Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skatepark w Krakowie

Redakcja
W Krakowie, podobnie jak w innych polskich miastach, brakuje zaplecza do bezpiecznej jazdy na deskorolce i rolkach. Do niedawna nie było u nas skateparku odpowiadającego potrzebom deskorolkarzy. Miłośnicy sportu postanowili zatroszczyć się o swoje potrzeby.

W podziemu dawnego hotelu Forum rozpoczęli budowę pierwszego w Polsce zadaszonego toru. Podobny, lecz na wolnym powietrzu, znajduje się w skateparku w Bielsku-Białej. Inicjatorem przedsięwziecia jest Wiktor Stasica z firmy Coolsport.

 

Wobec braku zrozumienia po stronie radnych, rolkarze z własnej inicjatywy wynajęli nieczynny basen na parterze zamkniętego hotelu Forum naprzeciw Wawelu. Obecnie na dnie basenu dobiegają końca prace nad niecką z wodoodpornej sklejki budowaną społecznie przez samych zainteresowanych. Wkrótce pojawi się również barek z miejscem do siedzenia.

 

Niska cena rolek i deskorolek, w porównaniu do np. wyczynowego roweru, sprzyja wzrostowi popularności takiej formy rozrywki. O palącej potrzebie stworzenia ośrodka świadczy zaangażowanie licznych pasjonatów w projekt i wysoka frekwencja podczas Światowego Dnia Deskorolki, obchodzonego 21 czerwca, gdy na krakowski przejazd ulicami Starego Miasta przybyło ponad 200 deskorolkarzy. Dla porównania, w innych dużych miastach działają jedynie sezonowe skateparki.

 

Krakowscy urzędnicy dostrzegają potrzeby zapaleńcow tego sportu, jednak efekty ich działań rozmijają sie z oczekiwaniami użytkowników. Rampy postawiono w kilku parkach, m.in. Jordana (o zbyt twardej, a przez to niebezpiecznej nawierzchni, która zdaniem korzystających jest źle wyprofilowana) i na os. Widok. Wszędzie brakuje zadaszenia i czas korzystania z obiektów ogranicza pogoda.

 

Od kilku lat rolkarze starają się o wynajęcie hali od miasta, ale bez zrozumienia ze strony władz. Nie powinny zatem dziwić zniszczone przez deskorolki płyty chodnikowe na placu przed kościołem Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej. Pieniądze publiczne można lepiej wykorzystać z myślą o tworzeniu infrastruktury sportowej dla młodzieży, gdy w fazie planowania budowy i realizacji prowadzone są konsultacje z zainteresowanymi. Dzięki oddolnej inicjatywie oraz sponsorom całoroczny kryty tor stanie się krakowskim deskorolarskim centrum sportu, a może nawet najważniejszym ośrodkiem tego rodzaju w Polsce. Wstęp będzie płatny - 4 złote za 3 godziny korzystania.

 

Wiktor Stasica podkreśla, ze projekt nie jest przedsiewzięciem nastawionym na zysk, lecz ogólnodostępnym ośrodkiem sportu. Na razie deskorolkarze mają umowę podpisaną na rok z możliwością przedłużenia. Organizatorzy jeszcze przed wakacjami planują rozegranie mistrzostw Polski.

 

Więcej informacji w Dzienniku Polskim z 1 kwietnia 2008 oraz www.pool.skateboard.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto