Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sezon na jazdę hulajnogami elektrycznymi rozpoczął się na dobre. Trzeba przestrzegać zasad, bo kary są dotkliwe

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Pogoda chociaż nadal kapryśna to już motywuje wiele osób, by zacząć jazdę na hulajnogach elektrycznych. Warto jednak pamiętać, że nim zdecydujemy się na jazdę na rowerze lub na hulajnodze elektrycznej musimy myśleć o bezpieczeństwie swoim i innych uczestników ruchu. Bardzo ważne są także obowiązujące przepisy. Za prowadzenie roweru lub hulajnogi elektrycznej w stanie nietrzeźwości grozi mandat karny w kwocie 2,5 tys. zł, areszt lub nawet sądowy zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne.

- 20 maja 2021r. weszły w życie przepisy nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, która nie tylko uregulowała status prawny urządzeń napędzanych elektrycznie oraz urządzeń napędzanych siłą mięśni, przeznaczonych do poruszania się po drogach publicznych, ale przede wszystkim zwiększyła bezpieczeństwo najmniej chronionych uczestników ruchu drogowego - przypomina krakowski magistrat.

W myśl przepisów kierujący hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego są zobowiązani do ustępowania pierwszeństwa pieszym i nieutrudniania im ruchu.

Jak prawidłowo zaparkować hulajnogę?

Według prawa: hulajnogę należy parkować w wyznaczonym przez zarządcę drogi miejscu, a jeśli takiego nie ma, trzeba parkować równolegle i jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, tak aby zostawić jak najwięcej miejsca dla pieszych – nie mniej niż 1,5 metra.

Nieprawidłowo zaparkowane hulajnogi z kolei należy zgłaszać pod bezpłatny numer interwencyjny straży miejskiej - 986. Dyżurni straży przekazują je następnie operatorom, którzy powinni doprowadzić do niezwłocznego ich uporządkowania. Jeśli operatorzy zwlekają z reakcją, informacje są kierowane do ZDMK i hulajnogi zostają wówczas odholowane.

Zasady trzeba znać

- Na hulajnogach elektrycznych można jeździć po drodze dla rowerów, drodze dla rowerów i pieszych lub pasie ruchu dla rowerów, po jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, gdy brakuje drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, po chodniku lub drodze dla pieszych, wyjątkowo, gdy chodnik usytuowany jest wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów - przypomina krakowski magistrat.

Jednak w takim wypadku należy ustępować pierwszeństwa pieszym i jechać z maksymalną prędkością 6 km/h.

Surowe przepisy za jazdę po alkoholu

Nie wolno jeździć w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu, przewozić innej osoby, zwierzęcia lub ładunku, ciągnąć pojazd lub ładunek, czepiać się pojazdów, poruszać się tyłem.

Stan nietrzeźwości to powyżej 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Prowadzenie hulajnogi elektrycznej czy roweru w tym stanie jest wykroczeniem z art. 87§1a Kodeksu Wykroczeń. Za takie wykroczenie grozi mandat karny w kwocie 2,5 tys. zł. lub areszt. Może się też skończyć sądowym zakazem prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne.

Ponad 250 punktów mobilności

Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie wyznaczył również i oznakował w terenie 255 punktów mobilności oraz zawarł ze wszystkimi oferującymi swoje usługi w Krakowie operatorami elektrycznych hulajnóg porozumienie o współpracy. Na mocy tego dokumentu w obszarze ograniczonym II obwodnicą obowiązują tzw. obligatoryjne punkty mobilności. ZTP wyznaczyło ich 100.

- W aplikacjach operatorów działa to tak, że początek i koniec każdego wypożyczenia ma miejsce jedynie w tych punktach. Poza obszarem II obwodnicy hulajnogę można oddać w dowolnej lokalizacji, ale należy ją parkować zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym - wyjaśnia magistrat.

70 % firm wskazuje problem ze znalezieniem specjalistów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Sezon na jazdę hulajnogami elektrycznymi rozpoczął się na dobre. Trzeba przestrzegać zasad, bo kary są dotkliwe - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto