Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Krakowie odsłonięto tablicę upamiętniającą prof. Wiktora Zina

Adam Wojnar
Tablicę upamiętniającą prof. Wiktora Zina odsłonięto przy ul. Siennej w Krakowie.
Tablicę upamiętniającą prof. Wiktora Zina odsłonięto przy ul. Siennej w Krakowie. Adam Wojnar
Na budynku przy ul. Siennej 7 w Krakowie, gdzie znajdowała się pracownia prof. Wiktora Zina została odsłonięta i poświęcona pamiątkowa tablica. Inicjatorem powstania tablicy było Stowarzyszenie „Senior” i Rada Krakowskich Seniorów, a jej fundatorem rodzina profesora.

Tablicę zaprojektował prof. Władysław Dudek.

- Profesor Zin przez z góry 30 lat swojej działalności min. w programie „Piórkiem i węglem" przypominał urocze miejsca Krakowa - podkreśliła Anna Okońska-Walkowicz, reprezentująca Urząd Miasta.

Wiktor Zin (ur. 14 września 1925 w Hrubieszowie, zm. 17 maja 2007 w Rzeszowie) był polskim architektem, profesorem Politechniki Krakowskiej, generalnym konserwator zabytków (1977–1981), popularyzatorem wiedzy o historii sztuki polskiej, felietonistą, autorem programu telewizyjnego „Piórkiem i węglem”.

Obok pracy naukowej zajmował się także działalnością na rzecz Krakowa oraz architektury i zabytków całego kraju. Był głównym architektem Krakowa (1958–64), kierownikiem badań Staromiejskiego Zespołu Krakowa (1960–1975), przewodniczącym Krakowskiej Komisji Konserwatorskiej (1970–1978), prezesem i wiceprezesem Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.

W latach 1977–1981 piastował funkcję generalnego konserwatora zabytków w randze wiceministra kultury i sztuki. W latach 1978–1983 był przewodniczącym Międzyresortowej Komisji ds. Rewaloryzacji Zabytkowych Zespołów Miejskich. W latach 80. XX wieku był wykładowcą na uniwersytecie w Zagrzebiu.

Wiktor Zin zdobył popularność prowadząc cykl programów Telewizji Polskiej "Piórkiem i węglem". Był także autorem cyklów „Klub pod Smokiem”, „Szperacze”, „Spotkanie z zabytkami”, „Dźwięk i linia”, „Być tutaj”, „Nad Niemnem, Piną i Prypecią” „Spotkanie z prof. Zinem”, „Sztuka patrzenia”, „Nasze korzenie”, „Opowieści domu rodzinnego”. Prowadził również audycje radiowe, m.in. „Półgłosem i ciszą” w Radio Bis.

Podziemny Wawel jeszcze w tym roku!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: W Krakowie odsłonięto tablicę upamiętniającą prof. Wiktora Zina - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto