Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacje w Polsce Południowej 2013: Adrenalina gratis!

Redakcja
Zimą - wiadomo. Wjeżdżasz kolejką na górski szczyt, wkładasz narty i zjeżdżasz. A latem?

Wakacje w Polsce Południowej 2013. Zobacz nasz serwis specjalny!

- Też zjeżdżasz. Tyle że na przykład na... monsterollerach - mówi Roman Haładyna - jak sam o sobie mówi, twórca zamieszania na Kotelnicy Białczańskiej.
"Monsteroller" brzmi groźnie, ale tak naprawdę to hulajnoga przystosowana do jazdy w górach.
- Sprowadzamy ją z Niemiec i przystosowujemy do warunków górskich. Ma niezawodne tarczowe hamulce hydrauliczne, które są w stanie zatrzymać pojazd pędzący nawet z zawrotną prędkością. I na mokrej trawie - tłumaczy Roman Haładyna.
Na dolnej stacji Kotelnicy Białczańskiej wypożyczasz monsterrollera, wsiadasz na kolejkę, hulajnoga przewożona jest razem z tobą, wysiadasz na górnej stacji i... możesz zjeżdżać.
- Wytyczyliśmy trasy o różnych stopniach trudności. Jest nawet tor przeszkód - opowiada Adam Marduła, szef marketingu stacji narciarskiej na Kotelnicy.
Tradycjonaliści mogą zdecydować się na rower. Też jest wywożony kolejką na samą górę.
- Mamy piękną trasę rowerowo-spacerową, tzw. Drogę Królewską. Kto chce odpocząć, może po prostu zabrać ze sobą koc i cieszyć się pięknymi krajobrazami i spokojem. Nawet o prowiant nie trzeba się troszczyć, bo przy górnej stacji otwarta jest karczma z tarasem widokowym - zachęca Adam Marduła.
Harenda
Kolejne atrakcje czekają na Harendzie. Codziennie od 9 do 18 wywiezie was na górę kolej krzesełkowa. Rower wwieziecie w cenie biletu. Dla żądnych adrenaliny przygotowano trasy downhillowe z naturalnymi oraz sztucznymi przeszkodami. Są też trasy rowerowe dla mniej wymagających. Szczególnie polecamy trasę z Harendy na Gubałówkę.
Odpocząć też jest gdzie.
Przy górnej stacji kolei krzesełkowej zlokalizowany jest taras widokowy z oszkloną karczmą. Widok na piękną tatrzańską panoramę z tego miejsca będzie niezapomnianym wrażeniem dla całej rodziny.
Można tu posilić się i nabrać energii przed rowerową eskapadą lub ochłodzić zimnymi napojami podczas opalania. Serwowane są tu szybkie ciepłe przekąski, a także piwo oraz ciepłe i zimne napoje.
Gubałówka
Tutaj główną atrakcją jest letnia zjeżdżalnia grawitacyjna, której serpentynową trasę można pokonywać na wózkach rozwijających prędkość do 23 km/godz. Przejazd wózeczkiem wyposażonym w hamulec po wyprofilowanym torze z licznymi zakrętami dostarcza fascynujących przeżyć. Po zakończonej jeździe wózeczek zostaje podpięty do specjalnie przystosowanego w tym celu wyciągu i wywieziony na górę.
Czorsztyn-Ski
Długość trasy 1000 m, średnie nachylenie zjazdu 12 proc., różnica poziomów 84 metry - oto główna atrakcja na górze Wdżar, czyli tor saneczkowy typu roller coaster. Pędzisz z góry 35 kilometrów na godzinę! Ten tor saneczkowy jest drugim tego typu obiektem w Polsce.
Jaworzyna Krynicka
Masz dość adrenaliny? Polecamy ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną "Na stoku Jaworzyny". Trasa ma długość 4,5 km a czas jej przejścia to około dwie godziny. Zalecany ekwipunek uczestnika wycieczki to ubiór turystyczny, lornetka, notatnik i ołówek, aparat fotograficzny.
Na ścieżce przyrodniczej zlokalizowano 14 "przystanków tematycznych", każdy poświęcony osobliwościom danego fragmentu trasy. Ścieżka wyposażona jest oczywiście w tablice informacyjne. W miejscach o szczególnych walorach krajobrazowych można spocząć i podziwiać bajeczne panoramy. Dla wygody kierunek marszu oznaczony został strzałkami.
Dzięki kolejce gondolowej szczyt Jaworzyny Krynickiej jest znakomitym punktem wyjściowym wycieczek dla bardziej i mniej wytrawnych amatorów pieszych wypraw. Jaworzyna ma też przygotowane dwie drogi rowerowe.
Palenica
Przy górnej stacji kolei linowej Palenica w Szczawnicy od wiosny do jesieni funkcjonuje bardzo popularna zjeżdżalnia wózkowa - świetna atrakcja zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
Korzystając ze zjeżdżalni na Palenicy można podziwiać najpiękniejsze widoki na Trzy Korony i Sokolicę, a przy dobrej widoczności nawet na Tatry.
Turyści górscy mogą stąd dojść wygodną ścieżką przez piękną widokowo polanę opadającą spod szczytu Szafranówki do głównego szlaku pienińskiego, prowadzącego na wschód na najwyższy szczyt Pienin - Wysoką, lub na zachód - do Szczawnicy Niżniej, na Sokolicę i Trzy Korony.

Magdalena Domańska-Smoleń

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto