Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zespół kameralny Cannamella - Festiwal Muzyki z Klasztorów Benedyktyńskich Europy [wideo]

toratow
toratow
W dniu 24 lipca w Kościele w Opactwie Benedyktynek w Staniątkach wystąpił Zespół kameralny Cannamella z Belgii. Oto relacja wideo z tego wydarzenia.

Zespół Cannamella został założony w 2004 roku przez Aline Hopchet. Nazwa zespołu wywodzi się ze staro-włoskiego słowa oznaczającego kawałek lukrecji, ale również małą fujarkę (piszczałkę) stroikową. To określenie świetnie oddaje charakter tego cztero- do siedmio-osobowego zespołu, wykorzystującego całą gamę fletów prostych oraz instrumentów podwójno-stroikowych. Cannamella wykonuje mniej znany repertuar z XVI, XVII i XVIII wieku. Pomysłowe programy, połączone ze świeżością i entuzjazmem są owocem pasji wykonujących je muzyków.

Zespół swą aktywność rozpoczął projektami "Vision of Delight" (Arie i maski na angielskim dworze) oraz "Quanto dolce è quell’ardore" (Włoska wirtuozeria w baroku). Programy "Blomhofken van Cupido" (Ukwiecone ogrody Kupidyna) i „Cantiones Natalitiae” w znakomity sposób oddają XVI-wieczną muzykę Flandrii. Inspirację wykonawczą artyści odnajdują poprzez poszukiwania w archiwach muzycznych, jak również poprzez kontakt z publicznością i organizatorami, podejmując ciągle nowe muzyczne wyzwania.

Aline Hopchet studiowała grę na flecie prostym pod kierunikiem Geerta Van Gele. W 1997 roku ukończyła studia u Barta Spanhove w Lemmens Institute w Louvain. Następnie podjęła studia pod kierunkiem Marion Verbruggen w Konserwatorium Królewskim w Hadze. Począwszy od 1993 roku jej pasją stała się gra na instrumentach podwójno-stroikowych. Studiowała grę na oboju barokowym u Ku Ebbinge w tym samym Konserwatorium. Studia kontynuowała pod kierunkiem Paula Dombrechta w Konserwatorium Królewskim w Brukseli, otrzymując dyplom mistrzowski w roku 2009.

Jest współzałożycielem zespołu Zefiro Torna (CD Mermaphilia – Eufoda), którego członkiem była przez siedem lat. Uczestniczyła z zespołem w wielu projektach, takich jak: Le Concert Spirituel (Hervé Niquet), Elyma (Gabriel Garrido), Oboefollia (Paul Dombrecht), Le Grand Caroussel (Bruksela 2000), Thésée Lully’ego prowadzony przez Williama Christie.

W 2004 roku założyła własny zespół Cannamella. Jej zamiłowanie do flageoleta (mały XIX-wieczny flet prosty) zaowocowało założeniem zespołu Les Pantalons. W swoim założeniu Les Pantalons chciałby przywrócić do życia zapomnianą trochę muzykę taneczną i salonową. Lekkie utwory wykonywane są na typowych dla XIX wieku instrumentach, takich jak: flageolet, cornet à pistons, skrzypce i fortepian.

Aline Hopchet prowadzi klasę fletu prostego w Wyższym Instytucie Muzycznym i Pedagogicznym (IMEP) i Akademiah Muzycznych w Zaventem i Lokeren. Jest również członkiem personelu dydaktycznego Muzeum Instrumentów Muzycznych w Brukseli.


Wydarzy się: Kino | Koncerty | Teatr | Sport | Wystawy | Imprezy | Kabaret | Festiwal
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto