Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Zwierząt. 4 października przytul zwierzaka do serca

red.
fot. archiwum
Światowy Dzień Zwierząt ustanowiony został 80 lat temu, aby podkreślić problem wymierania gatunków. Nie przypadkowo wybrano 4 października, kiedy to przypada uroczystość św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt w Kościele rzymskokatolickim.

Czytaj także: Kraków ma nowy teatr. Scena przy Lwowskiej zaprasza

W tym szczególnym dniu organizacja WWF chciałaby zwrócić uwagę Polaków nie tylko na problem wymierania gatunków, ale również zachęcić wszystkich do przeciwdziałania temu zjawisku. Jak wynika z badań IUCN (Światowa Unia Na Rzecz Przyrody) jesteśmy świadkami wymierania gatunków w najszybszym tempie od 65 milionów lat, czyli od czasów, kiedy wyginęły dinozaury. Co czwarty gatunek ssaków i co trzeci płazów jest zagrożony wyginięciem. Najgorzej sytuacja przedstawia się w strefie równikowej – najbogatszej pod względem przyrodniczym, gdzie liczebność zwierząt (kręgowców) zmniejszyła się aż o 60 %.

Największym zagrożeniem dla przetrwania gatunków jest działalność człowieka, przede wszystkim niszczenie siedlisk poprzez wycinkę lasów, zaśmiecanie, nadmierna emisja dwutlenku węgla oraz nielegalny handel dziką fauną i florą. Wbrew pozorom od naszych codziennych decyzji i zachowania zależy nie tylko los rodzimych gatunków występujących w Polsce, ale również przetrwanie, tak egzotycznych jak np. tygrysy, niedźwiedzie polarne, czy żółwie morskie. Przykładowo kupując wyroby z drewna egzotycznego powinniśmy sprawdzać, czy mają certyfikat FSC gwarantujący, że drewno pochodzi z legalnej wycinki prowadzonej w sposób zrównoważony, a więc czy nie przyczyniamy się do znikania siedlisk takich gatunków, jak np. orangutan czy słoń leśny.

Jeśli wybieramy się na wakacje pamiętajmy, aby nie kupować wyrobów z zagrożonych gatunków – przypomina Karolina Tymorek z WWF Polska. Zamiast kawałka rafy koralowej lepiej przywieźć zdjęcie pięknej rafy. Jest ona domem dla ¼ morskich gatunków, nie przyczyniajmy się, więc do jej niszczenia.

Do coraz większej w Polsce grupy miłośników medycyny naturalnej WWF apeluje o niekupowanie medykamentów zawierających części tygrysa oraz innych zagrożonych gatunków. Z powodu niszczenia siedlisk i zastosowania jego części w Tradycyjnej Medycynie Azjatyckiej populacja tego największego kota spadła w ciągu 100 lat o 95 %!

Na co dzień jest wiele sytuacji, w których możemy ograniczać zmiany klimatu, np. wybierając rower zamiast samochodu, wyłączając tryb stand-by w sprzęcie RTV, kupując produkty lokalne – w ten sposób przyczyniamy się do przetrwania takich gatunków, jak np. niedźwiedź polarny, który bez topniejącej obecnie pokrywy lodowej na Arktyce, prawdopodobnie nie przetrwa.

Każdy z nas może przeciwdziałać globalnym problemom ekologicznym i ratować zwierzęta. Zachęcamy do stworzenia własnego ekologicznego dekalogu na sos.wwf.pl– apeluje Tymorek.

Więcej informacji na stronie: WWF

Zobacz śliczne kandydatki do Sejmu z Małopolski. Weź udział w plebiscycie i oddaj głos na najpiękniejszą [ZDJĘCIA]

Małopolska Wybory 2011: Zobacz wszystkich kandydatów do Sejmu i Senatu

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto