Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Startuje Małopolska Karta Aglomeracyjna

Marcin Karkosza
Paulina Sowa z Tarnowa planuje już za dwa tygodnie wymienić kartę miejską na Małopolską Kartę Aglomeracyjną i jechać do Krakowa
Paulina Sowa z Tarnowa planuje już za dwa tygodnie wymienić kartę miejską na Małopolską Kartę Aglomeracyjną i jechać do Krakowa Fot. Paulina Marcinek - Kozioł
Małopolska Karta Aglomeracyjna (MKA) to system umożliwiający korzystanie z różnych środków transportu w Małopolsce przy pomocy jednego połączonego biletu. Zacznie działać od 14 grudnia i początkowo obejmie przejazdy Szybką Koleją Aglomeracyjną, a także komunikacją miejską w Krakowie i Tarnowie.

Użytkownicy MKA będą mogli korzystać z systemu za pomocą aplikacji mobilnej na smartfony, która już dzisiaj jest dostępna za darmo do pobrania w sklepach AppStore, GooglePlay oraz WindowsStore. Wszystkie funkcje systemu zostaną uruchomione natomiast 14 grudnia.

- To nieprzypadkowa data, bo właśnie od tego dnia pasażerowie pojadą drugą linią Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej na trasie Kraków-Miechów-Sędziszów, wejdzie w życie nowy rozkład jazdy na kolei, a także zatwierdzony zostanie cennik biletów kolejowych - wtedy też będą mogli w pełni skorzystać z MKA - mówił Jacek Krupa, marszałek Małopolski, który wczoraj w Krakowie zaprezentował możliwości karty.

Działanie systemu najlepiej widać na przykładzie. Wyobraźmy sobie, że mieszkamy w Tarnowie. Codziennie jedziemy na dworzec kolejowy autobusem, po czym wsiadamy do pociągu do Krakowa. Tam przesiadamy się do tramwaju, którym jedziemy do pracy.

Oznacza to, że musimy kupować osobne bilety okresowe na komunikację miejską w Tarnowie, Krakowie i na pociąg. Dzięki MKA przy pomocy smartfona lub strony internetowej będziemy mogli wykupić wszystkie te bilety kilkoma kliknięciami i połączyć je w jeden. - Dodatkowo poprzez zintegrowanie kilku biletów zapłacimy o 10 procent mniej niż w przypadku, gdybyśmy kupowali bilety osobno - mówi Patryk Zakrzewski, kierownik projektu MKA z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie.

Na razie użytkownicy MKA oprócz kupowania biletów zintegrowanych i okresowych w krakowskiej i tarnowskiej komunikacji miejskiej będą mogli kupić dowolny bilet na trasach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej obsługiwanej przez spółki Koleje Małopolskie i Przewozy Regionalne. Będą też mogli zarezerwować miejsce parkingowe na pierwszym parkingu Park&Ride zarządzanym z poziomu systemu MKA, który wybudowany został w Tarnowie przy ul. Do Huty. Marszałek Krupa podkreśla, że system będzie rozwijany. - MKA ma ogromny potencjał rozwojowy. Od przyszłego roku będzie można kupować także jednorazowe bilety w komunikacji miejskiej, a w kolejnych latach pakiet usług ma być coraz większy. To na przykład bilety wstępu do muzeów.

Aby skorzystać z aplikacji, należy zarejestrować się w systemie MKA - na portalu mka.malopolska.pl lub udać się do Punktu Obsługi Klienta (Kraków, ul. Krakowska 7). MKA będzie również dostępna w formie bezpiecznej karty zbliżeniowej, którą użytkownicy będą mogli za darmo wyrobić za pośrednictwem strony internetowej lub otrzymać w punkcie.

Zalet jest więcej - nowa karta została zintegrowana z systemami Krakowskiej Karty Miejskiej i Tarnowskiej Karty Miejskiej, dzięki czemu użytkownik karty MKA będzie mógł korzystać z infrastruktury automatów KKM i TKM, w których bezpośrednio będzie można dokonywać zakupu oferowanych w nich usług.

Wśród mieszkańców Krakowa i Tarnowa już dziś jest wielu chętnych do wypróbowania nowego systemu, tak jak Paulina Sowa, która dojeżdża codziennie kilka przystanków do szkoły. O nowym systemie, czyli Małopolskiej Karcie Aglomeracyjnej, dowiedziała się od nas. - Teraz będę mogła jeździć na karcie nie tylko do szkoły, ale również np. po Krakowie. Superrozwiązanie - mówi Paulina Sowa.

Przygotowanie MKA kosztowało ponad 15 mln zł. System ma być rozbudowywany w kolejnych latach do 2020 r. Przewidziano na ten cel 50 mln zł. Planowane jest m.in. poszerzenie działania karty na kolejne miasta województwa, a także zintegrowanie jej z prywatnym transportem zbiorowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto