Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spopielarnia zwłok i nowy cmentarz "niszczą bezcenną przyrodę". Prostest mieszkańców

Piotr Rąpalski
Spopielarnia zwłok w Krakowie jest w trakcie budowy. Mieszkańcy chcą ją zatrzymać
Spopielarnia zwłok w Krakowie jest w trakcie budowy. Mieszkańcy chcą ją zatrzymać fot. Andrzej Muszyński
Mieszkańcy ulicy Skotnickiej w Krakowie planują protest przeciwko powstającej spopielarni zwłok i nowemu cmentarzowi. Boją się, że inwestycja zniszczy cenne przyrodniczo tereny Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego.

Dziś między godziną 16 a 18 na przejściu dla pieszych na ul. Skotnickiej, przy zjeździe z autostrady A4, odbędzie się manifestacja. Utrudniać ruch samochodów będą przeciwnicy budowy spopielarni zwłok, która powstaje już w Podgórkach Tynieckich.

Jednym z organizatorów pikiety jest były kandydat na prezydenta Krakowa Graniwid Sikorski. W manifestacji wezmą też udział członkowie Stowarzyszenia "Zielony Kraków" i Stowarzyszenia "Nasza Mała Ojczyzna Kraków-Sidzina Podgórki Tynieckie". Twierdzą, że protestują w obronie cennych przyrodniczo terenów Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego, w którego okolicy powstać ma nekropolia.

- Żądamy wstrzymania robót, które zagrażają mieszkańcom i niszczą bezcenną przyrodę - mówi Barbara Łopacińska, współorganizatorka manifestacji. Twierdzi, że przeciwnicy inwestycji wygrali sprawę przeciwko gminie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym.

- Jeżeli wyrok się uprawomocni i nasze zarzuty odnośnie złej lokalizacji cmentarza i krematorium okażą się słuszne, gmina będzie musiała płacić z naszych podatków odszkodowania prywatnemu inwestorowi - dodaje Łopocińska.

Spopielarnię buduje firma z Łodzi. Prace rozpoczęły się w listopadzie 2014 roku i mają zakończyć się na początku roku 2016. Koszt inwestycji to ponad 24 mln zł, ale pokryje go głównie inwestor. Firma będzie za to zarządzać zakładem przez 30 lat, pobierając opłaty. Później przejdzie on na własność miasta. Miasto wykona tylko drogę dojazdową i wodociąg za 2,2 mln zł.

Urzędnicy zapewniają, że wspomniany wyrok sądu dotyczy drobnych szczegółów i nie wpływa na przebieg inwestycji. - Ma ona wszelkie zgody, była badana pod kątem zagrożenia dla środowiska i żadne ze zleconych opracowań nie wykazało takiego ryzyka - odpowiada Filip Szatanik, wicedyrektor biura prasowego magistratu. - Jest wąska grupa osób, którym nie podoba się ta potrzebna miastu inwestycja i które próbowały i próbują na proteście przeciw niej zbić kapitał polityczny.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtube'ie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto