Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śnieżna wioska: Gorce [zdjęcia]

Redakcja
Jak każdy z nas zdążył się przekonać na własnej skórze, życie w śnieżnym mieście wcale nie jest tak słodkie i przyjemne, jak spałaszowanie fury pączków z nadzieniem z dzikiej róży.

W przeddzień tłustoczwartkowego objadania się, wszystkich krakowian zmęczonych już nieco codziennym odkopywaniem spod białego puchu swoich samochodów i tych tonących w zaspach na miejskich chodnikach - zapraszam do powędrowania przetartymi już śladami.

Śnieżna wioska – tak postanowiłam nazwać to tajemnicze miejsce, które udało mi się niedawno odwiedzić podczas kilkudniowego urlopu. Co prawda nie jest to obszar krakowskiego grodu, ale kraina właściwie nam niedaleka - Gorce.

Mój urlop niestety szybko minął, natomiast na szczęście pozostały po nim uchwycone w kadr uroki białej zimy. Tych, którzy kochają prawdziwą zimę oraz nie boją się mrozów i wielkich zasp, a niestety nie mogą pojechać w Gorce - zapraszam do odkrycia moich fotograficznych śladów. A tych, którzy tam się osobiście wybiorą (nie tylko podczas ferii) - zachęcam do odkrycia geograficznej strony tej pięknej krainy.

Odrobina historii

Nazwa „Gorce" pochodzi od „górców" czyli małych gór, lub „gorzeć" i oznacza palić się, płonąć, co ma związek z licznymi polanami gorczańskimi, które były uzyskiwane właśnie poprzez wypalanie fragmentów lasu.

Niemal połowa powierzchni Gorców wznosi się od 600 do 800 m n.p.m., a tylko nieliczne obszary sięgają ponad 1000 m n.p.m.

Gorce stanowią grupę górską wchodzącą w skład Beskidów Zachodnich. Zajmują teren około 530 km kwadratowych. Od północy stykają się z Beskidem Wyspowym, zaś na wschodzie Dunajec oddziela je od Beskidu Sądeckiego. Zachodnia granica Gorców to Raba. Najwyższy szczyt Gorców - Turbacz (1310m). Stanowi on jednocześnie centralną część całego masywu, z którego rozchodzi się kilka ramion.

Inne wysokie szczyty to: Jaworzyna Kamienicka (1288 m) i Kiczora (l 282 m). Gorce podzielić można na następujące strefy: rozróg Turbacza — wydłużony w kierunku wschodnim przez wybitne ramię Gorca (1228 m) i Tworogów (845 m) ku dolinie Dunajca — i Pasmo Lubania (1211 m), zaliczane już przez niektórych geografów do Beskidu Sądeckiego.

Krajobraz

Mozna śmiało rzec, że Gorce stanowią obszar niezwykle atrakcyjny turystycznie. Świadczą o tym niezwykłe walory krajobrazowe masywu oraz usytuowanie na terenie całego pasma licznych szlaków górskich. Gwarantują one turystom przepiękne widoki na Podhale oraz oddalone zaledwie o kilkadziesiąt kilometrów Tatry.

Najbardziej wartościowe przyrodniczo obszary Gorców zaliczają się do Gorczańskiego Parku Narodowego, który został utworzony w 1981 roku. Powierzchnia całkowita parku wynosi około 7000 hektarów, co z kolei stanowi około 13 procent całkowitej powierzchni Gorców.

Jak dojechać?

W Gorce dojeżdża się przede wszystkim autobusami. Z Krakowa można dojechać bezpośrednio do Szczawnicy, Nowego Targu, Ochotnicy Poręby Wielkiej, Koninek oraz Koniny.

W całych Gorcach komunikację PKS wspomagają liczne prywatne linie mikrobusowe oraz komunikacja miejska. W tych stronach istnieje także dogodna komunikacja PKS, zarówno fragmentem szosy zakopiańskiej między Chabówką a Nowym Targiem jak też drogami Czarny Dunajec - Chabówka oraz Skomielna Biała - Raba Niżna - Mszana Dolna.

Dolinami Mszanki i Kamienicy kursują autobusy dalekobieżne, łączące Kraków ze Szczawnicą i Muszyną oraz linie lokalne z Mszany Dolnej do Lubomierza-Przysłopu i Szczawy. Jedynie na krańcach zachodnich i pn.-zach. turysta może także skorzystać z linii kolejowej Kraków - Zakopane na odcinku Chabówka - Pyzówka -Nowy Targ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto