Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Wawel znany i nieznany": Ostatnia prelekcja cyklu

lpolak722
lpolak722
Bartłomiej Misiniec
W czwartek, 7 kwietnia, w sali Centrum Wystawowo-Konferencyjnego na Wawelu, miała miejsce ostania już prelekcja z cyklu "Wawel znany i nieznany a sztuka Italii".

Włoskie meble na Wawelu


Tematem wykładu była "Konserwacja obrazów z kolekcji Lanckorońskich", którą poprowadziło czterech wybitnych konserwatorów zabytków, na co dzień pracujących na Zamku Królewskim.

Pierwszy z nich poprowadziła dr Ewa Wiłkojć, która omówiła przebieg prac konserwatorskich wykonywanych przy obrazie "Święty Augustyn" Bartollo Di Fredi'ego. Obraz ten jak każdy inny poddawany konserwacji, przechodzi wcześniej szczegółowe badania, mające na celu ustalenie skali zniszczeń, technik malarskich oraz materiałów, jakie wykorzystano do jego stworzenia. Następnie poddawany jest analizie chemicznej zastosowanych zapraw, a także badaniu rentgenowskiemu. Po zdobyciu odpowiednich informacji, dobiera się właściwe farby, kleje oraz drewna, aby uzupełnić w nich odpowiednie braki. Są to wielce skomplikowane procesy, wymagające ogromnej wiedzy, skupienia, a także dużej odporności psychicznej.

Drugi obraz pod tytułem "Koncert Orfeusza", autorstwa innego renesansowego malarza Michele da Verony, przedstawiła mgr Joanna Bella. Podobnie jak jej poprzedniczka, omówiła techniki konserwatorskie zastosowane przy jego restauracji, która odbyła się w 2007 roku. Jest to typowy obraz temperowy, którego podobrazie wykonane zostało z modrzewia. Na pierwszym planie tego renesansowego dzieła znajduje się Orfeusz, który gra swój koncert w towarzystwie dwóch psów, symbolizujących wierność, a w tle widać dwóch jeźdźców, oznaczających miłość.

Swoje prace konserwatorskie szeroko omówiła także mgr Angelika Bogdanowicz i mgr Justyna Wyszkowska-Baścik na przykładzie obrazów: "Walki Perseusza" Michelle da Verony oraz "Przygód Odyseusza" Apollo di Giovanniego.

Spotkanie dotyczyło wieloletniego projektu badawczego i konserwatorskiego obrazów włoskiego renesansu z kolekcji Lanckorońskich, przeprowadzonego przez wawelską pracownię konserwacji malarstwa i rzeźby. Partnerem kulturalnym tego niecodziennego wydarzenia jest Instituto Italiano di Cultura w Krakowie.

Zobacz też:


Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto