Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wigilia dla potrzebujących

Redakcja
Wczoraj przy wigilijnym stole na krakowskim Rynku zgromadzili się najbardziej potrzebujący. Ciepły posiłek serwowano dla nich od rana aż do zmroku.

Wigilijny stół stanął w Krakowie już po raz dwunasty. Ciepły posiłek, na który składała się tradycyjna świąteczna zupa grzybowa, pierogi z kapustą oraz kapusta z grzybami zapewnił Jan Kościuszko - pomysłodawca akcji, pomagający najuboższym od chwili, gdy otworzył swoją pierwszą restaurację.

- Wigilia dla Potrzebujących to ważna i potrzebna akcja. Cieszę się, że po raz kolejny udało się nam pomóc tak wielu osobom, choć ich rosnąca z roku na rok rzesza nie jest pozytywnym zjawiskiem. Choć pomagam im z dobroci serca, marzy mi się dzień, gdy zostanę sam z tymi pierogami, zupą i kapustą, bo wszyscy będą syci - zwierzał się Kościuszko.

W czasie tegorocznej Wigilii w Krakowie wydano ponad 50 tysięcy porcji, na które złożyło się 150 tysięcy pierogów, 6 tysięcy litrów zupy oraz 6 ton kapusty z grzybami. Gośćmi honorowymi byli w tym roku prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, wojewoda małopolskiStanisław Kracik oraz kard. Stanisław Dziwisz.

Potrzebującym rozdawano wczoraj także paczki z produktami spożywczymi, które przynieśli mieszkańcy Krakowa w ramach świątecznej zbiórki żywności dla najuboższych. Warto dodać, że Wigilia dla Potrzebujących po raz pierwszy odbyła się także w stolicy - przed kościołem św. Anny. Patronat nad warszawską Wigilią objął Rzecznik Praw Obywatelskich, dr Janusz Kochanowski.


Jan Kościuszko - człowiek wielkiego serca, organizator i pomysłodawca największej w Polsce Wigilii dla ubogich i bezdomnych. W okresie Świąt drzwi jego restauracji zawsze były otwarte dla potrzebujących. Z biegiem lat, gdy sława jego wigilijnego stołu zaczęła się rozchodzić po całej Polsce i restauracje przestały mieścić tych, którzy nie mogli liczyć na syte święta, przeniósł wigilijne stoły na krakowski Rynek. Tak narodziła się idea Wigilii dla Potrzebujących, charytatywnej akcji organizowanej od roku 1997.

W okresie minionych lat akcja zmieniała się i rozrastała, choć potrawy oferowane potrzebującym były i są niezmienne: tradycyjna zupa grzybowa z łazankami, pierogi z kapustą i kapusta z grzybami. W czasie pierwszej akcji rozdano potrzebującym 5 tysięcy porcji, w ubiegłym roku było ich ponad dziesięciokrotnie więcej: 150 tysięcy pierogów, 6 tysięcy litrów zupy oraz 6 ton kapusty z grzybami. W tym roku nie tylko krakowski Rynek Główny zamienił się w największy w Polsce stół wigilijny - po raz pierwszy Wigilia Jana Kościuszko zorganizowana została także w Warszawie z inicjatywy dra Janusza Kochanowskiego, Rzecznika Praw Obywatelskich.






od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto