Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjeżdżając na urlop w góry czy nad morze, niezbędne będą okulary przeciwsłoneczne

Katarzyna Kobiela
Katarzyna Kobiela
Przed nami coraz więcej upalnych dni. W letnie miesiące musimy w szczególny sposób dbać o oczy. Niezabezpieczanie ich przed szkodliwym promieniowaniem UV jest częstą przyczyną oparzenia spojówek, a nawet może prowadzić do poważnych chorób oczu.

"Umrzeć za barbie". Samobójstwa w Chinach. Krakowska firma pomaga rodzinie


Ulicami przechodzą tłumy krakowian, jedni chronią swoje oczy przed słońcem, drudzy znów nie. – Okulary przeciwsłoneczne zabieram ze sobą z domu najczęściej odruchowo, nie zastanawiając się tak naprawdę, jaki wpływ mają na moje oczy promienie słoneczne i jakie mogą nieść zagrożenia – przyznaje Marta Kaszuba, mieszkanka Krakowa. Nad Wisłą często można spotkać opalających się bez okularów przeciwsłonecznych, wszystko po to, żeby twarz była równo opalona.

Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie konsekwencje niesie ze sobą brak ochrony naszych oczu przed promieniami UV. Jeśli emisja ultrafioletu, który dociera do oka jest zbyt gwałtowna i duża – możliwe jest podrażnienie albo nawet uszkodzenie soczewki, co w rezultacie może stać się przyczyną popsucia wzroku lub jego utraty.

Wysokość nad poziomem morza, góry pokryte śniegiem, piaszczyste plaże i odbijające powierzchnię wody takie jak jeziora, rzeki i morza to czynniki wpływające na najbardziej intensywną ekspozycję na promieniowanie słoneczne. W okresie letnim promieniowanie UV jest szczególnie intensywne, a co za tym idzie, zagrożenie dla wzroku jest większe, częstsze są wtedy oparzenia słoneczne spojówek.

Jadąc na urlop, musimy koniecznie zabrać ze sobą okulary. Często jednak wybieramy je ze względu na wygląd, a nie funkcje, jakie mają spełniać. - Zły dobór okularów może mieć skutek odwrotny do pożądanego. Ciemne szkła okularów ograniczają dopływ światła do oczu, co powoduje, że źrenice rozszerzają się i wyłapują jeszcze więcej promieniowania ultrafioletowego. Przyciemniane szkła bez odpowiednich parametrów mogą więc okazać się niebezpieczne dla oczu – mówi dr Anna Maroszyńska-Wojnowska z kliniki okulistycznej Lexummedica w Krakowie.

Nie bez znaczenia pozostaje też kolor szkieł. Brązowe, szare i niebieskie soczewki najlepiej sprawdzają się w mocno słoneczne dni. Natomiast szkła pomarańczowe, żółte, jasnozielone i różowe w dni zachmurzone (małe natężenie światła) oraz przy sztucznym oświetleniu.

Zobacz też:


Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto