospel 2010 - zaczyna się końcowe odliczanie

Redakcja
Już od 11 lat stolica Małopolski utrwala obyczaj obcowania z muzycznym dziedzictwem, które niesie ze sobą obok niezwykłej przyjemności także wyrazistą filozofię optymizmu opartego na Ewangelii.

Od 19 do 31 października 2010 r. w Krakowie odbędzie się kolejna edycja Festiwalu 7XGospel, na stałe wpisanego już w kanon imprez kulturalnych miasta.

Miniona dekada była czasem siewu i szybkiego wzrostu. Najpierw kameralne warsztaty gospel zorganizowane spontanicznie w roku 1999, stały się nieoczekiwanie wydarzeniem cyklicznym. Zaledwie 4 lata później, odpowiadając na masowe zainteresowanie, rozszerzono ich formułę, nadając nazwę Tygodnia Gospel, a już w roku 2006 wyłonił się z nich międzynarodowy festiwal. Zasadniczą cechą, odróżniającą go od wielu innych wydarzeń muzycznych, jest brak wyraźnego podziału na wykonawców i odbiorców - każdy kto dzisiaj słucha zaproszonych gwiazd, może jutro wziąć udział w warsztatach, gdzie instruktorami będą znani mistrzowie głosu, a następnie wystąpić obok nich na koncercie finałowym lub mniej oficjalnym jam session.

Dzięki temu, że Kraków najwcześniej z polskich miast gościł inspirowaną Dobrą Nowiną muzykę czarnych Amerykanów i nieustannie utrzymuje inicjatywę jej odkrywania, zyskał rangę wiodącego ośrodka gospel, przyciągającego corocznie najznakomitszych twórców i tłumy entuzjastów gatunku.

Globalne powodzenie pieśni, głoszących chrześcijańską wizję życia, jest zaskakującym fenomenem na tle współczesnej epoki, ogarniętej tak silnym kultem laickiego hedonizmu. Jak wiadomo, wyrosły one z tęsknoty za utraconą wolnością i rodzinną ziemią - tęsknoty, która nie mogła spełnić się docześnie, ulatywała więc ku niebu i sferom nadprzyrodzonym, aż znalazła pocieszenie u drzwi tajemniczego Boga, będącego jedyną, ale też najwspanialszą rękojmią długo oczekiwanej sprawiedliwości. Modlitwa śpiewem, jak nic innego jednoczyła chrześcijańskich niewolników Ameryki, dawała im tożsamość i poczucie godności, wreszcie wskazywała ujście gromadzonym emocjom. Bezimienni autorzy starych hymnów negro spirituals umieli z zadziwiającą łatwością łączyć środki wyrazu, odziedziczone z dawnej tradycji afrykańskiej oraz wybrane wątki narzuconej im kultury białych Amerykanów. Powstała odmienna jakość, imponująca brzmieniem oryginalnych akordów, niespotykaną gdzie indziej ekspresją i głębią przeżycia.

Po zniesieniu niewolnictwa nurt nie stracił aktualności, gdyż treściowe akcenty uległy przesunięciu bliżej zagadnień eschatologicznych. U progu XX w. artyści jazzu i bluesa zauważyli urodę wtedy jeszcze niszowej muzyki chórowej, dobiegającej z baptystycznych kościołów i sięgnęli po nią we własnych kompozycjach, co oznaczało, że niedługo zdobędzie ona największe estrady.
Krakowski Festiwal 7XGospel, mimo wciąż rozwijającej się formuły i coraz większego zasięgu medialnego, kontynuuje kierunek wyznaczony przed dekadą: daje możliwość koncertowego spotkania z wybitnymi interpretacjami i osobistego współwykonywania oryginalnych utworów muzyki gospel.

Tradycyjnym punktem festiwalu są warsztaty śpiewu chóralnego, gromadzące zawsze setki uczestników. Tego roku, w dniach 23-24 października poprowadzą je Elaine Simpson i David Daniel z Wielkiej Brytanii - artyści słynący z wszechstronności i wielkiego doświadczenia instruktorskiego. Dla osób zainteresowanych śpiewaniem w małych składach oraz tych, którzy pragną doskonalić swe umiejętności wokalne, organizatorzy oraz zaproszony jako instruktor Brian Fenstress z USA oferują bardziej wymagające Warsztaty Małych Grup Wokalnych. Te elitarne ze względu na ilość uczestników (20 osób) zajęcia potrwają cztery dni, od 26 do 29 października, a ich owoce poznamy podczas koncertu 29.10.2010 r.

Szczególnym wydarzeniem festiwalu będzie popis londyńskiego trio Divine Unity, które wystąpi nocą 30 października w Galerii Krakowskiej, miejscu pozornie obcym czystej sztuce, ale jak wykazały doświadczenia zaszłego roku - bardzo gościnnym i zapewniającym fantastyczną scenografię. Tam też, już drugi raz, planowane są w dniach 28-31 października warsztaty dla najmłodszych, obejmujące zabawę ze śpiewem i instrumentami, naukę piosenek oraz występ podczas koncertu finałowego Festiwalu 7xGospel 2010. Rok temu dały one impuls do zawiązania chóru Gospel Kids, który uświetni swym występem tegoroczną edycję Warsztatów dla Dzieci.

Całkiem nową ideą są zaś międzynarodowe warsztaty "i-communicate. Bulding bridges between the stage and the audience", poświęcone audiowizualnej oprawie wydarzeń muzycznych. Uczestnicy warsztatów zaprezentują efekty swej pracy podczas Koncertu Finałowego 12. Warsztatów Gospel, wzbogacając wrażenia muzyczne o sferę doznań wizualnych. Nieodłączną częścią programu festiwalowego są też wydarzenia odbywające się w bardziej kameralnych okolicznościach, a umożliwiające wspólne muzykowanie i zabawę. Należą do nich między innymi nieformalne spotkania zawodowców i amatorów, improwizowane jam session, dyskusje o muzyce i obecności Boga pośród nut, ale także o wszystkim, co jest dla nas ważne - niezależnie skąd pochodzimy, jakim mówimy językiem czy jaki mamy kolor skóry.

7XGospel rośnie, dojrzewa, poszukuje i nigdy nie jest taki sam. Stara się jednak zachować własny charakter niekomercyjnego święta muzyki - muzyki godzącej entuzjazm i refleksję, siłę oraz harmonię, zmysłową urodę i słowo prawdy.

Autor tekstu: Mikołaj Golenia

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto