Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2024: najnowszy sondaż w Krakowie. Łukasz Gibała zwycięża z Aleksandrem Miszalskim i Łukaszem Kmitą

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Wybory samorządowe 2024 w Krakowie
Wybory samorządowe 2024 w Krakowie Archiwum
Walka o fotel prezydencki w Krakowie nadal zacięta. Według najnowszego sondażu wyborczego przeprowadzonego 5-8 lutego zwycięża lider Stowarzyszenia Kraków dla Mieszkańców Łukasz Gibała pokonując Aleksandra Miszalskiego z Koalicji Obywatelskiej i Łukasza Kmitę z Prawa i Sprawiedliwości. Nie jest jednak pewne, czy z ramienia PiS Kmita zdecyduje się na start. Na kolejnych pozycjach Konrad Berkowicz, Rafał Komarewicz, Andrzej Kulig i Stanisław Mazur. Sondaż został przeprowadzony przez pracownię Opinia24 na zlecenie KWW Łukasza Gibały. Warto zwrócić uwagę, że różnice w badaniach sondażowych w Krakowie są zaskakująco duże.

Sondaż wyborczy w Krakowie

Najnowszy sondaż wyborczy w Krakowie został przeprowadzony 5-8 lutego na reprezentatywnej grupie tysiąca krakowian. Zarówno w pierwszej jak i drugiej turze wyborów liderem pozostaje Łukasz Gibała. Jak wynika z sondażu, przedstawiciel Stowarzyszenia Kraków dla Mieszkańców może liczyć na poparcie 38 proc. ankietowanych. Drugie miejsce na liście z poparciem 19 proc. jest Aleksander Miszalski z Koalicji Obywatelskiej. Trzecie miejsce należy do Łukasza Kmity z Prawa i Sprawiedliwości - 12 proc.

Jak dalej możemy zobaczyć w sondażu, w kwietniowych wyborach swój głos na kandydata Konfederacji - Konrada Berkowicza oddałoby 9 proc. ankietowanych. Tuż za nim jest kandydat Trzeciej Drogi - Rafał Komarewicz z poparciem 8 proc. Szóste miejsce w sondażu zajmuje niezależny kandydat i obecny wiceprezydent Krakowa - Andrzej Kulig - 6 proc. Takie samo poparcie ma również kandydat niezależny, rektor UEK - Stanisław Mazur. Na żadnego z powyższych kandydatów nie oddałby swojego głosy 1 proc. ankietowanych. Również 1 proc. pytanych osób nie wie na kogo odda swój głos.

Druga tura wyborów według sondażu również należy do Łukasz Gibały. Eksperci pracowni Opinia24 przygotowali dwa scenariusze II tury wyborów prezydenckich w Krakowie. Według pierwszego założenia, Łukasz Gibała mierząc się z Aleksandrem Miszalskim otrzymuje poparcie 64 proc. Kandydat Koalicji Obywatelskiej zaś 33 proc., a 3 proc. ankietowanych jeszcze nie wie na kogo odda swój głos.

W drugim scenariuszu Łukasz Gibała mierzy się z Łukaszem Kmitą i wygrywa z poparciem na poziomie 82 proc. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości w drugiej turze według sondażu może liczyć na 16 proc. W tej wersji 2 proc. ankietowanych nie wie na kogo odda swój głos.

Wybory 2024 w Krakowie. Duże różnice w sondażach

Wyniki sondażu przeprowadzonego przez pracownię Opinia24 mocno różnią się od rezultatów badania, które zostało przeprowadzone 17-21 stycznia przez Biuro Badań Społecznych Obserwator. W nich również wygrywa Łukasz Gibała (27,1 proc.), następne miejsce zajmuje Andrzej Kulig (18,33proc.) i Łukasz Kmita (18,21proc.). Kolejne miejsca należą do: Aleksandra Miszalskiego (11,41proc.), Konrada Berkowicza (7,69proc.) i Stanisława Mazura (5,06proc.). 12,2proc. ankietowanych odpowiedziało, że nie mają jeszcze swojego faworyta lub zagłosują na innego kandydata.

Start w wyborach prezydenckich w Krakowie zapowiedział również aktywista Mateusz Jaśko oraz muzyk Marcin Bzyk-Bąk. Swoją gotowość startu w wyborach potwierdził też poseł Ireneusz Raś (Centrum dla Polski, które wchodzi w skład Koalicji Polskiej z udziałem PSL).

Przełomowe odkrycie w recyklingu

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto