Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szopkarz z Korzkwi bierze udział w 80. Jubileuszowym Konkursie Szopek Krakowskich

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Szopkami Janusza Macały-Wrześniowskiego z Korzkwi od lat chwali się gmina Zielonki
Szopkami Janusza Macały-Wrześniowskiego z Korzkwi od lat chwali się gmina Zielonki Fot. gmina Zielonki
Szopka mieszkańca gminy Zielonki Janusza Macały-Wrześniowskiego z Korzkwi znalazła się wśród małych dzieł sztuki na 80. Konkursie Szopek Krakowskich. To nie pierwszy jego występ w tym konkursie, który zaczyna się co roku w pierwszy czwartek grudnia. Tym razem 1 grudnia szopki znów zostały wystawione na Rynku Głównym w Krakowie.

Wieloletnia tradycja szopkarska trwa. Za kilka dni 4 grudnia w pałacu Krzysztofory konkurs zostanie rozstrzygnięty i poznamy laureatów jubileuszowego 80. konkursu. Bierze w nim udział mieszkaniec Korzkwi i były sołtys tej wioski - Janusz Macała-Wrześniowski, który od 2016 roku jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych w kategorii szopkarstwo.

Gmina Zielonki niejednokrotnie miała okazje pochwalić się szopkami wykonanymi przez tego szopkarza. Ostatnio - podczas wizyty reprezentantów gminy Zielonki w partnerskiej, francuskiej gminie Hersin-Coupigny - szopka tego twórcy z Korzkwi była prezentem podkrakowskiej gminy dla mera gminy gospodarzy Jeana-Marie Caramiaux.

Małe ozdobne dzieła szopkarza z Korzkwi były już wystawiane w gminie kilkakrotnie przy różnych okazjach: przeglądach kolędniczych, imprezach w Centrum Integracji Społecznej w Zielonkach oraz prezentacji gminy na Rynku Głównym w Krakowie. Sam twórca zdradza też tajniki powstawania szopek, prowadził nawet warsztaty szopkarskie w zieloneckim centrum kultury.

Szopkarz robi szopkę niemal cały rok. Jak kogoś ta pasja pochłonie, to nie sposób się oderwać. Macała-Wrześniowski robi je od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Na przestrzeni tych lat ewaluowały szopki, zmieniały się materiały do wykonania, tylko inspiracja została ta sama - architektura Krakowa.

Oczywiście szopki konkursowe odzwierciedlają wydarzenia z danego roku. W pierwszym roku pandemii koronawirusa, gwiazdę zwieńczająca szopkę Janusz Macała-Wrześniowski zastąpił formą w postaci wirusa. Wtedy też na tej niewielkiej konstrukcji nie zabrakło transparentu Strajku Kobiet. Teraz w szopkach symbolicznie trzeba było nawiązać do wojny w Ukrainie. Dlatego wiele szopek było ozdobionych ukraińskimi flagami lub było w kolorach tej flagi.

Krakowski konkurs szopek ma na celu zachowanie i rozwijanie szopkarskich tradycji Krakowa – szopek krakowskich, znanych w wielu miejscach świata. To dziedzictwo polskiej tradycji i wielka promocja Krakowa. Tradycja wykonywania szopek jest wpisana na listę reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Ekspert KIG: W II poł. 2023 r. inflacja zacznie wyraźnie spadać

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Szopkarz z Korzkwi bierze udział w 80. Jubileuszowym Konkursie Szopek Krakowskich - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto