Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wernisaż wystawy "Auschwitz – co ja tu robię?" w Galerii Pauza

Ewa Adamska
Ewa Adamska
W piątek, 6 sierpnia w Galerii Pauza na Floriańskiej odbył się wernisaż wystawy Mikołaja Grynberga pt.: "Auschwitz - co ja tu robię?".

Wystawę tworzą nieostre portety osób odwiedzających Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz zdjęcia przedstawiające architekturę byłego nazistowskiego obozu. Na projekt składają się również fragmenty rozmów Mikołaja Grynberga z odwiedzającymi miejsce pamięci, w formie przestrzennej instalacji dźwiękowej. Nieodłączną częścią wydarzenia jest książka autora wystawy pt.: "Auschwitz – co ja tu robię", z której pochodzą rozmowy.

Głównym celem rozmów Mikołaja Grynberga było uzyskanie odpowiedzi na pytanie, dlaczego ludzie ciągle odwiedzają Auschwitz, "co tam robią"? Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau jest najczęściej odwiedzanym muzeum w Polsce. Grynberg chciał poznać motywy przyjeżdzających, tym samym zapoczątkować dyskusję nad Holocaustem z osobami przez niego niedoświadczonymi.

Artysta próbuje zrozumieć istotę własnych powrotów w to miejsce. Wystawa jest też wstępem do dyskusji międzypokoleniowej, międzykulturowej, gdzie kluczem są emocje, tak charakterystyczne w fotografiach Grynberga. Czy ludzie potrafią jeszcze uszanować historię? Czy raczej jest to dla nich zbyt odległy temat, nie dający pogodzić się z ich doświadczeniami i nie rozumieją go? - Przez lata nabrałam przekonania, że Auschwitz jest dziś dla odwiedzających atrakcją turystyczną, że oni nic nie czują. Nie zadajemy sobie trudu, żeby ich o to zapytać. Przyznaję, że były to niesłuszne wnioski, czuję z tego powodu wstyd. Rozpoznaję ludzi ze zdjęć, rozmowa z nimi to ogromny ładunek emocji. Niedawno widziałam mężczyznę czytającego naszą książkę, płakał. - mówi Anna Sommer, przewodniczka w Muzeum Auschwitz-Birkenau, autorka wstępu w książce "Auschwitz – co ja tu robię?".

Autor wystawy również nie krył wzruszenia. Powiedział krótko: "Nie chcę Państwa straszyć tymi materiałami. Niech to będzie początek pewnego etapu w historii".
Organizatorem wystawy jest Fundacja Na Rzecz Rozwoju i Promocji Sztuki Współczesnej Pauza. - Dla Mikołaja Grynberga ta wystawa to historia życia, oswajanie emocji związanych z Auschwitz – mówi Karolina Harazim z Fundacji Pauza, kuratorka wystawy.

Towarzysząca wystawie książka "Auschwitz – co ja tu robię?", powstała we współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Goethe-Institut w Krakowie, zdobyła tytuł Najpięknięjszej Książki Roku 2009.

Wystawę można oglądać w dniach 7.08-26.09.2010 roku w Galerii Pauza w Krakowie.


Przyjeżdżam tu bardzo regularnie.
Dlaczego?
Bo tu jest największy cmentarz na świecie. Bez nawet jednego nagrobka.

Przyjechałem tu, by zrozumieć, jak ludzie mogli zrezygnować z walki o swoją godność.
I zrozumiałeś?
Wstydzę się, że tak myślałem.

(cytaty z: "Auschwitz – co ja tu robię?", Mikołaj Grynberg, Kraków 2009).

Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne | Ekstraklasa: Wisła i Cracovia | Zdrowie i uroda | Filmowy Kraków | MoDO | Inwestycje
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto