MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Łużnej 2 maja, rocznica bitwy pod Gorlicami ma szczególny wymiar i obchodzony jest w nieco inny sposób niż w całej ziemi gorlickiej

Lech Klimek
Lech Klimek
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wzgórze Pustki i znajdujący się tu cmentarz wojskowy to jedno z symbolicznych miejsc na mapie wielkiej Bitwy pod Gorlicami z 1915 roku. Pochowano tu 912 żołnierzy austro-węgierskich, 65 niemieckich i 227 rosyjskich, poległych w 1915 roku nie tylko w bitwie gorlickiej. Kwatery rozmieszczone są niesymetrycznie według przynależności państwowej i pułkowej, łączą je wijące się ścieżki i kamienne schody, małe tarasy i galeryjki z balustradami. Mogiły mają kamienne obramowania i drewniane krzyże.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Na cmentarzu stała monumentalna, drewniana kaplica-gontyna projektu słowackiego architekta Dušana Jurkoviča z 1917 roku, będąca syntezą budownictwa ludowego Karpat i stylu starosłowiańskiego, która spłonęła w 1985 roku. W 2014 roku odbudowano ją z oryginalnej dokumentacji. Ma ona 25 metrów wysokości, drewniane zręby konstrukcyjne tworzą kształt krzyża.

- W Łużnej 2 maja, rocznica bitwy pod Gorlicami ma szczególny wymiar i obchodzony jest w nieco inny sposób niż w całej ziemi gorlickiej - mówi Mariusz Tarsa, wójt gminy Łużna. - Spotykamy się wieczorem i może tak jak wtedy w 1915 roku właśnie wieczorem spotkali się zarówno ci i zwycięzcy, jak i zwyciężczyni, ale także mieszkańcy naszej miejscowości, żeby zobaczyć, co takiego się wydarzyło. Wspominamy zwycięzców, wspominamy zwyciężonych, ale przede wszystkim wspominamy Polaków, których los i historia rzucił w taki zakątek i w taki wir dziejów, że stanęli przeciwko sobie, walczyli we wrogich armiach przeciwko sobie - dodaje.

Rocznica wielkie bitwy ma teraz też swój szczególny wymiar, ponieważ 2 maja to też dzień flagi państwowej. Kiedy toczyła się bitwa pod Gorlicami w 1915 roku, o Polsce jeszcze nie mówiono. Polska może była w myśli wielu ludzi, ale to nie był czas ani moment, aby Polskę wskrzesić.

Trzy lata później przyszedł czas kiedy Polska odzyskała niepodległość.

- My spotykamy się tak, jak robili to kiedyś nasi przodkowie od lat - relacjonuje wójt. - Pamiętam to jako małe dziecko, kiedy właśnie zawsze 2 maja wieczorem spotykaliśmy się tutaj wszyscy i śpiewaliśmy nabożeństwo majowe, śpiewaliśmy z całymi rodzinami cała wieś. Wszyscy, którzy wówczas mieli chwilę czasu i mieli ochotę przyjść tutaj i dzisiaj na pamiątkę tych wydarzeń robimy dokładnie tak, jak robili to nasi przodkowie - podkreśla.

Nabożeństwu Majowemu połączonemu z modlitwą za poległych przewodniczył ks. Łukasz Pietrzak. Po nabożeństwie zebrani na wzgórzu wysłuchali krótkiego programu artystycznego przygotowanego specjalnie na tę chwilę.

Na Pustkach bardzo licznie stawili się mieszkańcy Łużnej, a także 5 Drużyna Harcerska „Zahartowani” w Łużnej. Nie zabrakło też polityków. W tym spotkaniu uczestniczyli Barbara Bartuś poseł na Sejm RP i Mariusz Bożyk, reprezentant posła Ryszarda Wilka. Byli też oczywiście radni gminy Łużna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto