Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wisła [7 Cudów Krakowa - nominacja]

Redakcja
W starożytności znana i opisywana przez geografów jako Vistula, i choć pochodzenie nazwy jest nieznane wiadomo, że nie jest ono słowiańskie. Najdłuższa i największa rzeka w zlewisku Morza Bałtyckiego - Wisła.

Etymologię Wisły próbowano wyprowadzać na wiele sposobów. Jedni uważali, że nazwa pochodzi od sło "wi" - wieść, prowadzić i "sklo" - oznaczające prasłowiańską nazwę bursztynu. Wincenty Kadłubek nazywał Wisłę Vandalus, wyprowadzając nazwę rzeki od imienia Wandy, a tę od wyrazu vanduo, oznaczającą w języku litewskim wodę, natomiast Jan Długosz w Annales seu cronicae incliti nazwał Wisłę rzeką Białą "a nationibus orientalibus Polonis vicinis, ab aquae condorem Alba aqua ... nominatur".

Ta największa rzeka w Polsce rocznie transportuje do Bałtyku około 2,2 mln m³ rumowiska rzecznego, w tym m.in. około 5 tys. ton soli dziennie z kopalni węgla kamiennego.

Przez wiele lat Wisła na krakowskim odcinku uważana była za jedną z najbardziej zanieczyszczonych rzek w Polsce. Wielki wpływ mają na to oczywiście osoby, które systematycznie niszczą i zanieczyszczają rzekę.  Tony gruzu, zanieczyszczonej ziemi i odpadów wysypywane są wzdłuż odcinka rzeki, a samą Wisłę często traktuje się jako nielegalne wysypisko śmieci.

Nie bacząc na stan zanieczyszczenia wody Wisła od lat przyciąga mieszkańców Krakowa. Jej aura o każdej porze roku zachęca do częstych spacerów. Szczególnie na bulwarach wiślanych, które traktowane są już jako miejsce rekreacyjno-wypoczynkowe.  Liczne alejki, drogi rowerowe, nienaganne widoki, sprawiają, że miejsca te nie są zwykle „samotne”. Nad Wisłą organizowane są również koncerty. Najbardziej popularne są tzw. Wianki, podczas których artyści występują na specjalnie wybudowanej scenie właśnie na Wiśle.

Wisła płynie...
Przez Kraków, Sandomierz, Puławy, Dęblin, Warszawa, Płock, Włocławek, Toruń, Bydgoszcz, Świecie, Grudziądz, Tczew  Gdańsk...


Wisła to jedna z propozycji plebiscytu 7 Cudów Krakowa.
Ty także możesz nominować!


Patroni medialni
TVP KrakówDlastudenta.plRadio FryczMagazyn MixerVOX FM

Patroni honorowi:
Prezydent
Jacek Majchrowski
Wojewoda Stanisław KracikDyrektor ŚBP
Jadwiga Wiatr
Prezes PTTK
Kazimierz Synowski
Rektor UEK
Roman Niestrój





emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto