Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zygmunt Bauman w Krakowie

Daria Horodyska-Madej
Daria Horodyska-Madej
W piątek, 29 września, w Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego wybitny socjolog i filozof wygłosił wykład na temat "Nierówności w płynnie nowoczesnej erze".

Spotkanie zostało zorganizowane z okazji osiemdziesiątych piątych urodzin profesora Baumana, a przedsięwzięcia podjęło się Stowarzyszenie "Kuźnica", Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Koło Naukowe Studentów Socjologii.

Zygumnt Bauman jest znakomitym polskim socjologiem, znawcą i interpretatorem Holocaustu oraz jednym z twórców teorii postmodernizmu. Jest autorem wielu książek i artykułów. W październiku został nagrodzony tzw. Hiszpańskim Noblem, nagrodą Księcia Asturii, za stworzenie wyjątkowo ważnych koncepcji dla zrozumienia dzisiejszego świata, pełnego zmian i pośpiechu.

Podczas piątkowego spotkania Bauman został nagrodzony "Kowadłem", honorową nagrodą Stowarzyszenia "Kuźnica", którą wręczył mu profesor Hieronim Kubiak, współzałożyciel i prezes "Kuźnicy". Honorowa nagroda "Kowadła" została ustanowiona w 1976 roku i jest przyznawana wybitnym postaciom za działania i osiągnięcia na polu społecznym, naukowym oraz kulturalnym.

Po uroczystym przywitaniu oraz nagrodzeniu wybitnego gościa, rozpoczęła się główna część programu, jaką był wykład wygłoszony przez samego profesora. Podczas prelekcji zgromadzeni mogli lepiej zrozumieć płynną rzeczywistość, a także nierówności w niej zachodzące. Profesor zwracał uwagę na rosnące zjawisko nierówności społecznej, które spowodowane jest triumfem globalizacji oraz modernistyczną metodą życia.

- Kiedy fabryka Forda rozpoczęła produkcję na wielką skalę, właściciel miał świadomość zależności od robotników. Kiedy robotnicy pracują i dobrze działają, przynosi to sukces firmie. W dzisiejszych czasach Ford nie jest już zależny od robotników, lecz oni od niego. Kiedy robotnicy nie będą chcieli pracować, fabryka znajdzie innych, bądź po prostu zmieni miejsce - tłumaczył Zygmunt Bauman.

Emerytowany kierownik Katedry Socjologii w Leeds (w Wielkiej Brytanii), w trakcie swojego wystąpienia poruszył również zagadnienie "manipulacji niepewnością". - Strona, która ubiega się o władzę, musi zachować jak największą swobodę, być niepewna i nieprzewidywalna, a przy tym skrępować przeciwnika - mówił Bauman.

Swoje wystąpienie zakończył krótkim podsumowaniem panujących w świecie nierówności społecznych: - Jak wielu odrzutków trzeba, aby stworzyć jednego bogatego człowieka...

Wykład nagrodzony został gromkimi brawami przez licznie zgromadzonych słuchaczy. Wkrótce po wystąpieniu profesora rozpoczęła się ostatnia część imprezy, prowadzona przez doktor Beatę Kowalską. Studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego mieli okazję porozmawiać z Zygmuntem Baumanem oraz zadać mu szereg pytań dotyczących życia w płynnej rzeczywistości.



Informator MM:Teatry | Policja | Noclegi | Kościoły | Rozkład MPK | Wyniki Lotto |
Baseny i kąpieliska | Hot spoty | Plan miasta
| Kina w Krakowie | Pogoda w Krakowie
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto