Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory 2024 w Krakowie na żywo. Ostatnia prosta. Od północy będzie obowiązywała cisza wyborcza

Redakcja Kraków
Redakcja Kraków
Wideo
od 12 lat
Wybory samorządowe 2024 już w niedzielę 7 kwietnia (ewentualna druga tura 21 kwietnia), a kampania w Krakowie jest bardzo intensywna. Trwa przekonywanie wyborców oraz walka na pomysły, hasła, a nawet złośliwości. W tym miejscu krakowską kampanię relacjonujemy na żywo: dzień po dniu, godzina po godzinie. Tu zbieramy najciekawsze wyborcze wątki: od komentarzy i wywiadów po zdjęcia i pojedyncze wypowiedzi kandydatów w mediach społecznościowych. O krakowskich wyborach prezydenckich mówi się, że będą najciekawszą batalią w Polsce. Tak będzie - również u nas. Zapraszamy codziennie do śledzenia naszej relacji.

Kampania wyborcza w Krakowie na żywo

Wybory samorządowe 2024 w Krakowie to bardzo ciekawy wyścig - zwłaszcza do gabinetu prezydenta miasta, który po ponad 21 latach opuści Jacek Majchrowski. Lista kandydatów jest obszerna, start zadeklarowali (kolejność alfabetyczna): Konrad Berkowicz (Konfederacja), Łukasz Gibała ("Kraków dla mieszkańców"), Adam Hareńczyk, Łukasz Kmita (PIS), Rafał Komarewicz (Polska 2050), wiceprezydent Andrzej Kulig i Aleksander Miszalski (PO). Wycofali się wiceprezydent Jerzy Muzyk i rektor UEK Stanisław Mazur.
17:2705.04.2024

Kandydaci ostatni raz zapraszają na wybory

12:3305.04.2024

Konferencja prasowa ministra Dariusza Klimczaka i prof. Andrzeja Kuliga

09:2205.04.2024

Rafał Komarewicz obiecuje nową szkołę na Ruczaju

08:0205.04.2024

A tutaj rozkład jazdy na piątek Łukasza Kmity

07:5305.04.2024

Ostatni dzień kampanii na spotkanie z mieszkańcami wykorzysta również Aleksander Miszalski

07:3605.04.2024

Łukasz Gibała spotka się dziś z mieszkańcami Krakowa w kilku lokalizacjach

19:5204.04.2024

Miszalski: Premier Tusk potwierdził wsparcie finansowe dla budowy metra w Krakowie

 • Na pewno do poprawy jest cała sfera transportu. Potrzebujemy zacząć budować metro i pan premier Donald Tusk dzisiaj powiedział, że rząd w tej kwestii pomoże. Więc ja mogę tylko potwierdzić ze swojego programu: 2028 rok jako wbicie pierwszej łopaty - zapowiedział trzy dni przed wyborami Aleksander Miszalski, kandydat na prezydenta Krakowa.
19:3304.04.2024

Morawiecki w Krakowie. Poparł Kmitę

Były premier Mateusz Morawiecki przyjechał do Krakowa, by spotkać się z mieszkańcami i zwolennikami Prawa i Sprawiedliwości. W trakcie konwencji podsumował kampanię wyborczą partii i udzielił poparcia Łukaszowi Kmicie, który kandyduje na stanowisko prezydenta miasta.

 • Łukasz skutecznie będzie potrafił walczyć betonozą krakowską, z patodeweloperką. Łukasz świetnie orientuje się w procesach na styku między samorządem i rządem. Jestem przekonany, że Łukasz jest najlepszym kandydatem dla Krakowa - stwierdził Morawiecki.

Tutaj piszemy więcej o czwartkowej wizycie byłego premiera w Krakowie.

17:0604.04.2024

Wielka dyskusja o przyszłości Krakowa. Zobaczcie dzisiejszą debatę kandydatów na prezydenta naszego miasta

Kandydaci na prezydenta Krakowa kandydaci wzięli udział w wielkiej debacie zorganizowanej w siedzibie "Dziennika Polskiego" i "Gazety Krakowskiej". Gościliśmy siedmiu pretendentów do objęcia tronu pod Wawelem: Konrada Berkowicza, Łukasza Gibałę, Adama Hareńczyka, Łukasza Kmitę, Rafała Komarewicza, Andrzeja Kuliga i Aleksandra Miszalskiego. 

 • Uczestnicy debaty odpowiadali na nasze pytania, a także ekspertów, wśród których byli prezesi krakowskich klubów sportowych: Mateusz Dróżdż z Cracovii i Jarosław Królewski z Wisły.
 • Każdy z kandydatów losował jedno pytanie i na nie odpowiadał. Dowiedzieliśmy się m.in. czy byłaby możliwość wprowadzenia w Krakowie darmowej komunikacji; jakie mogłyby powstać trasy metra; na jaką linię zostałby przekazane pieniądze, gdyby nasze miasto wygrało na loterii 300 mln zł; czy byłoby możliwie picie alkoholu pod chmurką pod Wawelem.

Zobacz wideo: Wielka debata kandydatów na prezydenta Krakowa w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim

15:1904.04.2024

Debata przedwyborcza. Kandydaci na prezydenta Krakowa gościli w naszej redakcji

od 12 lat

Dzisiaj, trzy dni przed wyborami samorządowymi, w naszej redakcji odbyła się debata, w której wzięli udział kandydaci na urząd prezydenta Krakowa. Jak przebiegała? To za chwilę, zacznijmy od migawek spoza części oficjalnej.

13:0604.04.2024

Siedmiu kandydatów na prezydenta Krakowa, ale na karcie wyborczej będzie dziewięć nazwisk

Siedmiu kandydatów będzie ubiegać się o urząd prezydenta Krakowa. W środę o rezygnacji z kandydowania poinformował bezpartyjny Jerzy Muzyk, a Stanisław Mazur - również bezpartyjny - oświadczył, że wycofuje się. Rezygnujący kandydaci będą jednak na kartach wyborczych - informuje PAP.

 • Jeżeli ktoś odda głos na Muzyka lub innego kandydata, który kilka dni przed wyborami zrezygnował ze startu, to głos taki będzie nieważny. "Nie będzie skreśleń nazwisk. Przepisy nie dopuszczają ingerencji w treść kart wyborczych do głosowania. W sytuacji rezygnacji kandydata lub jego śmierci nie dokonuje się modyfikacji w kartach. Informacje obwieszcza się w lokalach obwodowych komisji wyborczych i upublicznia w sposób zwyczajowy w gminie" – powiedział PAP Piotr Bukowski, dyrektor Wydziału Organizacji i Nadzoru Urzędu Miasta Krakowa.
13:0404.04.2024

Konferencja prasowa KO

10:2704.04.2024

Trwa debata prezydencka w naszej redakcji

Siedmiu kandydatów bierze udział w zorganizowanej w naszej redakcji debacie prezydenckiej. Jej zapis udostępnimy o godz. 17.

10:0004.04.2024

Dziś w naszej redakcji debata prezydencka. Kandydaci już się szykują

Nagranie z debaty zostanie opublikowane o godz. 17.

09:2004.04.2024

Łukasz Gibała zdemaskował zleceniodawcę "brudnej kampanii"?

Łukasz Gibała ogłosił w mediach społecznościowych, że znalazł osobę odpowiedzialną za "brudną kampanię". Kandydat na prezydenta złożył już pozew w trybie wyborczym i zawiadomienie na policję.

Treść posta Łukasza Gibały: "Mamy to. Wiemy, kto stoi za nielegalną, brudną i oszczerczą kampanią przeciwko mnie. Bannery na największych polskich portalach, papierowe gazetki i citylighty na przystankach MPK - to wszystko kosztowało ponad milion złotych. Do autora udało się dotrzeć też dzięki Waszej pomocy - bardzo Wam dziękujemy! Ustaliliśmy, że za kampanią stoi jeden z największych polskich deweloperów – Tomasz Nalepa. Dlaczego Nalepie tak bardzo zależy na tym, żeby w Krakowie nie doszło do zmiany? Nalepa wie, że położę kres patodeweloperce i dalszemu betonowaniu naszego miasta. Czy działał sam, czy też była to zrzutka wielu deweloperów? Tego nie wiemy. Ale jedno jest jasne: wybory w Krakowie to nie jest starcie Gibała kontra Miszalski, Gibała kontra Kulig czy Gibała kontra Kmita. To jest starcie GIBAŁA KONTRA DEWELOPERZY, którzy dalej chcą betonować Kraków. I którzy wiedzą, że my im na to nie pozwolimy".

CZYTAJ WIĘCEJ >>>

08:1104.04.2024

Łukasz Gibała o problemie "więźniów czwartego piętra"

08:0204.04.2024

Michał Rusinek wspiera Aleksandra Miszalskiego

07:3804.04.2024

Stanisław Mazur: Moja decyzja nic nie zmienia

"Moja dzisiejsza decyzja nie zmienia niczego w kontekście naszej wspólnej determinacji o miejsca w Radzie Miasta Krakowa. Stworzyliśmy niezwykłe środowisko ludzi, którzy mają realną szansę, by stanowić zmianę w sposobie myślenia o tym, jacy powinni być reprezentanci Krakowa. Kampania trwa!" - napisał w mediach społecznościowych rektor UEK, który wycofał się z prezydenckiego wyścigu.

07:2904.04.2024

Łukasz Gibała zwrócił się do Donalda Tuska

07:0504.04.2024

Aleksander Miszalski po spotkaniu z premierem

20:3403.04.2024

Łukasz Gibała o swoich rywalach. "Niektórzy kandydaci chodzą na wiece słuchać swoich partyjnych szefów"

"Niektórzy kandydaci chodzą na wiece słuchać swoich partyjnych szefów, a inni w tym czasie spotykają się ze swoimi jedynymi szefami - Mieszkańcami i Mieszkankami Bardzo Wam dziękuję za dzisiejsze rozmowy i energię, którą mi dajecie!"

19:0303.04.2024

Andrzej Kulig: Te wybory są przełomowe

18:2403.04.2024

Łukasz Gibała czuje się ofiarą brudnej i nielegalnej kampanii wyborczej

– Mamy do czynienia ze skandalem, z sytuacją absolutnie bez precedensu w skali kraju – tak kandydat na prezydenta Krakowa Łukasz Gibała skomentował dzisiaj wymierzoną w niego kampanię negatywną. – Nielegalnie wydano już według naszych szacunków grubo ponad milion złotych, tylko po to, żeby zmniejszyć moje szanse na wygraną. Liczę, że policja i prokuratura szybko ustalą, kto za tym stoi – powiedział Gibała. Właśnie skierował do Jacka Majchrowskiego pismo, w którym domaga się natychmiastowych działań.

CZYTAJ WIĘCEJ

16:5603.04.2024

Stanisław Mazur wycofuje się z kandydowania w wyborach prezydenckich i zawiązuje koalicję z Aleksandrem Miszalskim

"Nie możemy ryzykować z II turą. Programowo jesteśmy blisko, więc zdecydowaliśmy, że chcemy budować razem lepszy Kraków".

CZYTAJ WIĘCEJ

16:5303.04.2024

Łukasz Gibała proponuje: uwolnienie więźniów czwartego piętra

14:2103.04.2024

Andrzej Kulig: Siedem konkretów na pierwsze trzy miesiące

– Jestem ciągle zasypywany pytaniami, co zrobię w pierwszej kolejności, gdy wygram wybory – mówił na briefingu w środę prof. Andrzej Kulig – Rzetelne rządzenie nie polega wyłącznie na deklaracjach, ale na realizowaniu obietnic, które się składa. Aby być wiarygodnym, trzeba przedstawić te rzeczy, które zostaną błyskawicznie zrobione po rozpoczęciu prezydentury.

Siedem konkretów Andrzeja Kuliga

 1. Wprowadzę bezpłatną komunikacja miejską dla dzieci i młodzieży szkolnej przez cały rok.
 2. Powstanie pierwsze Centrum Zdrowia Seniora 75+ przy ul. Wielickiej 3.
 3. Wybrana zostanie lokalizacja grzebowiska dla zwierząt.
 4. Udostępnimy uporządkowane miejsca spacerowe na terenie Białych Mórz.
 5. W każdym budynku administrowanym przez Gminę Kraków zamontowane będą Różowe Skrzynki dla dziewcząt i kobiet.
 6. Projekty nowych miejskich inwestycji będą zawierać miejsca schronienia i schrony.
 7. Uruchomię dwa Centra Profilaktyki dla Kobiet do 40 r.ż. (od 25+) przy miejskich szpitalach: Żeromskiego i Narutowicza.
12:2603.04.2024

Stanisław Mazur też się dziś wycofa?!

O takiej możliwości informuje Katarzyna Kolenda-Zaleska z TVN. Rektor UEK miałby oficjalnie poprzeć Aleksandra Miszalskiego (już wcześniej ogłosili wyborczy sojusz) w czasie wizyty w Krakowie premiera Donalda Tuska (wiec w hali Hutnika o 17. Co ciekawe, w środę rano wycofał się Jerzy Muzyk (poparł Andrzeja Kuliga) i zaapelował do pozostałych kandydatów, szczególnie właśnie do prof. Stanisława Mazura (Stowarzyszenie Lepszy Kraków) i Rafała Komarewicza (kandydat Polski 2050 Szymona Hołowni), o stworzenie wspólnego frontu w walce o prezydenturę w Krakowie.

 • Rektor Stanisław Mazur podkreślał, że dla niego najważniejsza jest idea obywatelskiego Krakowa. Z czym się zgadzam. Jeżeli udzieli poparcia kandydatowi politycznemu, to zaprzeczy temu, co do tej pory mówił. Rafał Komarewicz jest wieloletnim samorządowcem, był przewodniczącym Rady Miasta Krakowa, wie na czym polega funkcjonowanie miasta, na szukaniu kompromisów - mówił Jerzy Muzyk. - Apeluję zwłaszcza do tych panów aby wsparli koalicję samorządową. Jako przykład chcę postawić siebie. Popieram, prezydenta Andrzeja Kuliga i wycofuję swoją zgodę na kandydowanie na urząd prezydenta miasta Krakowa. Zachęcam do tego pozostałych panów, aby zastanowili się nad taką decyzją, która da szansę, że dyskusja o Krakowie będzie się odbywała w Krakowie, bez wpływu na nią kto jest z jakiej partii politycznej. Kraków ma wyższe standardy, powinniśmy być z tego dumni i je szanować.
12:0403.04.2024

Konferencja nt. Wesołej: Aleksander Miszalski, Stanisław Mazur i minister Jacek Protas - LIVE

11:1103.04.2024

Łukasz Kmita i "kolej na wspólną komunikację"

11:0803.04.2024

Konferencja prasowa z udziałem kandydatek KO w wyborach samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wybory 2024 w Krakowie na żywo. Ostatnia prosta. Od północy będzie obowiązywała cisza wyborcza - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto