Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szalom na Szerokiej 2009

Mickey Mousoleum
Mickey Mousoleum
Zakorkowany Kazimierz, języki ze wszystkich stron świata i bezcenne przesłanie radości życia, czyli kulminacja 19. Festiwalu Kultury Żydowskiej.

Wydarzenie zaliczane do jednego z największych formatów tego typu przeszło do historii. Po raz kolejny wiadomo, że na długo pozostanie w pamięci przybyłych gości.

Krakowski Kazimierz przeżył wczoraj oblężenie, które w tym miejscu zdarza się tylko raz do roku. Co więcej, festiwalowy klimat nie skupił się wyłącznie na ulicy Szerokiej, ale zdominował całą przestrzeń kultowej dzielnicy - wszystko za sprawą tego, że tegoroczna liczba osób przybyłych na Szalom na Szerokiej przekroczyła oczekiwaną skalę.

Muzyczna oprawa wydarzenia była satysfakcjonująca nie tylko dla miłośników klezmerskiej nuty, ale także - a może przede wszystkim - dla melomanów muzyki, która wykracza poza przyjęte schamaty kulturowe i obyczajowe. Z jednej strony mieliśmy okazję wysłuchać sędziwych Żydów utwierdzonych w rdzennej tradycji muzykowania, z drugiej zaś, młodocianych nowatorów, którzy sprawnie wplatają transowe, a nawet dubstepowe rytmy w kompozycje niepodważalnie będące z założenia klezmerskimi.

Może nie każdego interesuje zestawienie akordeonu i klarnetu z laptopem i samplarem, ale proszę mi wierzyć, że ten brak zainteresowania jest strasznie upłycający.

Atmosfera wśród wielonarodowej publiczności była żywym sztandarem tego, jak szanowany jest rodowód Kazimierza
. To naprawdę zaszczyt uczestniczyć w tak licznej mieszance narodowej, która posługując się językiem brytyjczyków, nie rozmyśla o ekscesach rodem z Rynku Głownego, tylko uczestnicząc w radosnej zabawie, buduje trwały fundament międzyludzkich relacji.

Najbardziej zaskakująca wydała mi się opinia jednego z obserwatorów, który wyrzucił z siebie: myślałem, że to będzie wydarzenie muzyczne, a tymczasem znalazłem się na jakimś rodzinnym festynie. No i właśnie, dopóki w powszechnej opinii radzinne biesiadowanie i nieograniczona sympatia do bliźniego nie będą kojarzone z dobrą zabawą, a krytycy będą upatrywać w tym wyłącznie festynu, to miano kulturalnego fermentu i szanowania dziedzictwa będzie można przyznać wyłącznie Festiwalowi Kultury Żydowkiej - bowiem na pewno nie iście polskim inicjatywom, którą chełbią się i lubią w sztywnych podziałach, choćby pokoleniowych.

Szalom!






od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto