Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tolerancja i bez uprzedzeń - przegląd filmów LGBT w klubie OFF.KIJÓW

Redakcja
Klub OFF.KIJÓW – trzecia, podziemna sala kina Kijów.Centrum zaprasza na przegląd filmów o tematyce LGBT (24 - 29.06). W programie przeglądu znajdą się takie tytuły jak „Skowyt” czy „Braterstwo” oraz „Nieobecny”.

Jeszcze do niedawna nikt nie sprowadzał do Polski kina gejowskiego i lesbijskiego, a przecież na świecie co roku powstają dziesiątki filmów tego gatunku. Do naszego kraju trafiały jedynie nieliczne tytuły, przy promocji których dystrybutorzy zwykle przemilczali wątki homoseksualne. Z tego powodu polski widz praktycznie nie miał dostępu do sztuki tworzonej w oparciu o przeżycia gejów i lesbijek.

A jest to twórczość bogata, różnorodna i wartościowa. Choć portretuje życie mniejszości seksualnych, niejednokrotnie posiada wymiar uniwersalny. Często opowiada o doświadczaniu inności, pokonywaniu wewnętrznych napięć, wyzwalaniu się z opresji kultury i narzuconych norm obyczajowych. Filmy te oddają głos osobom, które w kulturze głównego nurtu są nieobecne lub przedstawiane stereotypowo i karykaturalnie.
Większość tych filmów została nakręcona przez samych gejów i lesbijki, którzy w barwny sposób opowiadają o swoim świecie, walce i pragnieniach.

Wartość kina gejowskiego polega właśnie na tym specjalnym, wrażliwym spojrzeniu. Jest ono czasami sensualne, nakierowane na zmysły, a czasami odrzucając estetyzację i wszelkie oceny, poszukuje prostej prawdy o człowieku. Chcemy przybliżyć to kino i sprawić, by było ono dostępne w naszym kraju dla każdego, kto odważy się po nie sięgnąć.

TOLERANCJA I BEZ UPRZEDZEŃ
Klub OFF.KIJÓW
Al. Krasińskiego 34
Kraków
www.kijow.pl
Rezerwacje:
12 433 00 33
[email protected]

OPISY FILMÓW:
BRATERSTWO
(Broderskab)
Czas trwania: 90 min.
Reżyseria: Nicolo Donato
Obsada: Thure Lindhardt, David Dencik, Nicolas Bro, Morten Holst
Język: duński (polskie napisy)
Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=hwOi9lzrrQI&list=UUvrwDS3dzRdTixBb8DzadEw&index=10
„Braterstwo” zgłębia środowisko duńskich neo-nazistów, w którym najbardziej błyskotliwy spośród rekrutów – Lars – jest jednocześnie zakamuflowanym gejem. Zawiedziony po pominięciu go przy rozdzielaniu awansów (najprawdopodobniej jako konsekwencja plotek o jego skłonnościach homoseksualnych) Lars wydaje się kwestionować swoją męskość. Gdy trafia do neonazistowskiej grupy, gdzie jest szanowany i doceniany, wnika w nią totalnie.
 
 
DESZCZ SŁODYCZY
(Hua chi liao na nu hai)
Czas trwania: 106 min.
Reżyseria: Hung-i Chen
Obsada: Yung-yung Chang, Cheer Chen, Yang-kun Chen, Belle Hsin
Język: mandaryński (polskie napisy)
Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=zYxW3tfzh-k&list=UUvrwDS3dzRdTixBb8DzadEw&index=17
Cztery liryczne, oparte na faktach epizody opowiadają o kobietach kochających kobiety we współczesnym Taipei.
 
NIEOBECNY
(Ausente)
Czas trwania: 96 min.
Reżyseria: Marco Berger
Obsada: Carlos Echevarría, Javier De Pietro, Antonella Costa
Język: hiszpański (polskie napisy)
Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=2wwS-Ca0REU&list=UUvrwDS3dzRdTixBb8DzadEw&index=6
Laureat Teddy Award, nagrody przyznawanej na festiwalu w Berlinie filmom spod znaku LGBT.Zafascynowany nauczycielem młody chłopak i wir obsesji wciągający ich obu. 16-letni Martin (Javier de Pietro) uczęszcza na zajęcia z pływania, które prowadzi młody nauczyciel Sebastian (Carlos Echevarria). Chłopak zaczyna obsesyjnie pożądać instruktora. Podczas jednego z treningów Martin narzeka na ból w oku, więc nauczyciel postanawia zabrać go do szpitala. Na miejscu okazuje się, że sprawa nie jest poważna i chłopak może wrócić do domu. Nie chcąc wysyłać swojego ucznia w drogę powrotną samego, Sebastian odwozi go do domu. Zastają zamknięte drzwi, więc nauczyciel proponuje, że zabierze Martina na noc do siebie. Po przestąpieniu progu chłopak zaczyna zachowywać się dwuznacznie, prowokować nauczyciela. Sebastian wyczuwa grę nastolatka i zaczyna zdawać sobie sprawę z możliwych konsekwencji swojej pochopnej decyzji.
 
POD PRĄD
(Contracorriente)
Czas trwania: 100 min.
Reżyseria: Javier Fuentes-León
Obsada: Cristian Mercado, Tatiana Astengo, Manolo Cardona, Attilia Boschetti
Język: hiszpański (polskie napisy)
Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=jXASOqwc1dI&list=UUvrwDS3dzRdTixBb8DzadEw&index=11
W niewielkiej, nadmorskiej, peruwiańskiej wiosce, głęboko osadzonej w tradycji, żyje młody rybak, Miguel (Cristian Mercado) i jego piękna narzeczona Mariela (Tatiana Astengo). Wkrótce narodzi się ich pierwsze dziecko. Jednak Miguel skrywa pewną tajemnicę. Jest zakochany w malarzu, Santiago (Manolo Cardona), który żyje na marginesie lokalnej społeczności, gdyż jest gejem. Gdy ma miejsce tragiczny wypadek, Miguel jest zmuszony dokonać wyboru pomiędzy pozostawieniem Santiago samemu sobie lub wyznać prawdę i ujawnić Marieli oraz mieszkańcom wioski, co łączy obu mężczyzn.
 
 
SZTUKA WYSUBLIMOWANEJ FOTOGRAFII
(High Art)
Czas trwania: 101 min.
Reżyseria: Lisa Cholodenko
Obsada: Radha Mitchell, Gabriel Mann, Charis Michelsen, David Thornton
Język: angielski (polskie napisy)

Syd, asystentka redaktora w magazynie Frame odkrywa, że jej sąsiadką jest utalentowaną fotografka Lucy Berliner. Zafascynowana pracami Lucy i kręgiem jej artystycznych przyjaciół, Syd szybko wnika w nowe środowisko, oddalając się od swojego chłopaka. Otoczenie Lucy to ludzie ogarnięci niemocą twórczą, pogrążeni w narkotykach, usprawiedliwiający własną apatię pasywnością reszty grupy. Syd namawia Lucy do powrotu do fotografowania na łamach Frame upatruje  w tym szansę wyrwania jej z twórczej apatii. Między kobietami rodzi się silna więź, która skłania obie do zweryfikowania ich dotychczasowego życia zawodowego i związków.
Poza wątkiem miłości lesbijskiej Lisa Cholodenko („The kids are all right”) pokazuje typowe dylematy artystów u progu kariery  -  do czego są zdolni aby zdobyć sławę i jakie są jej konsekwencje.
 
 
CZASY HARVEY'A MILKA
tytuł oryginalny: The Times of Harvey Milk
reżyseria: Rob Epstein
czas trwania: 90 min.
produkcja: USA 1985
Oscar za najlepszy film dokumentalny. Dokument, nagrodzony Oscarem oraz nagrodą specjalną w Sundance, opowiada o czasach Harvey’a Milka, radnego San Francisco, pierwszego otwarcie homoseksualnego polityka na świecie. Harvey Milk piastował swoje stanowisko przez 11 miesięcy, podczas których z jego inicjatywy podjęto uchwały zakazujące dyskryminacji gejów i lesbijek w San Francisco. 27 listopada 1978 roku Harvey Milk oraz burmistrz miasta George Moscone zostali zastrzeleni przez innego członka Rady Miasta San Francisco, Dana White’a.
 
WSPÓLNA SPRAWA
tytuł oryginalny: Common Threads
reżyseria: Rob Epstein, Jeffrey Friedman
czas trwania: 79 min.
produkcja: USA 1989
Nagrodzony Oscarem dokument, opowiadający o amerykańskim projekcie NAMES Aids Memorial Quilt. Filmowe portrety osób upamiętnionych na gigantycznej “kołdrze AIDS” wraz z materiałami archiwalnymi, zawierającymi wypowiedzi polityków i lekarzy, składają się na przejmujący obraz sytuacji osób chorych na AIDS we wczesnych latach epidemii.
 
PARAGRAF 175
tytuł oryginalny: Paragraph 175
reżyseria: Rob Epstein, Jeffrey Friedman
czas trwania: 81 min.
produkcja: Wlk.Brytania/USA/Francja 2000
Wyróżniony na MFF w Berlinie i nagrodzony za reżyserię w Sundance dokument o Berlinie, który w latach 20-tych XX wieku był rajem dla homoseksualistów. Wraz z nadejściem ery nazistów wszystko uległo zmianie: w latach 1933-45, sto tysięcy osób zostało aresztowanych za złamanie paragrafu 175, wprowadzonego jeszcze w 1871 roku. Spośród tych stu tysięcy przeżyły cztery tysiące, a w 2000 r. przy życiu pozostało tylko 10 osób. Kilka z nich opowiedziało historię prześladowań.
Wstrząsające wyznania, przeplatane zdjęciami rodzinnymi i archiwalnymi materiałami z Berlina tamtego okresu, składają się na intymny obraz ówczesnych homoseksualistów.
 
PUŁAPKA Z CELULOIDU
tytuł oryginalny: The Celluloid Closet
reżyseria: Rob Epstein, Jeffrey Friedman
czas trwania: 102 min.
produkcja: Francja/Wlk.Brytania/Niemcy/USA 1995
Dokument, wyróżniony na MFF w Berlinie i w Sundance. Jego tematem jest stosunek Hollywood do wątków homoseksualnych we współczesnych filmach. Składa się z fragmentów przeszło 100 mainstreamowych filmów, prezentujących różne podejście do obrazów gejów i lesbijek we współczesnym kinie. Komentują: scenarzysta (Gore Vidal), reżyser (John Schlesinger), aktorzy (Susan Sarandon, Shirley McLaine, Tom Hanks, Whoopi Goldberg).
 
SKOWYT
tytuł oryginalny: Howl
reżyseria: Rob Epstein, Jeffrey Friedman
aktorzy: James Franco, Jon Hamm, David Strathairn, Mary-Louise Parker, Jeff Daniels, Treat Williams
czas trwania: 102 min.
produkcja: USA 2010
premiera: 2012-03-30
James Franco portretuje młodego Allena Ginsberga, poetę i lidera pokolenia bitników.
Ginsberg wspomina swoje podróże, romanse i próby odnalezienia siebie, które doprowadziły do powstania jego najsłynniejszego dzieła: wiersza Skowyt.
W międzyczasie w San Francisco toczy się proces przeciw wydawcy Skowytu. Prokurator stara się doprowadzić do zakazu rozpowszechniania utworu, podczas gdy obrońca argumentuje, że jest on wyrazem wolności słowa, a wszelkie użyte w nim wulgaryzmy - przejawem ekspresji twórczej. Postępowanie przybiera coraz to różniejsze formy; od komicznej po prawdziwie poruszającą - w miarę przesłuchań kolejnych świadków. Film jest portretem artysty, który przełamywał bariery by znaleźć miłość. Proroczy wiersz który poruszył pokolenie odbił się szerokim echem na całym świecie.



Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto