Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzymaj się prosto! - Rusza program profilaktyki wad postawy u dzieci

Martyna Janekowicz
Statystyki są alarmujące, jak wynika z badań prowadzonych w naszym kraju - ponad 80 proc. dzieci w Polsce ma wady postawy. Oprócz krzywych pleców, najczęstszymi zaburzeniami sylwetki są też płaskostopie i koślawe kolana. Bagatelizowanie tego problemu u dzieci, może prowadzić do licznych powikłań w dorosłym życiu - od dyskomfortu i bólu pleców, nawet po poważne problemy zdrowotne.

Wady postawy można dopisać do coraz dłuższej listy chorób cywilizacyjnych, czyli takich, których występowanie jest globalne i wiąże się ze skutkami jakie niesie ze sobą rozwój cywilizacji. W przypadku zaburzeń postawy będzie to przede wszystkim zmiana stylu życia z aktywnego ruchowo na siedzący. Najłatwiej uniknąć takich zaburzeń poprzez profilaktykę, która w przypadku schorzeń kręgosłupa, jest bardzo ważna już u najmłodszych.

- Rodzice powinni pamiętać, że postawa ciała dziecka kształtuje się zdecydowanie najbardziej intensywnie w okresie jego wzrostu. Dlatego przede wszystkim w tym czasie powinni im zapewnić odpowiednią dawkę zajęć ruchowych - mówi dr Małgorzata Szczepulska - Kowalczyk.

Dzieci spędzają od kilku do kilkunastu godzin dziennie w pozycji siedzącej, bo w taki sposób nie tylko uczestniczą w szkolnych zajęciach, ale również odpoczywają, grając na komputerze albo oglądając telewizję. Dlatego tak ważne jest zrównoważenie tych aktywności poprzez zajęcia ruchowe. Rodzice powinni również kontrolować rozwój sylwetki ciała swoich pociech z lekarzami.

- Ważnym elementem profilaktyki jest konsultowanie, nawet najmniejszych nieprawidłowości z lekarzem specjalistą, który w przypadku wykrycia anomalii skieruje dziecko na rehabilitację w postaci ćwiczeń korekcyjnych. Trzeba pamiętać, że nieleczone wady postawy ciała z czasem pogłębiają się i utrwalają w postaci poważnych schorzeń w przyszłości - dodaje dr Małgorzata Szczepulska - Kowalczyk.

Rodzice mogą samodzielnie ocenić, czy sylwetka dziecka rozwija się prawidłowo i reagować w postaci wielokrotnego upominania dziecka, aby się nie garbiło i trzymało prosto, ale często w tym zakresie potrzebna jest konsultacja lekarska. Dlatego warto poprosić lekarza pierwszego kontaktu o wypisanie skierowania na wizytę w specjalistycznej poradni. Można też poszukać w swoim mieście placówki, która oferuje rozmaite akcje profilaktyczne. W tym miesiącu w krakowskim centrum rehabilitacji ruszył roczny program profilaktyki wad postawy „Trzymaj się prosto”.

Partnerem programu „Trzymaj się prosto” jest Urząd Miasta Krakowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto