Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr KTO wystawia „Ślepców” na Rynku Głównym

Katarzyna Czaja
Katarzyna Czaja
Profesjonalny teatr pod gołym niebem, dla każdego, zupełnie za darmo? Czemu nie!

Część Rynku Głównego zamieniła się wczoraj wieczorem w wielką scenę. Poustawiano barierki, zamontowano oświetlenie, głośniki i metalowe konstrukcje, przypominające rusztowanie. O dziewiątej wieczorem Teatr KTO miał wystawiać sztukę "Ślepcy", inspirowaną powieścią "Miasto Ślepców" noblisty José Saramago.

Szybko zabrakło miejsc przy barierkach, z dobrym widokiem na scenę. Reszta widzów poustawiała się w drugim i trzecim rzędzie. Stawali na palcach, żeby cokolwiek zobaczyć. Wokół sceny zebrał się tłum zainteresowanych widowiskiem. Część przyszła z ciekawości, żeby sprawdzić, na to ci wszyscy ludzie czekają. Inni wiedzieli o spektaklu już od dłuższego czasu albo postanowili obejrzeć „Ślepców”, bo przypadkiem widzieli próbę. Wśród widzów byli młodsi i starsi, rodzice z dziećmi, okoliczni bezdomni i bardzo dużo turystów z zagranicy.

Bartek przyszedł z grupą znajomych. - To super sprawa - komentuje. - Bardzo oryginalny pomysł. Jak będzie znowu coś takiego, to na pewno przyjdę. Zgodnie przyznają, że raczej nie chodzą do teatru. - Od czasu do czasu chodzimy - mówi Bartek. – Tak trzy razy do roku, ale to i tak dużo, jeśli chodzi o polską młodzież.

Krzysiek, Ania i Adam są w Krakowie przejazdem. Postanowili przyjść, ponieważ zainteresowała ich próba "Ślepców". - To świetny pomysł, bo niektórzy nie mają czasu chodzić do teatru - stwierdza Krzysiek. - No i po prostu w dzisiejszych czasach chodzi się raczej do kina, na koncert. W teatrze nie byli już od dawna. - Każdy wychodzi z założenia, że do teatru trzeba się przygotować, trzeba zarezerwować czas - tłumaczy Krzysiek. - Jak ktoś zobaczy mimowolnie fajne przedstawienie, to może go to bardziej zachęci do teatru i do sztuki? - Za coś takiego nawet bym zapłacił - wtrąca Adam. Ile? - Piątaka, dziesiątkę.

Spektakl trwał godzinę. Opowiadał historię grupy ludzi, którzy nagle, z niewyjaśnionych przyczyn tracą wzrok. Choroba rozpowszechnia się bardzo szybko, więc żeby nie doszło do wybuchu epidemii, wszyscy ślepcy zostają odizolowani. Zamknięta społeczność zaczyna się rządzić własnymi prawami.

W przedstawieniu nie było żadnych dialogów, za to dużo dynamiki, ruchu i tańca. Raz scenę spowijała mgła, raz sypało się czerwone i niebieskie konfetti. Widzowie wpatrywali się w skupieniu w aktorów, robili dużo zdjęć. Po przedstawieniu komentowali, że bardzo im się podobało. Niektórzy podchodzili do reżysera "Ślepców", Jerzego Zonia, i gratulowali mu udanego spektaklu.
- Powinien pan pojechać z tym Dublina! – przekonywał zachwycony turysta.

Na pytanie, czy zawsze zbiera tyle gratulacji po spektaklach, Jerzy Zoń odpowiada ze śmiechem, że tak, zawsze. - Dzisiejsze przedstawienie bardzo dobrze się udało - dodaje. "Ślepcy" mieli premierę dopiero niedawno, dwa miesiące temu. - Wciąż jeszcze zmieniamy tę sztukę, jeszcze ją dopieszczamy, tak żeby widzowie byli zachwyceni. Mamy zamiar grać "Ślepców" przez dziesięć lat, przejechać z nimi cały świat.

Teatr KTO wystawia przedstawienia plenerowe już od dwudziestu lat. - Takie sztuki powinny być co tydzień - mówi reżyser. - To wielka kulturotwórcza, ale również edukacyjna rola teatru. Wielu ludzi nie chodzi do żadnego teatru, a tak po prostu przyjdą i obejrzą przedstawienie. Być może nauczymy takich widzów, żeby poszukali czegoś więcej w normalnym teatrze.

"Ślepców" będzie można obejrzeć ponownie dzisiaj, w czwartek 12 sierpnia, na Rynku Głównym. Początek spektaklu o 21:00, ale warto przyjść wcześniej i zarezerwować miejsce tuż przy barierce.


"Ślepcy", Teatr KTO
Scenariusz, reżyseria, opracowanie muzyczne: Jerzy Zoń
Scenografia: Joanna Jaśko-Sroka
Kostiumy: Zofia de Ines, Joanna Jaśko-Sroka
Choreografia: Eryk Makohon

WYSTĘPUJĄ: Karolina Bondaronek, Anna Jaworska, Anna Kamykowska, Danuta Kulesz-Różycka, Agata Słowicka, Grażyna Srebrny-Rosa, Urszula Swałtek, Barbara Wysoczańska, Katarzyna Zawadzka, Marta Zoń, Bartosz Cieniawa, Michał Orzyłowski, Alan Pakosz, Szymon Pater, Adam Plewiński, Tomasz Urbański.

Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne | Ekstraklasa: Wisła i Cracovia | Zdrowie i uroda | Filmowy Kraków | MoDO | Inwestycje
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto