Co to są w ogóle ”orle gniazda”? To pojedyncze zamki zbudowane na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej przez króla Kazimierza Wielkiego, warownie usytuowane w trudno dostępnych miejscach, na wzgórzach, stąd to porównanie do gniazd, a z racji trudności w dostępności – do orlich.
Zaczyna się w Częstochowie i prowadzi do Krakowa. Jeśli chcemy pokonać go w całości na rowerze, musimy mieć kilkanaście godzin, około 15. Szlak jest dobrze oznakowany – symbolami z wizerunkiem roweru na białym tle z czerwonym paskiem. Nawierzchnia szlaku jest mieszana – dużo odcinków asfaltowych, ale także piaszczystych i żwirowych, są też drogi polne i leśne.
W wariancie pieszym potrzeba około tygodnia, by spokojnie oglądnąć poszczególne zamki i napawać się przyrodą. Z Częstochowy do Olkusza szlaki rowerowy i pieszy (oznaczony kolorem czerwonym) biegną blisko siebie. Potem następuje rozwidlenie - rowerowy zmierza w kierunku Krzeszowic i Rudna, pieszy przez Pieskową Skałe i Ojców oraz Doline Prądnika.
Warte zobaczenia
- Korzkiew – zamek
- Ojców – ruiny zamku królewskiego na Złotej Górze
- Sułoszowa – zamek królewski w Pieskowej Skale
- Rabsztyn – ruiny zamku
- Bydlin – ruiny zamku
- Smoleń – ruiny zamku
- Pilica – ruiny zamku
- Podzamcze – ruiny zamku Ogrodzieniec
- Morsko – ruiny zamku Bąkowiec
- Bobolice – zamek królewski
- Mirów – ruiny zamku
- Olsztyn – ruiny zamku królewskiego
Na trasie rowerowej nie zobaczymy zamków w Korzkwi, Pieskowej Skale i Ojcowie, za to zobaczymy ten w Rudnie – ruiny zamku Tenczyn.

Wystawa Paraolimpijska w Lidzbarku!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?