Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tradycyjny krakowski jarmark wielkanocny Emaus: nowa lokalizacja i wydłużona lista zakazanych przedmiotów na jarmarku

Redakcja Kraków
Emaus, najsłynniejszy krakowski jarmark wielkanocny, w tym roku przenosi się na Błonia z powodu remontu ul. Kościuszki. Poniedziałek Wielkanocny, 1 kwietnia, to tradycyjna data tego wydarzenia. Nowe regulacje wprowadzają dodatkowe obostrzenia dotyczące przedmiotów dozwolonych do sprzedaży

Pierwszy kwietnia na Błoniach: Emaus, najważniejsze krakowskie wydarzenie wielkanocne

Remont ul. Kościuszki zmusił organizatorów jarmarku Emaus do przeniesienia tego wydarzenia na alejkę pieszo-rowerową przy Błoniach, wzdłuż alei 3 Maja. 1 kwietnia, od godziny 9:00 do 17:00, odbędzie się jedno z najważniejszych krakowskich wydarzeń wielkanocnych.

Jarmark Emaus, z tradycjami sięgającymi XII wieku, ewoluował przez wieki. W XIX wieku przemienił się w kolorowy jarmark, na którym można było kupić słodycze, dekoracje świąteczne i zabawki.

„W ostatnich latach, w związku z zalewem zabawek masowej produkcji i zatarciem się wielu typowo krakowskich tradycji, odpust zatracił wiele ze swojej autentyczności. Zamiast rękodzieła częściej można było tu spotkać importowane, plastikowe produkty, które nie mają związku z tradycją rzemiosła ani też z ludową czy wielkanocną twórczością. Wydarzenie przybrało charakter chaotyczny, a towar prezentowany był na przypadkowych i niespójnych stoiskach” - informowało miasto, które przejęło pieczę nad organizacją wydarzenia.

W ostatnich latach, w związku z zalewem zabawek masowej produkcji i zatarciem się wielu typowo krakowskich tradycji, odpust zatracił wiele ze swojej autentyczności. Zamiast rękodzieła częściej można było tu spotkać importowane, plastikowe produkty, które nie mają związku z tradycją rzemiosła ani też z ludową czy wielkanocną twórczością. Wydarzenie przybrało charakter chaotyczny, a towar prezentowany był na przypadkowych i niespójnych stoiskach” - informowało miasto, które przejęło pieczę nad organizacją wydarzenia.

Chcąc przywrócić oryginalny charakter wydarzenia, miasto zaprosiło do konsultacji m.in. przedstawicieli Rady Dzielnicy, parafię św. Salwatora, znawców folkloru zwierzynieckiego, ekspertów Muzeum Krakowa i Muzeum Etnograficznego, a także przedstawicieli rzemieślników.

Nowe przepisy Emaus: Co nie będzie dozwolone na straganach?

Od kilku lat, organizacją wydarzenia zajmuje się Krakowskie Forum Kultury, które wprowadziło zmiany dotyczące wyglądu budek oraz asortymentu. Zgodnie z nowymi przepisami, tylko do 15% powierzchni handlowej może być zajęte przez przedmioty niezwiązane z twórczością ludową i rękodziełem.

- Ponad setka wystawców z całej Polski postara się zaspokoić niemal każdą zachciankę odwiedzających. Oprócz uświęconych tradycją piernikowych serc, obwarzanków, drewnianych zabawek, balonów i waty cukrowej będzie można też zaopatrzyć się w inne produkty rękodzielnicze i spożywcze. Na uczestników jarmarku będą czekać różnorodne wyroby regionalne i ekologiczne. Bogaty asortyment kramów obejmuje też odzież, galanterię skórzaną, biżuterię oraz dodatki do wystroju wnętrz" - zapowiada Krakowskie Forum Kultury, organizujące odpust

Jednak lista zakazanych do sprzedaży przedmiotów na Emaus została poszerzona. Oprócz zakazanej od kilku lat figury Żyda z pieniążkiem, nie można sprzedawać żadnych innych atrybutów bogactwa, w tym figurki Żyda z walizką, sakiewką i woreczkiem.

Na straganach nie można handlować produktami naruszającymi dobre obyczaje, obrażającymi uczucia religijne, rasowe oraz utrwalającymi negatywne stereotypy – narodowościowe, religijne i światopoglądowe. Od ubiegłego roku na jarmarku zabroniono sprzedaży atrap broni.

Organizatorzy przestrzegają, że łamanie regulaminu może skutkować natychmiastowym usunięciem towarów i wykluczeniem wystawcy z przyszłorocznej edycji wydarzenia.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto