Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielone serce mydła z Aleppo

Redakcja
Niemal na samym skraju Pustyni Syryjskiej leży Aleppo – niegdyś miejsce w którym krzyżowały się szlaki karawan, z czasem rozkwitło w piękne miasto handlowe. To właśnie na sukach w Aleppo po raz pierwszy można było kupić niepozorne, beżowe kostki mydła, którego sława obiegła potem cały świat.

Pierwsze mydło z Aleppo powstało ponad dwa tysiące lat temu. Wygląda trochę siermiężnie – kostki są nierówne i szorstkie, mają niepozorny, beżowy kolor. Ale na powierzchni zawsze znajdziemy odbity stempel z ozdobnym, arabskim pismem, a jeśli przekroimy mydło na pół w jego wnętrzu odkryjemy piękne, intensywnie zielone wnętrze. W połączeniu z wodą tworzy przyjemną, kremową pianę. Jej cudowne działanie skusiło podobno nawet słynącą z piękności Kleopatrę i syryjską królową Zenobię. Mając taką królewską rekomendację, niezwykłe syryjskie mydło, przez targi z Aleppo, które dały mu swoją nazwę, dotarło również do Europy.

Niemal magiczne właściwości mydła z Aleppo to zasługa jego w pełni naturalnych składników oraz takiego samego od tysięcy lat procesu produkcji, zaczynającego się zawsze wczesną wiosną. Na przełomie lutego i marca zaczynają się pierwsze zbiory w gajach oliwnych. Świeżo zerwane z drzew najwyższej jakości oliwki w ciągu zaledwie kilku godzin trafiają do tłoczarni, gdzie ręcznie wyciska się z nich oliwę. Umieszcza się ją w wielkiej kadzi a następnie podgrzewa przez kilkanaście dni i nocy, stopniowo dolewając wody morskiej. Temperatura, proporcje i dokładny czas trwania tego procesu są ściśle strzeżoną tajemnicą. W trakcie gdy oliwa jest podgrzewana, zbiera się owoce wawrzynu, z których tłoczy się olej laurowy, następnie dodawany do kadzi z oliwą. To rzadka, a co za tym idzie cenna, substancja, najcenniejszy składnik mydła Aleppo, który odróżnia go od innych mydeł roślinnych. Jedną z istotniejszych informacji przy kupowaniu mydła Aleppo jest procentowa zawartość oleju laurowego – im go więcej tym większe lecznicze właściwości mydła. To jednak nie koniec produkcji. Po dodaniu olejku laurowego masa jest dalej podgrzewana i chłodzona przez kolejne kilkanaście dni i nocy. Po tym etapie, gotową masę mydlaną wylewa się do zastygnięcia a następnie ręcznie kroi na kostki, a każdą kostkę, również ręcznie, stempluje znakiem producenta. Tak przygotowane mydła wywozi się do specjalnych pomieszczeń na pustyni, gdzie pustynny wiatr owiewa je i wysusza przez przynajmniej dziewięć miesięcy. To właśnie na tym etapie ich intensywnie zielona barwa blednie i płowieje aż do koloru zielonkawego beżu, który możemy zobaczyć na sklepowych półkach – bo po zakończeniu procesu suszenia i dojrzewania właśnie tam trafiają mydlane kostki.

Mydło z Aleppo ma nie tylko kosmetyczne, ale też lecznicze właściwości. Zawarty w nim olej laurowy jest znanym od wieków antybiotykiem, pomocnym w zwalczaniu niedoskonałości skóry, a oliwa z oliwek to doskonałe źródło witaminy E, nie bez powodu zwanej witaminą młodości. Dzięki wyłącznie naturalnym składnikom o łagodnym działaniu nadaje się dla każdego typu skóry, również szczególnie wrażliwej skóry niemowląt. Pomaga w leczeniu wielu chorób skórnych (łuszczyca, egzema, trądzik), a stosowane jako szampon pomoże pozbyć się uciążliwego łupieżu. Oryginalne, pochodzące z najstarszej syryjskiej manufaktury Fadel Fadel Sons mydło z Aleppo można kupić już w Polsce- w sklepach l’orient i Mydlarnia u Franciszka.

BIELSKO BIAŁA ul. Barlickiego 6; BOCHNIA ul. Rynek 13; BYDGOSZCZ ul. Dworcowa 84; CZĘSTOCHOWA
ul. Berka Joselewicza 1; GDYNIA ul. Żwirki i Wigury 7; KATOWICE ul. Kościuszki 25, ul. Piastowska 3,
ul. Wawelska 2; KIELCE ul. Mała 4; KOSZALIN ul. Zwycięstwa 155; KRAKÓW ul. Gołębia 2, ul. Karmelicka 13, ul. Krakowska 5, ul. Starowiślna 40; LUBLIN ul. Narutowicza 21 A; POZNAŃ ul. Wodna 22; RADOM ul. Reja 8; SIEDLCE ul. Piłsudskiego 53; SOPOT ul. Bohaterów Monte Cassino 10; WARSZAWA ul. Koszykowa 30, ul. Podwale 19, Pl. Wilsona 4 lok. 105; WROCŁAW ul. Biskupia 4/4a; WŁOCŁAWEK ul. Warszawska 15; ZAKOPANE Pasaż Handlowy, ul. Krupówki 29

www.mydlarnia.info/

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto