Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sporu o tereny Garbarni Kraków ciąg dalszy. Klub wydał oświadczenie w sprawie uchwały Rady Dzielnicy XIII

Artur Bogacki
Artur Bogacki
Jaka przyszłość czeka Garbarnię?
Jaka przyszłość czeka Garbarnię? Andrzej Wiśniewski
Trwa wymiana argumentów między Garbarnią Kraków i innymi podmiotami w sprawie wykorzystania działek należących do klubu. Działacze wydali oświadczenie w związku z uchwałą Rady Dzielnicy XIII.

Garbarnia Kraków chce zmiany przeznaczenia działek

Przypomnijmy kontekst. Garbarnia zajmowane obecnie tereny przy ul. Rydlówka dostała od miasta w wieczyste użytkowanie, z przeznaczeniem na cele sportowe. Klub zawarł jednak wstępną umowę z deweloperem, przeznaczając część działek pod wysoką zabudowę. Wziął też zaliczkę. Nie ma jednak zgody miasta na zmianę przeznaczenia terenów i sprawa od kilu lat jest w martwym punkcie.

Według klubu, dokończenie transakcji jest jedyną szansą na przetrwanie Garbarni w obecnej formie.

W sprawę zaangażowała się m.in. Rada Dzielnicy XIII Podgórze. Stworzyła "Projekt w sprawie wniosku do Prezydenta Miasta Krakowa o rozpoczęcie rozmów z Robotniczym Klubem Sportowym „Garbarnia” o współpracy z Gminą Miejską Kraków, która umożliwi dalsze szkolenie dzieci i młodzieży oraz funkcjonowanie Klubu”.

Ma to być inny sposób finansowania klubu, ważnego dla całego Krakowa. Jednocześnie negatywnie ocenia projekt Garbarnia 2.0, na którym klub opiera dalsze swoje istnienie.

W uchwale (głosowanie planowano na wtorkowy wieczór) napisano: "Wnosi się do Prezydenta Miasta Krakowa o podjęcie inicjatywy na podjęciu wszelkich możliwych, koniecznych i prawnie dopuszczalnych działań, zmierzających do podjęcia współpracy z Robotniczym Klubem Sportowych Garbarnia, wzorem innych krakowskich klubów sportowych".

Oto oświadczenie Garbarni na ten projekt:

"Zarząd RKS Garbarnia pozytywnie przyjmuje troskę o dalsze funkcjonowanie i losy Klubu ze strony Grupy Radnych. Jednocześnie z niepokojem odebraliśmy treść uzasadnienia projektu uchwały, w którym radni: “krytycznie podchodzą do działań, zmierzających do realizacji na nieruchomościach, oddanych w użytkowanie wieczyste klubowi, zabudowy o charakterze innym, niż to wynika z zawartej umowy użytkowania wieczystego”.

Powyższe stwierdzenie spotyka się z kategorycznym sprzeciwem ze strony RKS Garbarnia w obliczu dotychczasowych propozycji, starań, działań i ustaleń pomiędzy Miastem Kraków a Klubem na przestrzeni ostatnich kilku lat. Mamy tu na myśli, powstanie projektu Garbarnia 2.0, a finalnie zaproponowanego po Sesji Rady Miasta Krakowa w dniu 17 stycznia 2024 roku, a później omówionego na spotkaniu przedstawicieli UMK i RKS Garbarnia w dniu 26 stycznia 2024 roku, Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego – ZPI.

1. Współpraca RKS Garbarnia z Miastem Kraków w zakresie Projektu Garbarnia 2.0 na przestrzeni ostatnich kilku lat.

Przez ostatnie trzy i pół roku Zarząd RKS Garbarnia podążał ścieżką wskazaną przez przedstawicieli Miasta Kraków, z Prezydentem Jackiem Majchrowskim na czele. W toku prowadzonych rozmów Klub odbył spotkania z Wiceprezydentem Jerzym Muzykiem, Dyrektorami poszczególnych Wydziałów Urzędu Miasta Krakowa oraz Radnymi. W siedzibie Klubu odbyła się także Komisja Sportu Miasta Krakowa, na której gościli przedstawiciele Rady Dzielnicy XIII Podgórze. Projekt Garbarnia 2.0 – Park Sportowy Garbarnia, został odebrany pozytywnie przez wyżej wspomniane osoby. Przełożyło się to na podjęcie Uchwały Nr XLIII/543/2022 Rady Dzielnicy XIII Podgórze w dniu 26 kwietnia 2022 roku popierającej projekt. Proponowany przez Grupę Radnych tj. Macieja Fijaka, Krzysztofa Putyrę, Rafała Zawiślaka Projekt Uchwały stoi w sprzeczności z wyżej wskazaną Uchwałą jak i założeniami projektu Garbarnia 2.0, który jest receptą na dalszy rozwój i funkcjonowanie klubu.

2. Rozmowy i dialog prowadzące do poprawy funkcjonowania Klubu wyłącznie z udziałem przedstawicieli RKS Garbarnia.

Zarząd RKS Garbarnia pragnie podkreślić, że jest otwarty na wszelkiego rodzaju partnerskie rozmowy i dialog prowadzące do poprawy funkcjonowania Klubu w oparciu o wskazaną przez Miasto Kraków ścieżkę (Zintegrowany Plan Inwestycyjny – ZPI). Dostrzegam zainteresowanie wielu osób, którym dobro Klubu leży na sercu, lecz podkreślamy, że debatowanie o przyszłości RKS Garbarnia nie może odbywać się bez jego przedstawicieli, bowiem to właśnie przedstawiciele Klubu są w stanie rzetelnie przedstawić sytuację związaną z Projektem Garbarnia 2.0 – Park Sportowy Garbarnia oraz Zintegrowanym Planem Inwestycyjnym – ZPI, które są jedynym rozwiązaniem dla dalszego funkcjonowania RKS Garbarnia. Wobec powyższego Zarząd Klubu wyraża jednoznaczny sprzeciw wobec spotkań podobnych do tego, które zostało zorganizowane w dniu 29 stycznia 2024 przez Stowarzyszenie Wspólne Podgórze, Macieja Fijaka i Łukasza Maślonę z mieszkańcami, z pominięciem przedstawicieli Klubu, a które dotyczyło jego funkcjonowania. Być może to właśnie jest przyczyną poddawania w uchwale pomysłów nierealnych do wykonania. Nie ma bowiem żadnych przesłanek i form prawnych na realną pomoc finansową Miasta dla prywatnego podmiotu.

3. Szkolenie młodzieży i zespół seniorski na możliwie najwyższym poziomie, jako cel Klubu.

Garbarnia Kraków od początku swojego istnienia jest związana z Ludwinowem i Podgórzem, od ponad 100 lat prowadząc działalność sportową. “Brązowi” znajdują się w elitarnym gronie dziewiętnastu klubów piłkarskich, które zdobyły tytuł Mistrza Polski, a Kraków jest jedynym miastem w Polsce, które posiada trzech Mistrzów kraju. Aktualnie Klub funkcjonuje w formie stowarzyszenia kultury fizycznej, prowadząc sekcję piłki nożnej, szkoląc dzieci i młodzież, a jej wizytówką jest pierwsza drużyna seniorów, która jest celem sportowym dla wszystkich chłopców trenujących w klubie. Nad rozwojem ponad 250. adeptów piłki nożnej czuwa kilkunastu trenerów z licencjami UEFA. Marzeniem każdego chłopca zrzeszonego w Akademii Piłkarskiej jest debiut w pierwszym zespole Garbarni. Ubolewamy, że przedstawiony Projekt Uchwały Grupy Radnych skupia się wyłącznie na szkoleniu dzieci i młodzieży, nie biorąc pod uwagę celów sportowych Klubu – prowadzenie zespołu seniorskiego na możliwie najwyższym poziomie, co jest sprzeczne z misją Klubu zawartą w Statucie RKS Garbarnia. Celem RKS Garbarnia nie jest bowiem tylko bycie Akademią Piłkarską dla dzieci i młodzieży, a kontynuowanie 102-letniej historii klubu piłkarskiego, który będzie mógł się nadal rozwijać."

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sporu o tereny Garbarni Kraków ciąg dalszy. Klub wydał oświadczenie w sprawie uchwały Rady Dzielnicy XIII - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto