Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stary Cmentarz Podgórski zapomniany i nieoznakowany

KrkMaverick
KrkMaverick
Nieoznaczony, usytuowany w trudnym do dotarcia miejscu cmentarz nie zachęca do odwiedzenia. Mało kto wie, że skrywa ciała wielu zasłużonych dla Krakowa.

W tym roku podjęte zostały jednak pierwsze prace konserwacyjne. W planach jest utworzenie trasy zwiedzania i zamontowanie dodatkowych oznaczeń.

Położona na południowo-wschodnim zboczu Krzemionek najstarsza nekropolia komunalna Krakowa to perełka w krajobrazie Podgórza. Perełka, która znana jest niestety tylko mieszkańcom. Matuzalowe groby skrywają ciała wielu wybitnych Krakusów. Są to m.in Emil Serkowski - długoletni radny i prezydent, Władysław Radzikowski - powstaniec i Wojciech Bednarski - założyciel parku na Krzemionkach.

W samym rogu cmentarza znajduje się mogiła rodziny Zollów. Smukła, przełamana kolumna wzbijająca się w niebo ze szczytu grobowca, góruje nad terenem nekropolii. Pod nią spoczywają m.in. Józef Chryzostom - burmistrz Podgórza oraz Fryderyk Zoll - major AK.

Większość grobów jest w fatalnym stanie. Złamane płyty nagrobne i powalone krzyże to efekt wielu lat zaniedbań. Nekropolia podgórska została porzucona w 1900 roku, gdy u podnóża kopca Kraka otwarty został Nowy Cmentarz Podgórski. Obecnie jedynymi gośćmi Starego Cmentarza Podgórskiego są amatorzy fotografii oraz bezdomni. Dla turysty jest on całkowicie nie do zauważenia.

Jednak w bieżącym roku dla najstarszego cmentarza komunalnego w Krakowie zaświeciła iskierka nadziei. Rozpoczęte zostały pierwsze prace remontowe na jego terenie, obecnie odrestaurowaniu ulegają pierwsze mogiły. - Nasze starania doprowadziły do przeznaczenia na ten cel 100 tys. zł. - mówi Jacek Bednarz, przewodniczący Rady Dzielnicy XIII.

Decyzja o renowacji została podjęta już w lipcu, a termin oddania 6 odrestaurowanych grobów mija 15 listopada. Chodzi m.in. o groby rodziny Bednarskich, Michała Stojałowskiego oraz Edwarda Dembowskiego. W dalszych planach inwestycyjnych znajduje się m.in. tak bardzo potrzebne oznakowanie cmentarza.

- Podejmiemy starania o zamontowanie dodatkowych oznakowań i stworzenie trasy zwiedzania podobnej do tej, istniejącej na cmentarzu Rakowickim - mówi Ewa Marchańska, kierownik Rejonu Podgórze.






emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto