18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Muzeum Armii Krajowej pamiątki opowiedzą historię [ZDJĘCIA]

Marcin Karkosza
Groźne materiały wybuchowe
Na pierwszym planie zdjęcia leżą tzw. "ołówki", czyli brytyjskie zapalniki do ładunków wybuchowych. Każdy miał inny, fabrycznie nastawiony czas detonacji. W środku po lewej leży niemiecki granat wystrzeliwany z rakietnicy. Niebieska buteleczka to z kolei granat konspiracyjny, tzw. "sidolówka". Buteleczka przypominała opakowanie używanego w czasie wojny środka do czyszczenia "Sidol". Po odkręceniu zakrętki, należało pociągnąć za znajdujący się pod nią sznurek, który aktywował ładunek wybuchowy, a następnie cisnąć granatem w kierunku wroga. Dalej widzimy niemiecką minę, która po naciśnięciu wyskakiwała w powietrze na wysokość metra, rozsiewając mordercze metalowe kulki.
Groźne materiały wybuchowe Na pierwszym planie zdjęcia leżą tzw. "ołówki", czyli brytyjskie zapalniki do ładunków wybuchowych. Każdy miał inny, fabrycznie nastawiony czas detonacji. W środku po lewej leży niemiecki granat wystrzeliwany z rakietnicy. Niebieska buteleczka to z kolei granat konspiracyjny, tzw. "sidolówka". Buteleczka przypominała opakowanie używanego w czasie wojny środka do czyszczenia "Sidol". Po odkręceniu zakrętki, należało pociągnąć za znajdujący się pod nią sznurek, który aktywował ładunek wybuchowy, a następnie cisnąć granatem w kierunku wroga. Dalej widzimy niemiecką minę, która po naciśnięciu wyskakiwała w powietrze na wysokość metra, rozsiewając mordercze metalowe kulki. fot. Anna Kaczmarz
Muzeum przy ul. Wita Stwosza zostanie otwarte po modernizacji już 27 września. Oprócz niemieckiej rakiety V-2, kadłuba amerykańskiego samolotu Halifax i polskiego czołgu z kampani wrześniowej, zwiedzający będą mogli zobaczyć aż 7 tys. eksponatów, które zgromadziła placówka.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto